Ja nie choruję

Dzień zaczniemy od zabawy ruchowej na szybkie rozruszanie i złapanie energii. Rodzic czyta opowiadanie a dziecko wykonuje podane czynności w danym miejscu opowiadania.

„Szukanie miodu” – opowieść ruchowa.
Nauczyciel/Rodzic opowiada:
W ulu praca wre – pszczoły robią miód. (dzieci szybko biegają) Za to w lesie mieszka wielki, ciężki niedźwiedź (chodzą powoli, robiąc „ciężkie” kroki), który jest wiecznie głodny (dzieci głaszczą się po brzuchu). Nie ma dziś ochoty ani na grzybki, ani na owoce, marzy mu się słodki miód. (oblizują się) Rozgląda się po całym lesie. (dzieci przykładają dłoń do czoła i ruszają głową na boki) Jest! Tam w oddali widzi piękny ul. Z radości podskakuje cztery razy. (dzieci podskakują i liczą: jeden, dwa, trzy, cztery) Teraz, najciszej jak potrafi, skrada się do niego na palcach. (dzieci chodzą po sali na palcach). Ul znajduje się wysoko na drzewie, dlatego wspina się wysoko na palce (dzieci stają na palcach), wkłada do niego rękę i… ała! (dzieci podskakują, machając jedną ręką), użądliła go pszczoła. Nie posmakuje dzisiaj słodkiego miodku. Szybko ucieka do swojego schronienia.(dzieci szybko biegną)

Ja nie choruję – krótka rozmowa z dzieckiem o tym co robimy, żeby nie chorować.

Proszę przeczytać dziecku opowiadanie  pt: „Jak choruje Elemelek, jak go leczą przyjaciele?”  Hanna Łochocka
Miał wróbelek Elemelek lekki katar i kaszelek. Dziób wycierał chustką babci. No i kichał: apci, apci! Bo ta zima, choć już czas jej iść za morze, psoci nam, jak tylko może. Wciąż się bierze na sposoby, by podrzucić nam choroby.
Babcia: Owiń gardło ciepłym szalem i nie wychodź z domu wcale.
Wiewiórka: Wbij jajeczka do kubeczka, zmieszaj dobrze, cukru dosyp, dodaj 10 kropli rosy
i popijaj to, nie rzadziej niż dwadzieścia razy na dzień.
Zajączek: Weź rondelek, Elemelku, zaparz ziółka w tym rondelku. Pij sok z malin i jeżyny,
weź pięć proszków aspiryny. Sowa: Ot, masz tu skarpetek parę, bardzo ciepłe, chociaż stare. Dzień i noc je miej na nóżkach i czym prędzej wchodź do łóżka. Wzdycha biedny Elemelek: Czy to aby nie za wiele? Aż pewnego dnia wyraźnie poczuł się wróbelek raźniej. Dosyć już się wyleżałem. Dwa tygodnie leżę całe. Skrzydła w bok i mach ogonem!
Dwa podskoki w lewą stronę. Dwa podskoki w stronę prawą. I do lasu – frr! A żwawo!
Szybko fruwa Elemelek, gubi katar i kaszelek. Schowam chustkę, tę od babci. Nie chcę kichać: apci, apci! I skarpetki oddam sowie. Chcę być zdrów! Niech żyje zdrowie!

Po przeczytaniu przez rodzica powyższego opowiadania, proszę zadać  dziecku pytania: (aby sprawdzić czy uważnie wysłuchało opowiadania ze zrozumieniem) 
1. Co dolegało Elemelkowi?
2.Co poradziły mu poszczególne postacie?
3.Jak poczuł się, gdy zastosował te wszystkie rady?
4.Co zrobił, by poczuć się zupełnie zdrowo?

Kiedy już uporacie się z opowiadaniem to dzieci razem z rodzicami  wykonują ćwiczenia Elemelka: Skrzydła w bok i mach ogonem! (dzieci wyciągają ręce w bok, ruszają miednicą na boki) Dwa podskoki w lewą stronę. Dwa podskoki w stronę prawą. I do lasu – frr! A żwawo! (ruszają rękami i przemieszczają się ).

Wykonajcie proszę karty pracy znajdujące się poniżej
Utrwalamy nazewnictwo liczebników      Przeliczamy warzywa

Kiedy już popracowaliście teraz zapraszamy do ćwiczeń, żeby rozruszać zasiedziałe kości (rodziców i pozostały domowników zapraszamy do wspólnych ćwiczeń)

„Ruch to zdrowie”– wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych z plastikową butelką.
Dziecko maszeruje z plastikową butelkę. Uderzają w butelkę jedna dłonią. Zatrzymuje się i wykonują ćwiczenia:
– stojąc w rozkroku, przekłada butelkę między nogami;
– unoszą butelkę do góry, ręce wyprostowane, kołysze się na boki;
– leży przodem (na brzuchu), nogi wyprostowane, butelkę trzyma oburącz, podnosi głowę
i ręce (nadal trzymając butelkę);
– leży tyłem (na plecach), nogi zgięte w kolanach, między nimi butelka, robi skłon głową i podciąga kolana, dotykając butelką do głowy;
– podskakuje obunóż z butelką między kolanami;
– przeskakuje przez butelkę w przód i w tył;
– wyciszenie – dziecko kładzi się na butelce (butelka znajduje się pod plecami) i turla się wolno w przód i w tył.

Udanego dnia :)