Czyje to jajko?

„Gdzie jest jajko?” – zabawa sensoryczna.

Dzieci siedzą w kręgu. Rodzic ma worek,(może być tez poszewka od poduszki :) ) w którym znajdują się: piłeczka do ping-ponga, piłka tenisowa, mała szklana kulka, styropianowe jajko. Rodzic podchodzi do dziecka. Dziecko zamyka oczy, wkłada rękę do worka i szuka styropianowego jajka. Gdy uważa, że już je znalazło, wyjmuje je z worka i mówi: Mam jajko! Można szukać w taki sposób również innych przedmiotów

Jak z jajka wykluwa się kurczak – historyjka obrazkowa z sekwencją czasu.

Drodzy rodzice, opowiedzcie dziecku historie jak to z pięknego, gładkiego jajeczka wykluwa się kurczaczek. w poszczególnych etapach, które są widoczne w tej historyjce zamieszczonej poniżej.
historyjka obrazkowa

Wytnijcie elementy tej historyjki i na stole układajcie je podczas opowiadania dziecku. Następnie pomieszajcie te elementy i poproście dziecko żeby ułożyło ją samodzielnie. Jeśli będzie potrzebowało pomocy, ułóżcie ją wspólnie jeszcze raz opowiadając historyjkę.

„Czyje to jajko?” – rozmowa na temat wielkości jajek na podstawie doświadczeń dzieci i materiałów.
Poniżej znajdują się niezbędne materiały:

zdjęcia kury, kaczki, gęsi, przepiórki i strusia
jajo gęsi, kaczki, kury, przepiórki
jajo strusia, jajo kury, jajo przepiórki

Dzieci siedzą przed rodzicem. Rodzic pokazuje kurze jajko i pyta dzieci: Co to jest? Czy wiecie, jaki ptak zniósł to jajko? Jakie inne ptaki mogą mieszkać w gospodarstwach wiejskich lub farmach? Rodzic pokazuje zdjęcia tych ptaków. Jak myślicie, którego ptaka jajko jest mniejsze od jaja kurzego? Kładziecie przed dziećmi kurze jajo, następnie chętne dziecko kładzie po lewej stronie jaja zdjęcie przepiórki. Jak myślicie, jajo którego z tych ptaków jest największe? Dziecko kładzie po prawej stronie kurzego jaja zdjęcie strusia (zostawiając miejsce na jeszcze trzy zdjęcia). Rodzic pokazuje pozostałe trzy zdjęcia: gęsi, kaczki,  i pyta dzieci: Jak myślicie, który z tych ptaków znosi największe jajko? dziecko kładzie zdjęcie gęsi po lewej stronie zdjęcia strusia. Tłumaczymy: Jaja indyka i kaczki są podobnej wielkości, są nieco większe od jaja kurzego, ale mniejsze od jaja gęsi. Chętne dzieci układają zdjęcia indyka i kaczki w pustym miejscu pomiędzy jajkiem kurzym a zdjęciem gęsi.

„Gumowe jajko”, doświadczenie

Jeśli znajdziecie chociaż jedno w lodówce możecie w prosty sposób przeprowadzić eksperyment. Zapewne jest on wszystkim bardzo dobrze znany.

Potrzebne:

-słoik lub szklanka
-ocet
-jajko

Nalejcie ocet do połowy wysokości szklanki i delikatnie zanurzcie w nim jajko. Pozostawcie miksturę na minimum 24 godziny, ale co jakiś czas obserwujcie czy zachodzą jakieś zmiany.

Jeśli cierpliwie odczekaliście dobę, możecie wyjąć jajko z octu, delikatnie umyć je pod bieżącą wodą i obserwować zmiany jakie zaszły. Czy wiecie co się zmieniło?

Jajko nie ma skorupki! Możecie to dokładniej zaobserwować oglądając je pod światłem słonecznym (uwaga jajko jest śliskie i może się Wam wysunąć. Dzieci od razu pokażą gdzie jest białko, a gdzie żółtko!

Dobrej zabawy.

Karty pracy

karta pracy 1
Karta pracy 2
karta pracy 3