„JAK POWSTAJE KSIĄŻKA?”

CELE OGÓLNE: wprowadzenie słownictwa określającego nazwy zawodów związanych z powstaniem książki: autor, redaktor, ilustrator, drukarz, wydawca itp.; rozwijanie kompetencji językowych poprzez analizę i syntezę głosek w słowach.

Mam nadzieję, że wczoraj świetnie bawiliście się przy muzyce. Może dziś też chcecie?
To zapraszam.

https://www.youtube.com/watch?v=m-13-WFz7K8

https://www.youtube.com/watch?v=Fwkfkom7FDM&list=RDm-13-WFz7K8&index=2

https://www.youtube.com/watch?v=TI-Thsr9VFA&list=RDm-13-WFz7K8&index=5

Jak powstaje książka?” – zapraszamy dziecko do uważnego słuchania utworu: Usiądź wygodnie, przygotuj uszy do słuchania i posłuchaj przygody Ady i Adama. Dzisiaj dzieci dowiedzą się, w jaki sposób powstaje papier i jak kiedyś pisano książki. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej informacji.

 Poniżej znajduje się tekst opowiadania „Jak powstaje książka”  Macieja Bennewicz

Opowiadanie „Jak powstaje książka”

Po przeczytaniu zadajemy dziecku pytania:
 W jaki sposób Ada i Adam pomagali robić papier?
Czy to był sposób podobny do tego, którego my używaliśmy do sporządzenia papieru czerpanego?
 W jaki sposób tworzono książki przed pojawieniem się nowoczesnych drukarni?

Na podsumowanie rodzic czyta dziecku wierszyk:
Jak powstaje każda książka? Kto słuchał, odpowie.
Najpierw rodzi się w pisarza pomysłowej głowie.
Gdy redaktor w wydawnictwie tekst dobrze ogarnie,
O druk, cięcie i oprawę poprosi drukarnię.

A tutaj możecie obejrzeć film pod tytułem „Jak powstaje książka” – https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

Następnie zapraszam was do zapoznanie się z nowym zawodem o nazwie drukarz. Obejrzycie krótki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=Eipe3LR0ctE

„Polisensoryczna książeczka” – przestrzenna praca plastyczna. Zadaniem dziecka jest stworzenie książki, za pomocą której będzie mogło opowiedzieć o uczuciach, jakie towarzyszą Mu w przedszkolu lub w domu. Książka może zawierać słowa i obrazki, ale można też wykorzystać zamiast słów i obrazków, materiały i tkaniny różne w dotyku np. delikatny, pluszowy i mięciutki materiał, nasiona, patyczki, kamyki, styropian itp. –  w ten sposób stworzy się książeczkę polisensoryczną. Dziecko z pomocą rodzica zszywaczem łączy kilka kartek z bloku technicznego. Następnie z przygotowanych materiałów tworzy swoją niepowtarzalną książeczkę. Życzę udanej i owocnej pracy. Powodzenia!!!

Budowa książki

Propozycje do uzupełnienia w książce:

Dla 5 – latków:
Praca z KP4.6 – doskonalenie zdolności grafomotorycznych i percepcji wzrokowej, dekodowanie.
Praca z KP4.7b – „Moja książka”– doskonalenie twórczego myślenia i zdolności grafomotorycznych, budowanie wypowiedzi

Dla 6 – latków:

Praca z KP4.7a – doskonalenie umiejętności dodawania, ćwiczenie zapisu cyfr
Praca z KP4.7b – doskonalenie percepcji wzrokowej, rozwijanie sprawności grafomotorycznej.
Praca z KP4.10a – kącik grafomotoryczny, samodzielne pisanie liter  Z, z, f, F, pisanie wyrazów po śladzie.