Wszystkie wpisy, których autorem jest p.Alina

Zebranie z rodzicami

Dnia 12.06.2019 na godzinę 16:00
serdecznie zapraszam rodziców z grupy Krasnoludki
na ostatnie zebranie z rodzicami
celem omówienia wyników obserwacji końcowej
oraz podsumowania całego roku szkolnego 2018/2019.
Serdecznie zapraszam na zebranie rodziców oczywiście bez dzieci. 

Zadania wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc czerwiec

 • Uświadomienie dzieciom ich prawa do zabawy, nauki i rozwoju.
 • Kształtowanie umiejętności klasyfikowania ze względu na jedną lub dwie cechy.
 • Kształtowanie prawidłowej postawy wobec swoich obowiązków.
 • Wypowiadanie się na temat obowiązków domowych i przedszkolnych dzieci – zabawy parateatralne.
 • Wdrażanie do zgodnego współdziałania w zespołach i mówienie umiarkowanym tonem głosu.
 • Zachęcanie do podejmowania prac plastycznych w małych zespołach.
 • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat swoich marzeń.
 • Kształtowanie umiejętności cierpliwego wysłuchiwania innych.
 • Zapoznanie dzieci z wybranymi zwyczajami i zabawami ich rówieśników z różnych części świata.
 • Rozwijanie w sobie postawy szacunku dla inności fizycznej i kulturowej.
 • Poszerzanie wiedzy dzieci o nazwy zwierząt żyjących w polskich lasach: dzik, zając, lis, sarna.
 • Wdrażanie do szanowania zwierząt i ich miejsca zamieszkania.
 • Rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt mieszkających w zoo.
 • Rozwijanie kreatywności ruchowej poprzez naśladowanie gestem i ruchem wybranych zwierząt.
 • Określanie cech jakościowych i ćwiczenie umiejętności używania tych określeń.
 • Kształtowanie umiejętności porządkowania elementów od najmniejszego do największego i odwrotnie.
 • Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie latem.
 • Rozpoznawanie i podawanie nazw kolorów podstawowych i pochodnych.
 • Poznanie zjawisk atmosferycznych występujących w czasie burzy.
 • Zrozumienie podst. zasady bezpiecznego zachowania się w czasie burzy – chowania się do budynku.
 • Przypomnienie znaczenia wyrażenia kalendarz pogodowy.
 • Rozumienie znaczenia oznaczeń symbolicznych – posługiwanie się nazwami zjawisk atmosferycznych.
 • Utrwalenie wiedzy na temat letnich zjawisk atmosferycznych.
 • Rozpoznawanie na obrazkach krajobrazów: morze, góry, las.
 • Poznawanie Polski podczas zabawy tematycznej „wzdłuż Wisły”.
 • Poznanie charakterystycznych cech krajobrazu morskiego oraz sposobów spędzania czasu nad morzem.
 • Poznawanie właściwości piasku w toku zabaw eksperymentalnych.
 • Zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów (uwzględnienie ochrony przed słońcem).
 • Zachęcanie do tworzenia prac plastycznych o tematyce wakacyjnej.
 • Rozpoznawanie krajobrazu górskiego na ilustracjach.
 • Usprawnianie umiejętności ruchowych poprzez ćwiczenia równoważne, wzmacniające mięśnie nóg.
 • Wdrażanie do odpowiedzialnego przygotowywania się do górskich wędrówek.
 • Doskonalenie mowy podczas dzielenia się swoimi planami wakacyjnymi.
 • Wyrażanie swoich myśli w sposób zrozumiały dla otoczenia.

 

Całej grupie Krasnoludki życzę spokojnych i bezpiecznych wakacji oraz powrotu do przedszkola we wrześniu z uśmiechem na twarzy i nową energią do poznawania świata.

Alina Halman

Kaszuby

21 maja w naszym przedszkolu grupa Krasnoludki wraz z Pszczółkami przygotowały spotkanie dla całego przedszkola na temat Kaszub w związku z realizacją programu „Piękna nasza Polska Cała”. Tego dnia do przedszkola przybyli goście, Kaszubi ze Zrzeszenia Kaszubko – Pomorskiego Oddział w Chyloni oraz uczennica II klasy Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie – Zuzanna D-H. Nasi goście w strojach Kaszubskich opowiedzieli o nich co nieco oraz wspólnie z przedszkolakami odśpiewali Kaszubski Alfabet. Zuzia zaśpiewała po kaszubsku piosenkę „Cynada”. Nauczycielki przybliżyły dzieciom region Kaszub, opowiedziały historię o ich powstaniu oraz przedstawiły piękno Haftu Kaszubskiego, który jest dumą naszego regionu. Dzieci dowiedziały się również co oznaczają kolory w Hafcie Kaszubskim. Przedszkolaki z grupy Pszczółki zatańczyły taniec „Velevetka” a Krasnoludki taniec do utworu „Kowal”. Dzieci z obu grup były ubrane w stroje z elementami Haftu Kaszubskiego co piękne prezentowało się podczas tańców. Wszystkie przedszkolaki miały okazję posłuchać jak brzmi język Kaszubki, gdyż jeden z naszych gości przeczytał wszystkim znany wiersza J. Brzechwy „Okulary”. Oczywiście wiersz ten został również odczytany w języku Polskim aby wszyscy zrozumieli. Był to bardzo ciekawy, kolorowy i wesoły dzień a przede wszystkim dzień, który bardzo przybliżył nam wszystkim region, w którym  mieszkamy.

Zadania wychowawczo – opiekuńcze na miesiąc maj

Maj to czas świąt narodowych oraz święta rodziny więc nie możemy o niczym zapomnieć . Ważne będzie dla nas kształtowanie przynależności do rodziny, podawanie nazwy swojej miejscowości, kształtowanie tożsamości narodowej: mówimy po polsku, jesteśmy Polakami, nasz kraj to Polska. Chcemy aby dzieci miały tego świadomość i wiedziały co to znaczy być Polakiem, dlatego też ważne będzie dla nas budzenie przywiązania do swojego kraju również poprzez poznanie symboli narodowych. Bycie Polakiem to też znajomość muzyki, chociażby od hymnu zaczynając. Będziemy więc poznawać zawód dyrygenta, pobawimy się muzyką, spróbujemy zrobić swoje instrumenty muzyczne, co pozwoli nam na rozróżnianie dźwięków cichych i głośnych w trakcie zabaw z instrumentami perkusyjnymi oraz rozwijanie kreatywności ruchowej w trakcie zabaw muzycznych. Muzyka również jest bardzo ważnym elementem naszej kultury kaszubskiej, o której również będziemy mówić w związku z programem patriotycznym. Poznamy region Kaszub, posłuchamy kaszubskiego hymnu oraz wielu innych piosenek i przyśpiewek kaszubskich. Dzięki spotkaniu z członkami kaszubskiego chóru będziemy mieli okazję na żywo zobaczyć stroje kaszubskie i usłyszeć język kaszubski. Obejrzymy również wiele tradycyjnych przedmiotów związanych z Kaszubami. Będzie tez okazja do skosztowania wiejskiego chleba ze smalcem ze skwarkami z ogórkiem kiszonym.  A miesiąc maj zakończymy uroczystością związaną z dniem mamy i taty. Ważnym będzie dla nas dostrzeganie roli taty i mamy w życiu dziecka, rozwijanie umiejętności rozumienia własnych uczuć z związku z rodzicami i członkami rodziny oraz przy tej okazji podawanie nazw członków rodziny, na koniec wielkim podsumowaniem będzie piękna uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty dnia 30 –tego maja.

Stroik Wielkanocny

Dnia 16.04 Krasnoludki wraz z rodzicami przybyły po południu do przedszkola alby rodzinnie wykonać stroik wielkanocny, który miał udekorować świąteczny stół. Z przyniesionych elementów dekoracyjnych, od koszyczków, po doniczki, owiec i styropianowe jajeczka rodziny, które zechciały przyjść na zajęcia otwarte wyczarowały piękne stroiki. Przez kilka dni wszystkie te piękne rzeczy można było podziwiać na półkach szatni Krasnoludków. Dziękuję obecnym rodzinom za przybycie i wspólnie spędzony czas oraz zapraszam na kolejne tego typu zajęcia.

Ekoludek Krasnoludek

Krasnoludki dnia 12 kwietnia wykonały swojego EKOLUDKA KRASNOLUDKA czyli postać z odpadów. Początkowo przed wykonaniem Ekoludka dzieci segregowały odpady a następnie układały z nich postać Ekoludka, która wisiała na tablicy naszej grupy przez długi czas. Oj fajna była to zabawa.

Zadania wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc kwiecień

Kontynuując temat wsi i poznanych już zwierząt nie możemy zapomnieć o osobie, dzięki której całe gospodarstwo tętni życiem czyli o rolniku i jego pracy. Dowiemy się jak wygląda dzień w gospodarstwie, poznamy traktor i dowiemy się skąd się bierze ser. Oj dużo będzie tych wiadomości. Później zajmiemy się bardzo ważnym tematem związanym z ekologią czyli dbaniem o nasza planetę i o środowisko. Nauczymy się segregować odpady i spróbujemy z pozornych odpadów wykonać coś fajnego. Przy okazji weźmiemy udział w rozwiązaniu konkursu ekologicznego w naszym przedszkolu.
Po rozmowach o ważnych sprawach ekologicznych zajmiemy się przygotowaniami do świąt Wielkiej Nocy. Poznamy tradycje związane ze świętami, przygotowanie koszyczka ze święconka, malowanie jajek, lany poniedziałek i inne. Dowiemy się również jakie smakołyki powinny znaleźć się na wielkanocnym stole. A temat jajek i pisanek doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju zabaw matematycznych, plastycznych, ruchowych. Po świętach zajmiemy się książkami. Dowiemy się czym są, skąd się biorą, jak wyglądają książki i po co właściwie są. Poznamy ulubione książki dzieci, sprawdzimy zawartość naszej biblioteczki i zrobimy tam porządek. A pod koniec miesiąca zajmiemy się tematem patriotycznym, który poprzedzi święta majowe.

Byczek Fernando

11 marca w naszym przedszkolu gościliśmy fantastyczny teatrzyk – Koperek i Kminek z przedstawieniem „Byczek Fernando”. Jak zawsze przedstawienie w wykonaniu tych aktorów było zabawne, pełne energii i wartkiej akcji a dzieci z wielkim zainteresowaniem chłonęły każdą minute. Tym razem zagościł do nas Byczek Fernando… oj zabawne to stworzenie, które zupełnie nie pasowało do postaci typowego byka. Oj śmiechu było dużo i oklasków też nie szczędziliśmy bo fantastycznie się oglądało przygody tego fajnego Byczka Fernando.
Dziękujemy za tę dużą dawkę kultury w murach naszego przedszkola.

 

Zadania wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc marzec

Jak powiedzenie mówi „w marcu jak w garncu”. Witamy więc marzec i od razu wyjaśnimy sobie to co powiedzenie znaczy. Dzięki obrazkom i zabawom poznamy specyfikę tego miesiąca, dowiemy się jak zadbać o swoje zdrowie dzięki „ubieraniu się na cebulkę” a podczas codzienny zabaw w ogrodzie będziemy też obserwować zmieniający się marcowy krajobraz. Dowiemy się również skąd się bierze deszcz i kiedy spada z nieba oraz poznamy różne  zjawiska atmosferyczne, będziemy je nazywać i opisywać aż w końcu zaznaczać je na naszym kalendarzu pogody. Będzie wiele ciekawych zadań do wykonania, dzieci będą miały okazję zabawić się badacza i obserwatora a potem wziąć udział w dyskusji na temat obserwacji.
Wiosna to czas kiedy zaczynamy robić porządki w ogrodzie, kiedy zakładamy małe ogródeczki w domu i Sali przedszkolne. Posadzimy różne cebulki kwiatów, cebule na szczypiorek i posiejemy nasionka różnych ziół, o które będziemy dbać – podlewać je. Poznamy prace ogrodnika, jego narzędzia i zadania, które wykonuje w ogrodzie. W naszej Sali założymy mały, wiosenny ogródek.
„Kiedy wiosna przyjdzie do nas, roześmiana i zielona” – poznamy pierwsze oznaki wiosny, będziemy ich szukać i je obserwować bo tylko tak poznamy czy już do nas przyszła. Pączki  – nie te pyszne i słodkie tylko te na drzewach będą jedną z pierwszych oznak wiosny. Ale będą to też pierwsze kwiaty i ptaki wracające do nas z ciepłych krajów. Oj dużo będzie tematów do rozmów i okazji do pracy i zabawy, liczenie, kolorowani, klasyfikowanie, porównywanie itd. Wiosna to doskonała pora roku na wiele dydaktycznych aktywności.
Po przywitaniu wiosny zajmiemy się zwierzętami na wsi. Poznamy je na ilustracjach, będziemy rozpoznawać je po odgłosach, poznamy ich potomstwo i dowiemy się co jedzą i gdzie mieszkają wiejskie zwierzęta.  ‘
Będzie to bardzo aktywny i ciekawy miesiąc obfitujący w różnego rodzaju aktywności dzieci wspierające ich rozwój.