Zadania dydaktyczno – wychowawcze na miesiąc kwiecień

„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata
i choć w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”

Kwieceń w naszej grupie zaczyna się tematyką o zwierzętach z wiejskiego podwórka. Tematem minionego tygodnia były zwierzęta wiejskie. Dowiemy się co nieco o hodowli zwierząt (karmieniu, doglądaniu). Nauczymy piosenki Stary Donald farmę miał i gdacze kura ko ko ko. Przypomnimy sobie nazwy zwierząt, sposoby poruszania się i odgłosy zwierząt żyjących w gospodarstwie. Będziemy naśladować odgłosy, które wydają i pobawimy się w zgadywanki. Obejrzymy zdjęcia, które pasują do wsi. Przedszkolaki dowiedzą się, jakie  zwierzęta żyją w gospodarstwie – krowa, owca i koza dają mleko, kura znosi jajka, koń czasami pomaga rolnikowi w uprawie ziemi, pies broni gospodarstwa, kot przegania myszy z domu gospodarza.  Za pomocą dotyku dzieci poszukają jajka zposród różnych przedmiotów. Spróbujemy zrobić doświadczenie z „Gumowym jajkiem” Nie zapomnimy również o gimnastyce.
Kolejny tydzień będzie czasem przygotowywania się do Świat Wielkanocnych, o tym jak przygotowujemy się do świat, wykonaniu ozdób takich jak koszyczek, wykonaniu tulipanów z papieru. Poznamy wiersz o pisankach i zrobimy swoja babkę z masy solnej i ją pięknie ozdobimy. Poćwiczymy liczenie i przeliczanie na jajkach. Nauczymy się wycinać ażurowe serwetki z papieru. Porozmawiamy również o pracy rolnika, co mu jest potrzebne do pracy, o tym jak odpowiedzialnym zajęciem jest mieć zwierzęta hodowlane i o bezpieczeństwie podczas pobytu na wsi. Jakie maszyny pomagają  rolnikowi w jego pracy i do czego one służą.
W kolejnym tygodniu porozmawiamy i przypomnimy sobie o tym jak dbać o nasza planetę, jak segregować odpady, do czego służy nam prąd i dlaczego dzieci nie mogą same włączać urządzeń elektrycznych. Poćwiczymy również umiejętność orientowania się w przestrzeni i schemacie swojego ciała. Pamiętajmy, że Nasza Ziemia swoje święto obchodzić będzie 22 kwietnia.
W ostatnim tygodniu dowiemy się jak dbać i prawidłowo korzystać z książek, skąd się bierze papier i jak zrobić swój domowy papier czerpany. Kto jest nam potrzebny by powstała książka? i gdzie je można kupić albo wypożyczyć. Dowiemy się co to jest Księgarnia, biblioteka.
W tym tygodniu będziemy mieli też okazję poznać hymn naszego kraju, a także dowiemy się jakie święto narodowe zbliża się wielkimi krokami, razem z majem, piękną pogodą i łąką umajoną.