Kaszuby

21 maja w naszym przedszkolu grupa Krasnoludki wraz z Pszczółkami przygotowały spotkanie dla całego przedszkola na temat Kaszub w związku z realizacją programu „Piękna nasza Polska Cała”. Tego dnia do przedszkola przybyli goście, Kaszubi ze Zrzeszenia Kaszubko – Pomorskiego Oddział w Chyloni oraz uczennica II klasy Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie – Zuzanna D-H. Nasi goście w strojach Kaszubskich opowiedzieli o nich co nieco oraz wspólnie z przedszkolakami odśpiewali Kaszubski Alfabet. Zuzia zaśpiewała po kaszubsku piosenkę „Cynada”. Nauczycielki przybliżyły dzieciom region Kaszub, opowiedziały historię o ich powstaniu oraz przedstawiły piękno Haftu Kaszubskiego, który jest dumą naszego regionu. Dzieci dowiedziały się również co oznaczają kolory w Hafcie Kaszubskim. Przedszkolaki z grupy Pszczółki zatańczyły taniec „Velevetka” a Krasnoludki taniec do utworu „Kowal”. Dzieci z obu grup były ubrane w stroje z elementami Haftu Kaszubskiego co piękne prezentowało się podczas tańców. Wszystkie przedszkolaki miały okazję posłuchać jak brzmi język Kaszubki, gdyż jeden z naszych gości przeczytał wszystkim znany wiersza J. Brzechwy „Okulary”. Oczywiście wiersz ten został również odczytany w języku Polskim aby wszyscy zrozumieli. Był to bardzo ciekawy, kolorowy i wesoły dzień a przede wszystkim dzień, który bardzo przybliżył nam wszystkim region, w którym  mieszkamy.