Czerwiec.

Zamierzenia  wychowawczo – dydaktyczne.

W pierwszym tygodniu miesiąca w związku z Dniem Dziecka przypomnimy dzieciom jakie są ich prawa, ale i także obowiązki.  Będziemy

• Poszerzać słownik dzieci o pojęcia: prawa i obowiązki.
  • Przybliżymy dzieciom zasady  życia w społeczności.
  • Pobudzimy do działań artystycznych (odgrywanie scenek).
  • Uświadomimy dzieciom  różnorodności kulturowe  na świeci
  • Będziemy rozwijać umiejętności opowiadania o szczegółach życia codziennego.
  • Zapoznamy dzieci z zasadami dobrego wychowania jako gość i gospodarz.
  • Kształtować umiejętności wypowiedzi o marzeniach  i  uważnego słuchania tego, co mówią inni.
  • Rozwijać zdolności plastyczn
  • Kształtować poczucie rytmu, wyobraźni muzycznej, ekspresji ruchowej.
  • Kształtować koordynację  wzrokowo-ruchową.
  • Rozwijać umiejętność  słuchania i wydawania poleceń.

W drugim tygodniu porozmawiamy o zwierzętach w naszych polskich lasach i na łące, o tych małych i o tych dużych, które cieszą się z nadejścia zbliżającego się lata. W związku z tym:

• Poszerzymy wiedzę  o dzikich zwierzętach żyjących w Polsce.
  • Będziemy rozwijać   umiejętność  wskazywania cech różniących zwierzęta (większy – mniejszy) oraz cech wspólnych (wygląd, środowisko życia, pożywienie).
  • Będziemy doskonalić  poprawną  emisję  głosu, dykcji i oddechu przez naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta.
  • Zapoznamy  dzieci z podstawowymi cechami klasyfikacji zwierząt: ssaki, ptaki, gady, płazy, owady.
  • Będziemy kształtować   umiejętność  reagowania na polecenia w trakcie zabaw ruchowych.
  • Zapoznamy dzieci z zasadami zachowania bezpieczeństwa w lesie w stosunku do zwierząt: nie podchodź, nie dotykaj, nie uciekaj.

W kolejnym tygodniu będziemy szykować się na powitanie lata.

•  Zapoznamy dzieci z powszechnymi gatunkami roślin w Polsce i ich  roli.
  • Będziemy wdrażać  dzieci do ostrożności w kontaktach z roślinami;
  • Będziemy rozwijać  wiedzę o barwach podstawowych i kontrastach.
  • Uświadomimy dzieciom sposoby  bezpiecznego zachowania w trudnych sytuacjach pogodowych.
  • Będziemy rozwijać  wiedzę dzieci na temat pochodzenia, natury i skutków zjawisk pogodowych.
  • Zapoznamy dzieci z kolorami tęczy,
  • Będziemy kształcić  umiejętność  wnioskowania,

Na sam koniec  porozmawiamy o zbliżających się wakacjach, o naszych  planach i marzeniach.

• Będziemy rozwijać wyobraźnię i kreatywność przez układanie pejzaży górskich z figur geometrycznych.
  • Będziemy doskonalić poprawną  emisję głosu, dykcję  i oddech przez zabawę w echo.
  • Będziemy porządkować  wiedzę  dzieci na temat rzek, jezior, mórz.
  • Doskonalić umiejętność  koordynacji ruchowej i orientacji.
  • Zapoznamy dzieci z zasadami bezpieczeństwa –  postępowania w przypadku zgubienia się.
  • Rozwijać będziemy u dzieci umiejętność  bezpiecznego posługiwania się danymi identyfikacyjnymi: imię, nazwisko, imiona rodziców, adres.
  • Kształtować będziemy umiejętność rozpoznawania  zapisu imion: własnego i innych.
  • Kształtować umiejętność uważnego słuchania opowiadania i wypowiadania się na jego temat.
  • Zapoznamy dzieci z funkcją pocztówek i zachęcimy  do wysyłania kartek z wakacji do przedszkola.