Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc marzec

Marzec

W marcu zauważamy pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny: śpiewające ptaki i świecące coraz cieplej słońce.

Na początku marca dowiemy się co nieco o przedwiośniu i o marcowej pogodzie, skąd się wzięło przysłowie „W marcu jak w garncu”, będziemy ćwiczyć i doskonalić liczenie, przeliczanie oraz dodawanie i odejmowanie elementów. Poznamy literę W,w na przykładzie wyrazu wazon i wykonamy wiele ćwiczeń utrwalających sposób jej pisania oraz miejsce w liniaturze.

Założymy własną hodowle roślin w kąciku przyrodniczym i dowiemy się co potrzebują rośliny do życia. Dowiemy się co się dzieje z rośliną pod ziemią i dlaczego korzeń rośliny jest jej tak bardzo potrzebny. Będziemy szukać oznak wiosny na placu przedszkolnym oraz w Parku Kilońskim. Dowiemy się jakie są charakterystyczne cechy nowej pory roku.  Poznamy literę C,c na podstawie wyrazu cebulka i będziemy uczestniczyć w wielu zabawach językowych, utrwalających jej zapis i miejsce w słowach.

W kolejnym tygodniu będziemy kontynuować tematykę o wiośnie porozmawiamy o dbaniu o zdrowie także wiosną. Przypomnimy sobie o starym ludowym zwyczaju i symbolu odchodzącej zimy-topieniu marzanny. W tym tygodniu poznamy literę G,g na przykładzie wyrazu globus oraz innych. Stworzymy zbiory różnych przedmiotów, przeliczymy przedmioty w zbiorach, poćwiczymy dodawanie w zakresie 10.

W minionym tygodniu dowiemy się, jakie zwierzęta żyją w wiejskiej zagrodzie. Samodzielnie wyszukiwały w książkach i zweryfikujemy informacje dotyczące ich wyglądu i zwyczajów.  Wykonały wiele ćwiczeń w dodawaniu w zakresie 10. Poznamy w literę Ł, ł na podstawie wyrazu łapa i utrwalimy jej zapis i miejsce w słowach. Uczestniczyły w zabawach ruchowych do piosenek, tworzyły do nich akompaniamenty i ilustrowały je ruchem.. Rozpoznamy zmysłem dotyku, smaku i zapachu różnego rodzaje produkty mleczne.