Kwiecień.

Zamierzenia wychowawczo – dydaktyczne.

W tym miesiącu udamy się na wycieczkę na wieś, sprawdzić czy przyszła już tam wiosna. W związku z tym dzieci:

• Zdobędą wiedzę na temat pracy rolnika.
  • Porównają wieś i miasto, aby dostrzec podobieństwa i różnice w krajobrazie wsi i miasta.
  • Poszerzą wiedzę na temat zwierząt hodowanych w gospodarstwie    i odpowiedzialności jaką ponosi właściciel zwierzęcia, za jego prawidłowy rozwój.
  • Będą rozwijać aparat mowy poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze.
  • Będą wdrażane do umiejętności globalnego czytania wyrazów: kaczka, indyk, koza, pies, kot.
  • Zdobędą wiedze na temat produktów spożywczych pochodzących od różnych zwierząt gospodarskich.
  • Będą ćwiczyć umiejętność układania i opowiadania historyjki obrazkowej.
  • Poznają etapy powstawania chleba.

W tym miesiącu przypada  święto Dzień Ziemi, dlatego też w drugim tygodniu miesiąca, porozmawiamy z dziećmi, jak należy chronić Ziemię i środowisko.

• Dzieci wzbogacą wiedzę i słownictwo na temat Ziemi i globusa.
  • Będziemy rozwijać u dzieci poczucie odpowiedzialności za czystość Ziemi.
  • Dzieci będą wdrażane do segregacji odpadów.
  • Będziemy kształtować u dzieci świadomość ekologiczną.

A w drugiej połowie miesiąca w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, przybliżymy dzieciom tradycje i obrzędy wielkanocne, takie jak

• przygotowania do Wielkanocy związane ze sprzątaniem i strojeniem domów
  • przygotowywanie potraw i ciast wielkanocnych na świąteczny stół,
  • przygotowywanie święconki, malowanie jaj.
  • oczekiwanie na przyjście Wielkanocnego Zająca
  • składaniem sobie życzeń w rodzinnym gronie.
  • Obrzęd ,,Śmigus – Dyngus.

Pod koniec miesiąca, już po świętach porozmawiamy sobie trochę o naszym kraju –  Polsce w której mieszkamy. Przypomnimy sobie symbole narodowe: flaga, hymn godło, naszą stolicę  – Warszawę i legendę związaną z powstaniem Warszawy.

W tym miesiącu zapraszamy rodziców do wzięcia udziału w rodzinnym konkursie wielkanocnym.pt: ,,Święta  Wielkanocne  tuż, tuż, a więc koszyk wielkanocny twórz.    Pod uwagę zostanie wzięte:

• pomysłowość,
  • różnorodność odpadów,
  • estetyka pracy,

Konkurs trwa od 1 do 12 kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 kwietnia na uroczystych obchodach Dnia Ziemi. Na indywidualnych zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

W tym miesiącu planujemy również zajęcie otwarte dla rodziców ,,Pisanki”. Zadaniem rodziców będzie ozdobienie szablonu pisanki świątecznymi elementami. Na tablicy grupowej zostanie powieszona informacja, dotycząca terminu spotkania.