Graj w zielone.

Wiosenne zabawy z dziećmi możemy rozpocząć od piosenki, którą dzieci znają z przedszkola. Poprośmy dzieci, żeby ją zaśpiewały.

Piosenka: ,,Witaj, wiosno”.
Witaj wiosno, witaj wiosno.
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

Po odśpiewaniu piosenki, możemy porozmawiać z dziećmi czy lubią wiosnę i poprosić żeby dokończyły zdanie: Lubię wiosnę za…

„Prawda – fałsz” – ulubiona zabawa przedszkolaków, polegająca na tym, że dorosły podaje stwierdzenia a dzieci oceniają, czy są one prawdziwe, czy fałszywe. Kiedy zdanie jest fałszywe – dzieci nie ruszają się, kiedy zdanie jest prawdziwe – dzieci wykonują umówiony ruch np. przysiad, podskok,
Przykładowe twierdzenia dla dzieci.
–– Teraz jest wiosna.
–– Wiosną jeździmy na sankach.
–– Wiosną lepimy bałwany.
–– Wiosną wracają do nas ptaki z ciepłych krajów.
–– Wiosną spadają liście.
–– Wiosną przyroda budzi się do życia.
–– Krokus to wiosenny kwiat.
–– Skowronek to wiosenny dzwonek. ( Możemy zamienić się rolami i zachęcić dziecko, aby to ono wymyślało zdania a rodzic albo rodzeństwo oceniało prawdziwość tej wypowiedzi. Jest to wersja trudniejsza dla dzieci, ale pragnę tutaj wspomnieć, że dzieci lubią przyjmować rolę dorosłych.

„Gramy w zielone” – z jakim kolorem kojarzy się wam wiosna, ( oczywiście z kolorem zielonym) poprośmy dzieci aby podały kilka nazw zielonych przedmiotów, skojarzenia do koloru zielonego.

„Zielone zagadki warzywne” – odgadywanie zagadek.
Zielone łódeczki, w nich małe kuleczki.
Gdy się ugotują, każdemu smakują. (groch)
Każdy odgadnie tę zagadkę,
ma biały korzeń i zieloną natkę. (pietruszka)
Z soczystych liści złożona,
okrągła głowa zielona. (kapusta)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)
Dzieci podają nazwy innych zielonych warzyw.

„Barwne plamy” – praca plastyczna, pozyskiwanie różnych odcieni zielonego, wykorzystywanie gotowych farb i mieszanie kolorów. Dziecko maluje kartki różnymi odcieniami zielonego, próbuje uzyskać kolor zielony ze zmieszania innych kolorów. Na koniec próbuje namalować zielone warzywa.

„Co by było, gdyby na świecie zabrakło koloru zielonego?” – zabawa rozwijająca wyobraźnie i poczucie humoru.

Życzę udanej zabawy.