ZAJĘCIA PRZYRODNICZE

Ułóżcie historyjkę obrazkową o narodzinach bociana.– myślenie przyczynowo skutkowe
życie bocianów

Wiosenne spotkanie zwierząt na łące. przyjrzyj się im uważnie i ułóż wg rytmu patrząc od góry w dół
ułóż zwierzeta wg rytmu                 wkładka ze zwierzętami do wyciecia

Wiosną budzą się biedronki. Policz ile każda biedronka ma kropek.
licz kropki biedronek

Zestaw ćwiczeń ruchowych.

„Moje gniazdo” – dzieci udają, że są ptakami. Dziecko – ptak – układa ze skakanki kształt swojego gniazda. Na hasło : Ptaki na spacer biegają swobodnie po dywanie. Na hasło: Ptaki do gniazd dzieci – ptaki – jak najszybciej starają się wrócić do swoich gniazd, po czym przy­bierają określoną przez rodzica. pozycję, np. stanie na jednej nodze. • skakanki

„Wyścigi rzędów” – dzieci i rodzice są ustawieni w dwóch rzędach. Naprzeciwko każdego rzędna końcu pokoju  jest położona piłka. Dzieci i rodzice z każdego rzędu po kolei obiegają piłkę i stają na końcu rzędu. Wygrywa ten rząd, który pierwszy wykona zadanie. Piłki

„Cztery pory roku” – dzieci maszerują przy dźwiękach tamburyna. Gdy tamburyn milknie, R. pokazuje niebieski krążek – dzieci naśladują ruchem obrzucanie się śnieżkami. Gdy rodzic pokazuje zielony krążek – dzieci naśladują sadzenie nasionek, żółty krążek – dzieci naśladują pływanie, czerwony krążek – naśladują zrywanie jabłek z drzew. R. szybko zmienia krążki, a dzieci pokazują ruchem odpowiednie sytuacje. • tamburyn, krążki w 4 kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym

„Pipipi, kleklekle, kokoko” – rozwijanie aparatu mowy poprzez ćwiczenia         dźwiękonaśladowcze.bocian wrona

wróble

kura kaczki gołąb

Dzieci siedzą przed R. Rodzic pokazuje zdjęcia ptaków. Dzieci mówią głośno, co to za ptak, i naśladują jego głos (np. wróbel – ćwir, ćwir, bocian – kle, kle, wrona – kra, kra, kra, kura – ko, ko, gołąb – grrrrrr, grrrrrrrr, kaczka – kwa, kwa, kwa). Następnie R. układa na stole lub dywanie wszystkie zdjęcia, wskazuje jedno z nich, dzieci naśladują głos ptaka przedstawionego na zdjęciu. R. włącza CD z gło­sami ptaków – dzieci naśladują. • zdjęcia ptaków