Zwierzęta z wiejskiego podwórka. Gdzie mieszka krowa, koń, świnia i kura?

 

Zacznijmy piosenką „Gdacze kura-ko ko ko”

Tekst:

 1. Pewna kura na podwórzu ciągle gdacze,
  Ciągle gdacze,
  A gdy gdacze to wysoko w górę skacze,
  W górę skacze,
  Bardzo głośno i bez przerwy hałasuje,
  Hałasuje,
  I się niczym, ani nikim nie przejmuje,
  Nie przejmuje.

Ref. Z rana ko, ko, ko, ko,
W nocy ko, ko, ko, ko,
Przez dzień cały ko, ko, ko,
Ciągle ko, ko, ko, ko,
Tylko ko, ko, ko, ko,
Na okrągło ko, ko, ko!

 1. Na podwórzu kura dzioba nie zamyka,
  Nie zamyka,
  Chociaż przy niej każdy uszy swe zatyka,
  Swe zatyka,
  Tym hałasem wszystkich wkoło denerwuje,
  Denerwuje,
  Więc na karę kura za to zasługuje,
  Zasługuje.

Ref. Z rana ko, ko, ko, ko,
W nocy ko, ko, ko, ko,
Przez dzień cały ko, ko, ko,
Ciągle ko, ko, ko, ko,
Tylko ko, ko, ko, ko,
Na okrągło ko, ko, ko!

„Kogo mogę spotkać na wsi?” – opowieść ruchowa.

Rodzic czyta opowiadanie, a dziecko samo albo razem z rodzicami wykonuje ruchy odpowiednio do słuchanej treści:

„Jest ranek. Słońce powoli oświetla podwórko. Pierwszy na podwórku pojawia się kogut. Chodzi dumnie, wysoko stawia nogi, rusza głową na boki, nagle głośno pieje: kukuryku! Kury z niezadowoleniem kręcą się na grzędach, później jedna za drugą wychodzą z kurnika, gdacząc: ko, ko, ko, ko… Na podwórku robi się coraz weselej. Nareszcie z domu wychodzi gospodarz, jest bardzo wcześnie, dlatego gospodarz przeciąga się i szeroko otwiera buzię, ziewając. Między jego nogami prześlizguje się szara kotka, na pewno pójdzie na pole szukać myszki… Pora zadbać o swoje zwierzęta – myśli gospodarz i, mocno stawiając kroki, idzie w stronę stajni, bo tam czekają na niego dwa głodne konie. Gospodarz nalewa im wody i podaje widłami siano – gdy będzie cieplej, wyprowadzi je na dwór. Zadowolone konie wierzgają kopytami i rżą radośnie: iha, haha, iha, haha. Teraz pora wyprowadzić krowy z obory. Gospodarz otwiera ciężkie drzwi. Wita się ze swoimi czterema krowami, przywiązuje im specjalny sznurek – postronek – i trzymając go, wyprowadza krowy z obory. Krowy idą powoli, zatrzymując się co chwilę, mocno machają swoimi ogonami, aby odgonić muchy. Są na miejscu – to ogrodzone pastwisko, tutaj krowy cały dzień będą żuły trawę. Gospodarz odwiązuje postronek, tutaj krowy są bezpieczne. Czas wrócić do domu – myśli gospodarz. Wraca, aby zjeść śniadanie. Tak zaczyna się kolejny dzień w gospodarstwie wiejskim.”

Gdzie mieszkają krowa, koń, świnia, kura?” – próba odpowiedzi na pytanie na podstawie opowieści ruchowej dzieci.
-Gdzie mieszka krowa?
-Jak nazywa się domek konia?
-Gdzie mieszka świnia?
-A gdzie kura?

Podziel słowa na sylaby i określ ile jest w nich sylab.
Zabawa z dzieleniem na sylaby zwierząt: koń, krowa, świnia, pies, kot, kogut, kura. Wymyślcie swoje słowa związane z wiejskim podwórkiem

Posłuchajcie odgłosów zwierząt, potraficie je rozpoznać?

 Konik z rolki po papierze –zabawa konstrukcyjna.
A rolki po papierze na pewno się w domu jakieś znajdą i farbka, nie koniecznie włóczka, trochę sztywnego papieru do wykonania głowy :)

konik z rolki

Udanej Zabawy :)