Zadania wychowawczo – opiekuńcze na miesiąc maj

Maj to czas świąt narodowych oraz święta rodziny więc nie możemy o niczym zapomnieć . Ważne będzie dla nas kształtowanie przynależności do rodziny, podawanie nazwy swojej miejscowości, kształtowanie tożsamości narodowej: mówimy po polsku, jesteśmy Polakami, nasz kraj to Polska. Chcemy aby dzieci miały tego świadomość i wiedziały co to znaczy być Polakiem, dlatego też ważne będzie dla nas budzenie przywiązania do swojego kraju również poprzez poznanie symboli narodowych. Bycie Polakiem to też znajomość muzyki, chociażby od hymnu zaczynając. Będziemy więc poznawać zawód dyrygenta, pobawimy się muzyką, spróbujemy zrobić swoje instrumenty muzyczne, co pozwoli nam na rozróżnianie dźwięków cichych i głośnych w trakcie zabaw z instrumentami perkusyjnymi oraz rozwijanie kreatywności ruchowej w trakcie zabaw muzycznych. Muzyka również jest bardzo ważnym elementem naszej kultury kaszubskiej, o której również będziemy mówić w związku z programem patriotycznym. Poznamy region Kaszub, posłuchamy kaszubskiego hymnu oraz wielu innych piosenek i przyśpiewek kaszubskich. Dzięki spotkaniu z członkami kaszubskiego chóru będziemy mieli okazję na żywo zobaczyć stroje kaszubskie i usłyszeć język kaszubski. Obejrzymy również wiele tradycyjnych przedmiotów związanych z Kaszubami. Będzie tez okazja do skosztowania wiejskiego chleba ze smalcem ze skwarkami z ogórkiem kiszonym.  A miesiąc maj zakończymy uroczystością związaną z dniem mamy i taty. Ważnym będzie dla nas dostrzeganie roli taty i mamy w życiu dziecka, rozwijanie umiejętności rozumienia własnych uczuć z związku z rodzicami i członkami rodziny oraz przy tej okazji podawanie nazw członków rodziny, na koniec wielkim podsumowaniem będzie piękna uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty dnia 30 –tego maja.