Coraz bliżej Wielkanoc.

Dzisiejszy dzień zacznijmy od zabawy ruchowej i troszkę poćwiczymy naszą koordynację ruchową :)

„Czy umiesz tak jak ja?” –zabawa z elementami równowagi.

Dzieci, zachęcamy również rodziców i rodzeństwo do wspólnej zabawy. Stajemy w dowolnych miejscach w pokoju tak, aby każdy widział osobę prowadząca zabawę Rodzic lub dziecko pokazuje ruch, który musimy naśladować

Np;

Czy umiesz tak jak ja: stać na jednej nodze?
-narysować stopą jajko na podłodze?
-podnieść nogę zgiętą w kolanie i klasnąć pod nią?
– zrobić dwa kroki w przód z zamkniętymi oczami?
-obrócić się szybko i stanąć na jednej nodze?

Wełniany baranek - Prace plastyczne dla dzieci

Posłuchajcie piosenki o wełnianym baranku,

Wełniany baranek sł. Jan Gałkowski, muz. Adam Markiewicz

1.Ten mały nasz baranek,
wszyściutko ma wełniane.

2.Wełniane ma trzewiczki,
wełniane rękawiczki.

3.Co tu robisz, baranku?
Chłodno dzisiaj od ranka,
chmurki w niebie jak pianka.
Lali la, lali la, la la.

4.Wełniane masz trzewiczki,
wełniane rękawiczki.
Lali la, lali la, lali la! x2

5.Ten mały nasz baranek
wszyściutko ma wełniane.

6.W kołnierzu futra pełnym
ma łebek cały z wełny.

7.Ślicznie ci jest, baranku,
w tym wełnianym ubranku,
ślicznie ci jest, baranku.
Lali la, lali la, la la.

8.W kołnierzu futra pełnym
masz łebek cały z wełny.
Lali la, lali la, lali la! x2

Bajeczka Wielkanocna –Agnieszka Galica

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.
– Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy
wstawać? A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
– Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle |roboty. Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk–puk i przygrzewało mocno.
– Stuk–stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki żółty Kurczaczek. Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i  przewiązało czerwoną kokardką.
– Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc. Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.
– Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez Wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
– Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
– Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
– Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.
A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.
– Wstawaj, śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś. A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka: dzeń–dzeń, dzeń–dzeń. Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.
– Co to? Co to? – pytał Zajączek.
– Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.
I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.
– To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

W Wielkanocny poranek
dzwoni dzwonkiem Baranek,
A Kurczątko z Zającem
podskakują na łące.

Wielkanocne Kotki,
robiąc miny słodkie,
już wyjrzały z pączka,
siedzą na gałązkach.

Kiedy będzie Wielkanoc?
Wierzbę pytają.

Odpowiedzcie na pytanie z bajeczki

-Kogo obudziło wiosenne Słonko?
-Dlaczego Słońce ich obudziło?

Obrazki do opowiadania

Kolejno pokazujemy przygotowane rekwizyty/obrazki: gałązkę wierzby, kurczaka z wełny, czekoladowego zajączka, baranka z cukru.

– Z gałązek wierzby z „kotkami” robi się palmy wielkanocne, które święci się na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi, w Niedzielę Palmową.

Kurczaki, Zajączki,

-Baranki, to symbole Świąt. Te zwierzęce postacie ozdabiają stół wielkanocny i wkładane są do koszyczka wielkanocnego. R. pokazuje pusty koszyczek wielkanocny. W Wielką Sobotę święcone są wielkanocne koszyczki, które wypełnione są różnymi rodzajami pokarmów.

„Wielkanocne symbole”.

Dzielenie słów na sylaby: jajko, baranek, palma, pisanka, zajączek, koszyczek

Kolorowanki wielkanocne lub jak kto woli ćwiczenia w cięciu po linii

cięcie po linii
kolorowanki

Jutro porozmawiamy o tym, co wkłada się do koszyczka :)

Oprócz przygotowywania się do świąt pamiętajcie również o swoim zdrowiu, prawidłowym myciu rąk, zasłanianiu buzi podczas kichania i kaszlu.

skuteczne mycie rąk