Informacje dla grupy: Krasnoludki

Informacje z grupy Krasnoludki

Byczek Fernando

11 marca w naszym przedszkolu gościliśmy fantastyczny teatrzyk – Koperek i Kminek z przedstawieniem „Byczek Fernando”. Jak zawsze przedstawienie w wykonaniu tych aktorów było zabawne, pełne energii i wartkiej akcji a dzieci z wielkim zainteresowaniem chłonęły każdą minute. Tym razem zagościł do nas Byczek Fernando… oj zabawne to stworzenie, które zupełnie nie pasowało do postaci typowego byka. Oj śmiechu było dużo i oklasków też nie szczędziliśmy bo fantastycznie się oglądało przygody tego fajnego Byczka Fernando.
Dziękujemy za tę dużą dawkę kultury w murach naszego przedszkola.

 

Zadania wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc marzec

Jak powiedzenie mówi „w marcu jak w garncu”. Witamy więc marzec i od razu wyjaśnimy sobie to co powiedzenie znaczy. Dzięki obrazkom i zabawom poznamy specyfikę tego miesiąca, dowiemy się jak zadbać o swoje zdrowie dzięki „ubieraniu się na cebulkę” a podczas codzienny zabaw w ogrodzie będziemy też obserwować zmieniający się marcowy krajobraz. Dowiemy się również skąd się bierze deszcz i kiedy spada z nieba oraz poznamy różne  zjawiska atmosferyczne, będziemy je nazywać i opisywać aż w końcu zaznaczać je na naszym kalendarzu pogody. Będzie wiele ciekawych zadań do wykonania, dzieci będą miały okazję zabawić się badacza i obserwatora a potem wziąć udział w dyskusji na temat obserwacji.
Wiosna to czas kiedy zaczynamy robić porządki w ogrodzie, kiedy zakładamy małe ogródeczki w domu i Sali przedszkolne. Posadzimy różne cebulki kwiatów, cebule na szczypiorek i posiejemy nasionka różnych ziół, o które będziemy dbać – podlewać je. Poznamy prace ogrodnika, jego narzędzia i zadania, które wykonuje w ogrodzie. W naszej Sali założymy mały, wiosenny ogródek.
„Kiedy wiosna przyjdzie do nas, roześmiana i zielona” – poznamy pierwsze oznaki wiosny, będziemy ich szukać i je obserwować bo tylko tak poznamy czy już do nas przyszła. Pączki  – nie te pyszne i słodkie tylko te na drzewach będą jedną z pierwszych oznak wiosny. Ale będą to też pierwsze kwiaty i ptaki wracające do nas z ciepłych krajów. Oj dużo będzie tematów do rozmów i okazji do pracy i zabawy, liczenie, kolorowani, klasyfikowanie, porównywanie itd. Wiosna to doskonała pora roku na wiele dydaktycznych aktywności.
Po przywitaniu wiosny zajmiemy się zwierzętami na wsi. Poznamy je na ilustracjach, będziemy rozpoznawać je po odgłosach, poznamy ich potomstwo i dowiemy się co jedzą i gdzie mieszkają wiejskie zwierzęta.  ‘
Będzie to bardzo aktywny i ciekawy miesiąc obfitujący w różnego rodzaju aktywności dzieci wspierające ich rozwój.

Zabawy badawcze z solą

Przedszkolaki lubią różnego rodzaju doświadczenia i obserwacje. Podczas omawiania tematów związanych z solą zrobiliśmy pewne doświadczenie poparte rozpoznaniem soli poprzez różne zmysły – wzroku, dotyku, smaku i powonienia. Podczas badania soli różnymi zmysłami dzieci miały okazję próbować nazwać i określić jak wygląda sól, jaka jest w dotyku, czy ma zapach i jak smakuje. Była to świetna okazja do uruchomienia dziecięcego słownika oraz do zabawy w tzw burzę mózgów. Dzieci świetnie się przy tym bawiły. W kolejnym etapie badań przedszkolaki sprawdziły jak zachowuje się sól w kontakcie z wodą. Dla porównania wykorzystaliśmy do tego doświadczania również piasek i mąkę.

20190220_093336[2718]

Po chwili wymieszaliśmy w wodzie piasek, sól i mąkę i obserwowaliśmy co się z nimi stanie.

20190220_094320[2717]

 

Z obserwacji dzieci wynikło, że „piasek został na dole szklanki, sól zniknęła a mąka zrobiła się biała i woda wyglądała jak mleko”.  Wniosek był jeden – z powyższej trójki tylko sól rozpuszcza się w wodzie.  Ale to nie był koniec naszego eksperymentowania z solą. Postanowiliśmy zrobić solny rysunek. 20190220_101659[2719]

 

20190220_101726[2720]20190220_101705[2716]

Okazało się, że nie da się po soli malować tak jak po kartce, bo farba z wolą rozlewają się po soli tworząc plamy w różnym, nieokreślonym kształcie.

To była fantastyczna zabawa a przy okazji nieco nauki.

Zadania dydaktyczno – wychowawcze na miesiąc luty

images

Luty się zaczyna z karnawałowym hukiem. Od balu zaczynamy i tańczyć na nim będziemy – bo bale bale w karnawale również w naszym przedszkolu. Przy okazji tego świętowania nie możemy zapomnieć o urodzinach Gdyni. Nasze miasto ma swoją historie i trochę o niej opowiemy, symbole poznamy, herb pomalujemy i na przedstawienie urodzinowe do Smerfów pójdziemy. Później zatopimy się w świat bajek i baśni. Będziemy mówić o ulubionych bajkach i ich bohaterach, bliżej spotkamy się z książką dla dzieci. Przy okazji rozmów o bajkach będzie szansa na wykonanie fajnych zadań zarówno plastycznych jak i matematycznych i poznawczych. Porozmawiamy sobie również o emocjach towarzyszących naszym bohaterom i nam samym. Poćwiczymy układanie historyjek obrazkowych z zachowaniem sekwencji czasu. A po bajkach zrobimy wielki krok w to co było dawno, dawno temu: dinozaury, węgiel, sól, wulkany, jaskiniowcy …. Oj będzie ciekawie. Będą badania, doświadczenia i obserwacje, różnego rodzaju zabawy z solą węglem oraz wykorzystamy je do prac. Na koniec miesiąca zajmiemy się wynalazkami od roweru po samochód a pomiędzy poznamy historię telefonu i lotu w kosmos….oj będzie to bardzo ciekawy miesiąc pełen przygód i nowych wiadomości opatrzonych świetną zabawą.

21.01.2019 zapraszamy na zajęcia z rodzicami

pobrane (5)

Serdecznie zapraszam na zajęcia otwarte z rodzicami pt.

„Gimnastyka  z elementami metody W. Sherborne”

Zapraszam rodziców z dziećmi z naszej grupy na wspólną gimnastykę. Oczywiście ubieramy się wygodnie i zabieramy mały kocyk dla dziecka.
W dobrych humorach i dużą energią widzimy się 21.01.2019 godzina 16:00
w sali gr Krasnoludki.

Zadania wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc Styczeń

pobrane (16)

Witamy serdecznie wszystkich w Nowym Roku i życzymy wielu szczęśliwych i radosnych chwil w zdrowiu i uśmiechu.
W tym miesiącu czeka nas dużo informacji i zabaw związanych z rozpoczęciem nowego roku kalendarzowego, poznamy pory roku, nazwy miesięcy, i specyfikę każdej z pór roku. Będziemy mówić o zmianach zachodzących w przyrodzie, będziemy rozwijać wyobraźnię i pomysłowość dzięki różnego rodzaju zabawom. Poznamy też zasady bezpiecznego zachowania na mrozie związane z odpowiednim ubiorem. Będziemy kształtować swoje umiejętności w zakresie klasyfikowania i myślenia przyczynowo – skutkowego. Czas zabaw ruchowych i rytmizujących dadzą nam szanse na kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej dzieci.
Zima jest doskonałą okazją do zabaw badawczych i eksperymentów związanych ze śniegiem, mrozem, lodem. Zabawy na świeżym powietrzu będą doskonałą okazję do tego typu zabaw badawczych i obserwacji przyrody. Dzieci będą miały też okazję do zabaw ruchowych na śniegu, będą toczyć kule, które w rezultacie stworzą postać bałwana.
Przy okazji zabaw na śniegu będziemy kształtować w dzieciach potrzebę dbania o siebie pod względem dbania o zdrowie  i bezpieczeństwo.
Styczeń to okazja do świętowania w przedszkolu bardzo ważnego dnia Święta Babci i Dziadka. Postawa szacunku wobec osób starszych i dostrzeganie roli dziadków i babć w życiu każdego przedszkolaka to bardzo ważne tematy, które w styczniu z dziećmi poruszymy . Nabieranie wiary we własne umiejętności i pokonywanie nieśmiałości podczas występów na forum grupy będzie istotną sprawą, którą postaramy się dzieciom przekazać. A podczas uroczystości dzieci będą miały okazję na zrozumienie roli gospodarzy w czasie uroczystości przedszkolnych, godne traktowanie gości.
Zima i  śnieg to cudowna pora i okazją na zachęcanie do aktywnego spędzania czasu na powietrzu zimą i  zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu oraz dostrzeganie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu w czasie zabaw zimowych – praca z obrazkiem. Oczywiście będziemy lepić bałwana i poznamy zimowe dyscypliny sportowe i sprzęty sportowe jakie będą nam potrzebne do uprawiania zimowych sportów.

06 grudnia – Mikołajki

pobrane (18)

Jak co roku, wszystkie dzieci czekają Mikołaja, który przybywa z workiem pełnym prezentów. Do naszego przedszkola przybywa każdego roku więc i tym razem czekamy na niego z niecierpliwością. Sala przygotowana, choinka ubrana, dzieci pięknie ubrane i niespodzianka dla naszego gościa też jest gotowa.
I już już w oddali słychać dźwięk dzwonka Świętego Mikołaja….. i oto jest

20181206_092249

Przedszkolaki z wielkim przejęciem wpatrywały się w Mikołaja i czekały na rozmowę oraz upragnione prezenty

20181206_092234 20181206_092616

Mikołaj za zawsze porozmawiał z przedszkolakami, dzieci zaśpiewały piosenkę, wręczyły Mikołajowi drobny upominek i poprosiły o pamiątkowe zdjęci

20181206_093324

DZIĘKUJEMY ŚWIĘTY MIKOŁAJU

Rodzinne ubieranie choinki

images (13)

Dnia 05.12.2018 czyli tuż przez samą wizytą Mikołaja zaprosiliśmy do przedszkola rodziców z przedszkolakami z naszej grupy aby wspólnie, przy dźwiękach kolęd i pastorałek przygotować choinkę na przybycie ważnego gościa, żeby miał gdzie ułożyć prezenty.  Licznie przybyli rodzice z wielką energią i zabrali się od pracy. Na początek wykonaliśmy wspólnie zestaw pomocników Św. Mikołaja – renifery.

20181205_161221 20181205_161243 20181205_161212 20181205_162541

Gdy już renifery były gotowe czas przyszedł na anioły. Tu posypał się brokat, cekiny i inne kolorowe, świecące cudeńka. Wszyscy dzielnie pracowali, zarówno dzieci jak i dorośli mając przy tym równie dużo zabawy i śmiechu.

20181205_162946 20181205_162923 20181205_163036 20181205_163009

Kiedy już wszystkie piękne, błyszczące i świecące anioły były gotowe można było zabrać się za „ubierane” choinki.

20181205_163926_Richtone(HDR)     20181205_164542     20181205_164436_Richtone(HDR)20181205_164210_Richtone(HDR)

Efektem naszego spotkania były piękne renifery, które udekorowały szatnię oraz anioły, które zasiadły na gałązkach pięknie ustrojonej choinki.
Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za wspólnie spędzony czas i teraz już możemy spokojnie czekać na Świętego Mikołaja.

Zadania wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc Grudzień

pobrane (15)

Grudzień to czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. My w przedszkolu też rozpoczniemy od ubrania drzewka świątecznego i w tym celu zapraszamy rodziców wraz z dziećmi 05.12.2018 (środa) na godzinę 16:00 do przedszkola aby wspólnie, przy dźwiękach świątecznych piosenek udekorować choinkę i wykonać razem z dziećmi renifery z czerwonymi nosami.
Mówiąc o świętach nie możemy zapomnieć o marzeniach dzieci związanych z prezentami od Mikołaja. Będzie to doskonała okazja to aby dzieci kształtowały umiejętność formułowania wypowiedzi na dany temat. Napiszemy oczywiście list do Świętego Mikołaja. Opowiemy o Jego pomocnikach a podczas zabawy z paczkami prezentów będziemy kształtować umiejętność liczenia, przeliczania. Jak już mowa będzie o marzeniach to przejdziemy w temacie nieco dalej i zapytamy dzieci kim będą gdy dorosną? Rozmowa o drodze zawodowej w tak młodym wieku wydaje się dziwna ale często takie wczesne rozmowy i dziecięce wybory determinują rzeczywiście drogę zawodową dzieci w ich dorosłym życiu. Przy tej okazji porozmawiamy z dziećmi o różnych zawodach, o ich specyfice, zaopatrzeniu w sprzęty. Tematy o zawodach doskonale nadają się do prowadzenia zabaw poznawczych, matematycznych, konstrukcyjnych, rozwijających koordyancję wzrokowo – ruchową oraz wyobraźnię. Na pewno nie zabraknie zabawy.
Gdy już będą święta za pasem porozmawiamy o świątecznych porządkach, o tym jak i czy dzieci pomagają w tym świątecznym zamieszaniu. Przy okazji zachęcam Państwa, żeby wciągnąć dzieci do tego przedświątecznej krzątaniny związanej ze sprzątaniem, gotowaniem, ubieraniem choinki itd. Przy okazji rozmowach  o świętach wykonamy z dziećmi łańcuchy i będziemy je mierzyć, sprawdzać ich długość, kształtować będziemy pojęcia przestrzenne na, nad, pod, obok, poznamy z dziećmi zapachy świąteczne i wykonamy pachnące dekoracje świąteczne.
A gdy święta będą już tuż tuż to tradycji czas będzie na rozmowę. O wolnym miejscu przy stole, o choince, o kartkach świątecznych. Oj sporo rozmawiać będziemy i śpiewać też nie mało. I tak nam na pracy i zabawie czas w tym grudni szybko zleci, że trzeba będzie pożegnać stary rok i powitań nowy z radosnym przytupem.
Z tego miejsc i z wielką radością życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, niech to będzie czas spędzony w spokoju i z najbliższymi a Nowy Rok nich przyniesie Państwu wiele radosnych chwil i pomyślności.

Nauczycielka Grupy Krasnoludki
Alina Halman