Zamierzenia wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc PAŹDZIERNIK

linia2

• Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw i owoców, poszerzenie wiedzy przyrodniczej o nazwy grzybów z podziałem na jadalne i trujące
  • Kształtowanie umiejętności łączenia elementów w pary według wybranej cechy – rodzaj.
  • Promowanie zasad zdrowego żywienia, jakie produkty warto jeść.
  • Kształtowanie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby, umiejętności łączenia przyczyny ze skutkiem.
  • Kształtowanie umiejętności przeliczania elementów w zbiorze oraz określenia, w którym zbiorze jest mniej, więcej lub tyle samo.
  • Poszerzenie wiedzy przyrodniczej – rozpoznawanie liści i łączenie ich z odpowiednim owocem oraz uczenie poszanowania dla zwierząt.
  • Zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania w kuchni.
  • Kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie, umiejętności samodzielnego ubierania się.
  • Uświadomienie dzieciom znaczenia ruchu w życiu człowieka, wzmacnianie siły ramion, nóg i tułowia.
  • Kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej.
  • Zapoznanie z pracą lekarza i pielęgniarki, przełamywanie lęku przed wizytą u lekarza i rozumienie konieczności przyjmowania leków w razie choroby.
  • Rozpoznawanie i nazywanie własnych emocji – rozpoznawania stanów emocjonalnych po wyrazie twarzy.
  • Wyrabianie nawyku higieny jamy ustnej, eliminowanie strachu przed stomatologiem,
  • Kształtowanie umiejętności rozróżniania prawej i lewej strony ciała.
  • Doskonalenie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie,
  • Rozwijanie umiejętności matematycznych– porównywanie wielkości drzew, posługiwanie się określeniami: wysokie, niskie.
  • Zapoznanie dzieci z barwami podstawowymi i pochodnymi, rozwijanie kreatywności poprzez działania plastyczne.
  • Kształtowanie umiejętności interpretacji utworu muzycznego za pomocą ruchu
  • Zachęcanie do aktywności ruchowej, zabaw na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportu.
  • Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania, twórczego myślenia podczas rozwiązywania i wymyślania zagadek.
  • Kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych.
  • Uwrażliwianie na sztukę, pobudzanie do działań artystycznych, rozwijanie kreatywności, cierpliwości i koncentracji.
  • Wspomaganie prawidłowego rozwoju narządów artykulacyjnych i oddechowych.
  • Wdrażanie do nawyku prawidłowej postawy we wszystkich sytuacjach i czynnościach dnia codziennego.

Piosenki:  „WIATR PSOTNIK”
1.Wiatr zapukał w okno, do dzieci:
“Halo, hej maluchy, jak leci?
Nie chce mi się biegać po polach,
przyjdę do waszego przedszkola”- Nie! nie! nie!

Ref. Wietrzyku – Psotniku
– masz chmurki przegonić,
utulić sarenki w lesie,
kałuże osuszyć,
i liście posprzątać,
bez ciebie cóż zrobi jesień?

2.“A ja chcę rozkręcić zabawki,
albo rozkołysać huśtawki.
Wolę dmuchać w trąbki, piszczałki,
zbudzić wasze misie i lalki” -Nie! nie! nie!

Ref. Wietrzyku – Psotniku
– masz chmurki przegonić,
utulić sarenki w lesie,
kałuże osuszyć,
i liście posprzątać,
bez ciebie cóż zrobi jesień?

MALOWAŁA JESIEŃ
.Malowała jesień w parku wszystkie liście,
Na brązowo na czerwono, żółto i złociście.
Na brązowo na czerwono, żółto i złociście./2X

2.Przyleciała sroczka i usiadła z boku,
Przyglądała się jak jesień barwi wszystko wokół
Przyglądała się jak jesień barwi wszystko wokół/2X

3.Wietrzyk to zobaczył i pędzi po lesie
Kolorowe liście zbiera i ze sobą niesie.
/Lala, lala, la, lala, lala, la
Kolorowe liście zbiera i ze sobą niesie/2X.