Wyruszamy na wycieczkę po Polsce

Dzień Dobry przedszkolaki. Dziś środa. Trzeci dzień tygodnia.

Niestety w Obecnej sytuacji nie możemy podróżować i zwiedzać ale zawsze możemy wykonać wycieczkę palcem po mapie. I dziś zapraszam Was na taką właśnie wycieczkę po Polsce.

Na początek drodzy rodzice przygotujcie z poprzednich dni mapę Polski i nagranie Hymnu Polski. Będą nam potrzebne.

„Poznajemy bliżej mapę Polski ” – praca z mapą.
Dzieci słuchają pierwszej zwrotki hymnu – Mazurka Dąbrowskiego – w postawie na baczność. Rodzic mówi dzieciom, kiedy hymn jest grany, w czasie jakich uroczystości. Po wysłuchaniu hymnu dzieci siadają przy mapie Polski. Rodzic  pokazuje obszar Polski wyznaczony granicami. Wyjaśnia, że na północy Polski leży Morze Bałtyckie. Dzieci obiema rękami pokazują fale na morzu. Rodzic  pyta dziecko, jakim kolorem jest zaznaczone morze na mapie (niebieskim). Pokazuje także inne elementy oznaczone na niebiesko: rzeki i jeziora. Rodzic wskazuje pasma gór na południu Polski i pyta, jakim kolorem są oznaczone (brązowym). Poproś  dziecko żeby wstało i  swobodnie poruszało się po pokoju.

Pobawmy się w zabawę, gdy rodzic mówi: brązowy
– dziecko stają w rozkroku i, pochylając się do przodu, próbują dotknąć palcami podłogi (udając górę). Następnie rodzic wyjaśnia, że między morzem i górami jest na mapie kolor zielony oznaczający niziny, czyli tereny dość płaskie, nisko położone. Rodzic jeszcze raz przesuwa palcem po granicach kraju i pyta czy dziecko wie co właśnie rodzic mu pokazał.
Dziecko przypomina,  że to ich „mała ojczyzna”. Polska.

„Wyruszamy na wycieczkę po Polsce!” – zabawa dydaktyczne.
Rodzic razem z dzieckiem wyznacza na podłodze symboliczne granice Polski (za pomocą sznurka lub papieru toaletowego).
„Granica” powinna być w kilku miejscach przymocowana do podłogi taśmą dwustronną.
Na wyodrębnionym w ten sposób terenie rodzic układa ilustracje przedstawiające charakterystyczne krajobrazy naturalne Polski: nadmorski, górski, nizinny. krajonrazy Polski – niziny, góry, morze
Dziecko i pozostali członkowie rodziny, których możemy zaprosić do zabawy  ustawiają się w „pociąg” i jadą – najpierw dookoła granic Polski, w rytm piosenki Jedzie
pociąg z daleka. Gdy jedna osoba wyłącza piosenkę, „pociąg” zatrzymuje się przy wybranej ilustracji. Rodzic pokazuje ruch kojarzący się z danym miejscem, a pozostali  naśladują:
– krajobraz nadmorski – fale, pływanie, budowanie babki z piasku, fruwające mewy.
– krajobraz górski – zjazdy na sankach/nartach, wchodzenie pod górę.
– krajobraz nizinny – poruszające się korony drzew, zbieranie grzybów.

„Tu mi się podoba!” – malowanie farbami wybranej krainy Polski.
Dziecko siada sobie z rodzicem  i uważnie oglądają mapę Polski. Poproście dziecko aby wybrało sobie  jedną krainę Polski i wspólnie namalujcie ją farbami na dużej kartce. Jeżeli nie macie dużej kartki, to sklejcie kilak kartek taśmą klejącą lub klejem. A jak nie macie farb to użyjcie kredek. Chodzi tylko o fajna zabawę. Jak już skończycie malować/rysować to zróbcie zdjęcie i prześlijcie na adres mailowy grupy i powieście Waszą prace w widocznym miejscu.

A w wolnej chwili poproście rodziców, żeby obejrzeli z Wami w internecie ilustracje albo filmiki dotyczące pięknych krajobrazów w naszym kraju,

Udanej zabawy,

Pamiętajcie o bezpiecznym  zachowaniu i dbaniu o higienę. Pozdrawiamy Pani Ania i Pani Ala. :)