Zadania wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc marzec

Jak powiedzenie mówi „w marcu jak w garncu”. Witamy więc marzec i od razu wyjaśnimy sobie to co powiedzenie znaczy. Dzięki obrazkom i zabawom poznamy specyfikę tego miesiąca, dowiemy się jak zadbać o swoje zdrowie dzięki „ubieraniu się na cebulkę” a podczas codzienny zabaw w ogrodzie będziemy też obserwować zmieniający się marcowy krajobraz. Dowiemy się również skąd się bierze deszcz i kiedy spada z nieba oraz poznamy różne  zjawiska atmosferyczne, będziemy je nazywać i opisywać aż w końcu zaznaczać je na naszym kalendarzu pogody. Będzie wiele ciekawych zadań do wykonania, dzieci będą miały okazję zabawić się badacza i obserwatora a potem wziąć udział w dyskusji na temat obserwacji.
Wiosna to czas kiedy zaczynamy robić porządki w ogrodzie, kiedy zakładamy małe ogródeczki w domu i Sali przedszkolne. Posadzimy różne cebulki kwiatów, cebule na szczypiorek i posiejemy nasionka różnych ziół, o które będziemy dbać – podlewać je. Poznamy prace ogrodnika, jego narzędzia i zadania, które wykonuje w ogrodzie. W naszej Sali założymy mały, wiosenny ogródek.
„Kiedy wiosna przyjdzie do nas, roześmiana i zielona” – poznamy pierwsze oznaki wiosny, będziemy ich szukać i je obserwować bo tylko tak poznamy czy już do nas przyszła. Pączki  – nie te pyszne i słodkie tylko te na drzewach będą jedną z pierwszych oznak wiosny. Ale będą to też pierwsze kwiaty i ptaki wracające do nas z ciepłych krajów. Oj dużo będzie tematów do rozmów i okazji do pracy i zabawy, liczenie, kolorowani, klasyfikowanie, porównywanie itd. Wiosna to doskonała pora roku na wiele dydaktycznych aktywności.
Po przywitaniu wiosny zajmiemy się zwierzętami na wsi. Poznamy je na ilustracjach, będziemy rozpoznawać je po odgłosach, poznamy ich potomstwo i dowiemy się co jedzą i gdzie mieszkają wiejskie zwierzęta.  ‘
Będzie to bardzo aktywny i ciekawy miesiąc obfitujący w różnego rodzaju aktywności dzieci wspierające ich rozwój.