Jaka jest wiosna?

Na początek posłuchajcie piosenki

Zaproście wszystkich domowników do wspólnej zabawy przy piosence, której tekst i sposób zabawy znajduje się poniżej.  Po lewej stronie tekst piosenki a po prawej stronie czynności jakie trzeba wykonać do każdego wersu.

Jestem wiosna
sł. i muz. Halina Sokołowska
Idę, idę, idę prosto do was.                                         Dzieci idą, machając prawą dłonią.
Idę, idę, słońce niosę wam.                                         Idą, machając lewą dłonią.
Wszystkie śniegi stopię,                                               Stają w kręgu, łapią się za ręce.
zazielenię wszystkie lasy,                                            Podnoszą ręce do góry, stają na palcach.
fiołki oraz bratki,                                                             opuszczają ręce, przykucają.
patrzcie, dla was mam.                                                Dobierają się w pary, stają naprzeciw siebie.
Ref.: Wiosna, wiosna, jestem wiosna.                    Robią haczyki w prawą stronę.
Patrzcie, jaką piękną suknię mam.                         jw.
Wiosna, wiosna, jestem wiosna.                              Robią haczyki w lewą stronę.
Najpiękniejsza z wszystkich dam. x2                      jw.
Wszędzie zieleń, czerwień, złoto, błękit.              Stają twarzą do środka koła.
Oczy kwiatów w słońce patrzą już.                         Patrzą w sufit i mrugają oczami.
Cieszcie się wraz ze mną.                                            Obrót w prawo.
Podziwiajcie mą pogodę.                                            Podnoszą ręce do góry, stają na palcach.
Chodźcie do mnie wszyscy,                                        Opuszczają ręce, przykucają.
zaśpiewajmy znów.                                                        Dobierają się w pary, stają naprzeciw siebie

Omówienie treści piosenki poprzez zadawanie dziecku pytań:

– o jakiej porze roku jest piosenka?
– co przyniosła wiosna?
– jakie kwiatki miała dla nas wiosna?
– jakie kolory słyszeliście w piosnce?
– na co patrzyły kwiaty?

Zabawa  – gra na instrumentach
Do piosenki możecie pobawić się z instrumentami. Nie macie w domu instrumentów nic nie szkodzi można wykorzystać praktycznie wszystko: pustą butelkę po wodzie, miskę, łopatkę kuchenną. Do butelki można wsypać trochę grochu, kaszy czy ryżu aby wydobyć ładny dźwięk.

Wykonajmy wiosenny plakat.

Znajdźcie w domu jakąś duża kartkę – żeby zrobić plakat np. stary karton, brystol, stary duży kalendarz, albo sklejcie kilka kartek razem robiąc duży format.

W internecie albo w książkach znajdźcie ilustracje związane z wiosną. Czym się charakteryzuje, jakie są jej symbole. Na dużej kartce wspólnie z rodzicami narysujcie albo namalujcie farbami kilka takich symboli tak żeby powstał wiosenny plakat. Możecie też wykorzystać poniższe kolorowanki – wydrukować, pokolorować, wyciąć i przykleić na plakat.

Plakat wiosenny

Udanej zabawy :)