Wszystkie wpisy, których autorem jest p.Alina

Dzień Mamy i Taty

O tym dniu nie można zapomnieć więc jak zawsze dobrze przygotowani zaprosiliśmy do wspólnej zabawy rodziców do przedszkola. tym razem nieco inaczej niż zwykle. Oczywiście wiersze i piosenki były ale przede wszystkim była wspólna zabawa i konkursy i zagadki i duuuużo śmiechu.  Wszyscy z  uśmiechami na twarzy i każdy brał udział z zabawie. Nie ma to jak czas spędzony z dzieckiem.

Wszystkim rodzicom życzymy wszystkiego najlepszego. :)

Zamierzenia dydaktyczno – wychowawcze na miesiąc maj

W tym miesiącu jako, że zaczynamy od świąt narodowych to skupimy się na kilku kwestiach, związanych z  nabywaniem świadomości narodowej oraz wzbudzaniu uczuć patriotycznych, rozbudzeniu  zainteresowania historią i tradycjami swojego kraju na rozumieniu znaczenia i odczuwaniu szacunku dla symboli narodowych. Maj to okazja doskonała na wzbogacenie i usystematyzowanie wiadomości o środowisku przyrodniczym łąki i jej mieszkańcach do kształtowania empatycznego stosunku do świata przyrody i aktywnej postawy w celu jej chronienia. Zajmiemy się poznaniem roślin i zwierząt łąkowych objętych ochroną gatunkową i stworzymy dzieciom sytuację sprzyjające aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych oraz doskonalenia umiejętności prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Uświadomimy dzieciom wartość pobytu na świeżym powietrzu i przyjemności obcowania z naturą.
Wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną poprzez uroczystość z okazji Dnia Rodziny to kolejny z naszych celów na miesiąc. Skupimy się też na uświadomieniu własnej roli w rodzinie oraz zachęcać będziemy do sumiennego wypełniania obowiązków domowych. Będziemy rozmawiać o naszych rodzinach, pracy rodziców, wykonywanych zawodach, itd. W maju poświęcimy też troszkę czasu ma zapoznanie z różnymi gatunkami muzyki – od klasycznej po współczesną,  rozwijanie twórczej wyobraźni muzycznej podczas improwizacji rytmicznych, melodycznych, tanecznych i wokalnych,  wzbogacenie wiedzy o instrumentach muzycznych. Poprzez kontakt z różnymi gatunkami muzyki zadziałamy na uwrażliwienie na piękno różnych gatunków muzycznych oraz kształtowanie upodobań i gustu w tym zakresie.
Zajmiemy się też bardzo ważnym tematem związanym z kształtowaniem postaw społecznych zgodnych z uniwersalnymi wartościami, takimi jak uczciwość, prawdomówność, szacunek, budowaniem w grupie atmosfery opartej na wzajemnym zaufaniu. Będziemy doskonalić umiejętności rozpoznawania, nazywania i okazywania uczuć. Przewidywanie skutków nieprawidłowych postaw i zachowań opartych na nieuczciwości to temat ważny i istotny
Cały czas przyświecać nam będzie utrwalenie poznanych liter; doskonalenie umiejętności czytania u osób, które już tę umiejętność posiadają, będziemy wykonywać różnego rodzaju zadania matematyczne, klasyfikacyjne. Sport i zabawy ruchowe zwłaszcza na świeżym powietrzu to podstawa. Nie będzie czasu na nudę.

Tworzymy książkę o emocjach

W kwietniu Gumisie i Smerfy zrobiły wspólnie zajęcia otwarte z rodzicami, których tematem było stworzenie książki o emocjach. W bardzo skromnej ale wesołej grupie rodzice z dziećmi szybko wzięli się do pracy, która okazała się twórczym szałem i objawieniem talentów. Najfajniejsze były rozmowy dzieci z rodzicami na temat tego o czym ma być książka i jak mają wyglądać ilustrację. Świetna zabawa z cudownym efektem końcowym.

Dziękujemy  :)

20180426_162908 20180426_162407 20180426_163914 20180426_162253

Przegląd Piosenki Morskiej i Turystycznej w 3 Flotylli

Pojechaliśmy z piosenką Z PIRATAMI W ŚWIAT. Wszystkie smerfy ubrane w pirackie stroje dumnie stanęły na scenie przed swoimi kolegami i koleżankami z innych Gdyńskich przedszkoli. Wzięliśmy udział w 3 Przeglądzie Piosenki Morskiej i Turystycznej  w Gdyni. Cudowne przeżycie i dużo emocji ale przy tym fajna zabawa i możliwość obejrzenia zaprezentowanych piosenek przez inne dzieci.
Pomimo niewielkiego stresu… poszło. Zaśpiewali fantastycznie :) Kolejne doświadczenie za naszymi przedszkolakami.

20180427_084825

Trening karate z Jarkiem Niewiadomskim z Klubu FIGHTER z Chwaszczyna

Dzieciaki w naszym przedszkolu w związku z realizacją programu Sport i Zabawa dla Emocji Dobra Sprawa miały okazję wziąć udział w prawdziwym treningu karate. Przyjechał do nas Jarek Niewiadomski z Pomorskiej Szkoły Sztuk Walki FIGHTER z Chwaszczyna – ubrany w białe kimono przewiązane czarnym pasem prezentował się dzieciom w każdej grupie. Do starszaków przyszedł również w swoim stroju. Na początku ustawił dzieci w specjalnym szyku, po czym przywitał się z nimi w tradycyjny Japoński sposób ja na prawdziwym treningu karate. Dzieci nauczyły się cereminiału, poznały zasady i komendy. Dopiero po tym wstępie zaczął się trening. Sensei (nauczyciel/mistrz) pokazywał dzieciom kolejne ćwiczenia, które po nim powtarzały. Ćwiczenia odbywały się również przy użyciu sprzętu czyli pacek i tarcz. Wszyscy lekko przejęci ale ze świetnym nastawieniem brali udział w treningu. Dzieci poznały fantastyczną dyscyplinę sportu   od samego mistrza.

Dziękujemy

20180419_103417 20180419_103140 20180419_104927 20180419_105426

Zadania wychowawczo dydaktyczne na marzec

Marzec zaczniemy od spotkania z Ratownikiem Medycznym w ramach udziału w programie Bezpieczny Przedszkolak. Dzieci dowiedzą się w jaki sposób wezwać pomoc w razie wypadku, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy  i co robić w razie skaleczenia, krwotoku z nosa, nabicia guza. Całą te wiedzę przekaże dzieciom najlepiej wykwalifikowana do tego osoba czyli ratownik medyczny.  W kolejnych tematach wprowadzimy dzieci w świat uniwersalnych wartości moralnych oraz uświadomimy dzieciom jak ważna jest odpowiedzialność w życiu każdego człowieka. Podczas zajęć postaramy się wyjaśnić dzieciom jak ważne jest wypełnianie swoich obowiązków oraz zobowiązań jakie bierzemy na siebie jako np. dyżurni, rodzice, nauczyciele, uczniowie. Wprowadzimy dzieci w zagadnienie szacunku do świata przyrody oraz opiekuńcze stosunku do zwierząt. Poprzez różnego rodzaju zabawy, zajęcia, dyskusje, scenki dramowe oraz prace plastyczne będziemy budować pozytywne relacje grupie a raczej wzmacniać je i przypominać o nich, opartych na zaufaniu i odpowiedzialności . Uświadomimy dzieciom, że szacunek należy okazywać również naszej kulturze i dbać   o najbliższe otoczenie. Przy okazji omawiania tak ważnego tematu będziemy również kształtować pozytywną samoocenę i wiarę we własne możliwości.

Piktogramy i symbole to kolejne zagadnienie, którym się zajmiemy. W codziennym życiu na naszej drodze i w najbliższym otoczeniu widzimy różnego rodzaju symbole, znaki, obrazki, które coś znaczą. Komunikacja i język ludzki nie tylko opiera się na słowach ale również wykorzystuje różnego rodzaju znaki, które przyspieszają i usprawniają komunikację. To piktogramy. Wspólnie z dziećmi będziemy starali się rozszyfrować znaczenie różnego rodzaju piktogramów, które można spotkać każdego dnia wokół nasz. Dzieci samodzielnie spróbują stworzyć swoje własne piktogramy. Poprzez zróżnicowane metody pracy postaramy się rozbudzić zainteresowanie dzieci symboliką i obserwowaniem otoczenia. Będziemy doskonalić umiejętność odczytywania informacji przedstawionych za pomocą symbolicznego zapisu.

Nadejście wiosny również będzie dobrą okazją do odczytywania różnego rodzaju symboli między innymi związanymi ze zjawiskami atmosferycznymi i kalendarzem pogody. Będziemy rozbudzać dziecięcą ciekawość i zainteresowania przyrodnicze poprzez obserwację pogody i zmian zachodzących w przyrodzie w związku ze zmiana pory roku. Założymy w Sali w kąciku przyrody małą hodowlę roślin co pozwoli nam na ciągłą obserwację wzrostu roślin oraz wywoła w dzieciach nawyk systematycznego dbania o rośliny.

Pod koniec  miesiąca w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy przybliżymy dzieciom tradycję i symbolikę tych świat oraz poznamy obyczaje panujące w naszym regionie. Postaramy się rozbudzić chęci kultywowania zwyczajów oraz aktywnego włączania się w przygotowania do świąt. Poprzez różnego rodzaju zajęcia twórcze i plastyczne dzieci będą miały możliwość kształtowania wrażliwości estetycznej. Przy okazji zbliżających się świat porozmawiamy z dziećmi na temat emocjonalnych więzi rodzinnych oraz uświadomimy sobie jak ważne jest spędzaniu czasu z bliskimi, z rodziną bliższą i dalsza.

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy życzymy spokojnego i radosnego czasu spędzonego w gronie rodzinnym oraz dużo zdrowia i uśmiechu podczas Wielkanocnego Śniadania.

 

Urodziny Gdyni dla Rodziców godzina 16:30

Drodzy Rodzice przepraszam za pomyłkę zamieszczoną na stronie internetowej. Przedstawienie z okazji Urodzin Gdyni dla rodziców jest na 16:30 !!!

Przepraszam i zapraszam :-)’

Jak co roku w naszym przedszkolu straszaki występują z przedstawieniem na Urodziny Gdyni. Tym razem było podobnie. Były piosenki morskie i nie tylko, była historia naszego miasta i młodsze dzieci mogły poznać kilka ciekawych rzeczy związanych z Gdynią. Cudowne stroje dzieciaków oraz scenografia jak zawsze dopełniały całości.

20180221_104919 20180221_104910 20180221_104930

Zebranie z rodzicami 23.02.2018 (piątek)

Drodzy Rodzice

Zapraszamy na zebranie rodziców 6-latków na godzinę 16.0

– spotkanie z Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52

-spotkanie z Panią Psycholog na temat gotowości szkolnej

Zebranie ogólne dla całej grupy Smerfy ok godz 16.45  celem omówienia spraw bieżących i podsumowanie pierwszego półrocza.

ZAPRASZAMY

Urodziny Gdyni

Drodzy Rodzice

Zapraszamy 21.02.2018 (środa ) na godz 16.00 na przedstawienie z okazji 92. urodzin Gdyni.  Smerfy w roli marynarzy, piratów i syren przedstawią morską historię.

Zapraszamy w strojach z marynarskim akcentem.

Zamierzenia dydaktyczno – wychowawcze na miesiąc luty

images
W lutym choć dzień wydłuża się o prawie dwie godziny i jest coraz jaśniej, to jednak zima jeszcze trwa, czasami zaświeci słoneczko, które poprawia nam nastrój.
Miesiąc luty zaczął się tematem o Gdyni. Dowiemy się troszkę więcej o naszym mieście, poznamy herb Gdyni i jakie święto w tym roku nasze miasto obchodzi. Ukształtujemy poczucie wspólnoty ze swoim rodzinnym miastem, poznanie jego legend, najważniejszych zabytków i charakterystycznych budowli dla Gdyni.
Przygotujemy się do występu z okazji urodzin Gdyni, które przedstawimy w Przedszkolu.
Będzie omawiali również temat dymów, akcja sanepidu „Mamo, tato nie pal proszę”- akcja antynikotynowa mająca na celu wprowadzenie do tematu i która ma uświadomić dzieciom, że palenie papierosów jest szkodliwe dla organizmu człowieka.
Usprawnimy percepcję wzrokową poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, szlaczki, układanie puzzli, zabawy z plasteliną itp.
Będziemy przeliczać elementy w zakresie 10, dodawać i odejmować.
Rozwiniemy zainteresowanie książką jako źródła wiedzy, przeżyć i doświadczeń. Przypomnimy sobie jak prawidłowo korzystać z książek. Wzbogacimy wiedzę  i słownictwo na temat powstania książki. Wdrożymy się do prawidłowego i właściwego korzystania z książek.
Rozwiniemy swoje zdolności aktorskie poprzez zabawy dramowe i parateatralne. Ukształtujemy właściwe postawy i zachowania podczas uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i dowiemy się co to jest dziedzictwo kulturowe i dlaczego należy je chronić.
pobrane