Wydarzenia we Wrześniu.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA – 21 WRZESIEŃ.

W tym roku, nasza grupa po raz pierwszy wzięła udział w przedszkolnej akcji sprzątania naszego ogrodu. Akcję tą organizujemy w przedszkolu co roku już od dawna. Dzieci wyposażone w wiaderka i łopatki, bardzo chętnie zabrały się do sprzątania różnych śmieci, które zawsze możemy rano znaleźć na naszym terenie. Tym razem dzieci miały okazję nie tylko pomóc panu Rysiowi, który zawsze sam sprząta ogród, ale również nauczyć się segregować odpady na plastik, papier i odpady zielone. Była to bardzo dobra zabawa a jednocześnie bardzo dobra lekcja ucząca segregacji odpadów.

 

ZAMIERZENIA  WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK

W tym miesiącu dzieci bliżej przyjrzały się nowej porze roku – jesieni. W pierwszych tygodniach miesiąca dowiedziały się jak zmiany zachodzą jesienią w sadzie i w ogrodzie.

 • Dzieci dowiedziały się jakie dary daje nam Pani Jesień.
 • Poznały wybrane owoce i warzywa.
 • Klasyfikowały je ze względu na kolor i wielkość.
 • Rozpoznawały owoce po smaku i dotyku
 • Uczyły się dzielić nazwy owoców i warzyw na sylaby.
 • Poznały niektóre z grzybów i klasyfikowały je na jadalne i trujące.
 • Wdrażane były do starannego i samodzielnego wykonywania  czynności samoobsługowych.
 • W skupieniu słuchały utworów literackich.
 • Uświadamiały sobie, jak ważne dla zdrowia jest spożywanie owoców i warzyw
 • Poznawały zasady bezpieczeństwa podczas przygotowywania przetworów z warzyw i owoców.

Natomiast w drugiej połowie miesiąca rozmawialiśmy na temat zmian zachodzącym w parku i w lesie.

 • Dowiedziały się jak wygląda jesień w parku i w lesie,
 • Byliśmy na pierwszej wycieczce do parku, podczas której obserwowały zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie,
 • Klasyfikowały liście i owoce lasu.
 • Poznały nazwy niektórych liści i ich owoce.
 • Wykonały makietę z tworzywa przyrodniczego.
 • Dowiedziały się kim jest artysta i obejrzały pejzaże jesienne.

 

PASOWANIE NA PUCHATKA.

To była nasza pierwsza uroczystość w tym roku. Po raz pierwszy dzieci wystąpiły na tak wielkiej scenie. Po przedstawieniu programu artystycznego przez dzieci, nadeszła najbardziej oczekiwana chwila przez dzieci i ich rodziców, albowiem przedszkolaki złożyły przysięgę, że będą zachowywać się jak prawdziwy przedszkolak a następnie zostały pasowane na prawowitych Puchatków.

20181010_162255_001 20181010_163212 20181010_163224

 

 

DZIEŃ ZIEMNIAKA – 18 PAŹDZIERNIKA.

To był wyjątkowy dzień w przedszkolu, jeden z takich dni, które dzieci lubią najbardziej. Po pierwsze każde z dzieci miało okazje przebrać się za ,,ziemniaka” a po drugie wziąć udział w różnych zadaniach ruchowych, przygotowanych przez nauczycielki w poszczególnych salach. W naszej sali na przedszkolaków czekało zadanie, które polegało na wyciągnięciu z zasłoniętymi oczami, z worka pełnego ziemniaków, jabłek, kalarep i buraków jednego ziemniaka.

 

KONCERT MUZYCZNY Z OKAZJI ,,100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI”

Był to koncert muzyczny z elementami edukacyjnymi, podczas którego dzieci miały okazję posłuchać piosenek, które zagrzewały naszych polskich żołnierzy do walki i dodawały im otuchy podczas I wojny światowej. Jednocześnie dzieci dowiedziały się jaki był ekwipunek polskiego żołnierza i jakie są barwy narodowe. Było to zajęcie, które przygotowywało nas do zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE NA MIESIĄC LISTOPAD

W tym miesiącu będziemy obchodzić bardzo ważną rocznicę, z okazji odzyskania Niepodległości po 123 latach niewoli, dlatego też dzieci :

 • Poznają fizyczną mapę Polski,
 • Poznają nazwy ważniejszych miast w Polsce i ich miejsce na mapie
 • Poznają nazwę stolicy – Warszawa i legendę związaną z jej powstaniem.
 • Utrwalą sobie, że są Polakami i mieszkają w Polsce.
 • Nauczą się hymnu państwowego.
 • Nauczą się wiersza patriotycznego: Kto ty jesteś….
 • Będą uczestniczyć w uroczystościach związanych ze 100 –tną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.
 • Będą wdrażane do przestrzegania zasad pieszego ruchu drogowego podczas poruszania się po ulicy i korzystania z publicznego środka transportu.

W tym miesiącu czekają nas też inne uroczystości przedszkolne. Będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, podczas  którego będziemy  dzieciom

 • Uświadamiać jakie są ich prawa i obowiązki, wobec swoich kolegów zgodnie z Kontraktem Grupy.
 • Zapoznamy z Prawami Dzieci w związku z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka.

A pod koniec miesiąca czeka nas jeszcze jedno Święto Pluszowego Misia.Święto to jest bardzo lubiane przez dzieci, ponieważ mogą przynieść do przedszkola swoje ulubione pluszaki, z którymi będziemy świetnie bawić się przy muzyce.

 • Kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej, ekspresji ruchowej,
 • Rozwijanie u dzieci umiejętności logicznego myślenia i klasyfikowania.
 • Rozwijanie wrażliwości słuchowej w zabawach związanych z rozpoznawaniem głosów zwierząt,
 • Kształtowanie odpowiedzialności za swoje zwierzę.
 • Poszerzanie wiedzy dzieci na temat pracy weterynarza.
 • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
 • Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.

 

,,NIESPODZIANKA DLA POLSKI”– ZAJĘCIE OTWARTE DLA RODZICÓW.

8 listopada  w naszym przedszkolu odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców. Zajęcie plastyczne było poprzedzone krótką rozmowa z dziećmi na temat polskich symboli narodowych. Wspólnie z rodzicami odśpiewaliśmy hymn narodowy, dzieci wyrecytowały wiersz pt: ,,Co to jest ojczyzna?” a następnie zaprosiliśmy rodziców do wspólnej zabawy plastycznej razem ze swoim dzieckiem W ten oto sposób powstały piękne biało-czerwone serca z elementami patriotycznymi. Dziękujemy wszystkim rodzicom za uczczenie tej. rocznicy.

DSC01879 DSC01881 DSC01882 DSC01877 DSC01878

 

WYCIECZKA DO PRZEDSZKOLA NR 56 W GDYNI .

W ramach krajowego projektu pt :,,Piękna nasza Polska cała” pojechaliśmy do zaprzyjaźnionego przedszkola, na uroczystą akademię z okazji 100 rocznicy uzyskania niepodległości przez Polskę. Dzieci ubrane w stroje biało – czerwone prezentowały swój repertuar patriotyczny przed tak dużą zgromadzoną widownią. Były zatem piosenki, wiersze i tańce. Dzieci bardzo przeżywały ten wyjazd i cieszyły się, ponieważ była to pierwsza trolejbusowa wycieczka. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieciom patriotycznych strojów.

DSC01884 DSC01885 DSC01886

 

ŚPIEWAMY HYMN PAŃSTWOWY Z CAŁĄ POLSKĄ.

9 listopada o godzinie 11.11 razem ze wszystkimi grupami w naszym przedszkolu, odśpiewaliśmy hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego” łącząc się w ten sposób ze wszystkimi przedszkolami w naszym kraju, które chciały uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

 IMG_20181109_111003 IMG_20181109_110954

ZEBRANIE DLA RODZICÓW.

Zapraszamy rodziców na zebranie, które odbędzie się w środę 21 listopada o godzinie 16.30. Na zebraniu zostaną państwo poinformowani o wynikach diagnozy wstępnej oraz o sprawach bieżących. Prosimy o przybycie bez dzieci.                                           Serdecznie zapraszamy.