W KWIACIARNI

w kwiaciarni

*„W kwiaciarni” Przyjrzyj się uważnie ilustracji. Odpowiedz na pytania:

-Co to jest kwiaciarnia?
-Kto pracuje w kwiaciarni
-Czym się zajmuje kwiaciarka?
-Jakie kwiaty można kupić w kwiaciarni?
-Czym się różnią od siebie kwiaty, które można kupić w kwiaciarni?
-Jak nazywamy kwiaty, które kupujemy w doniczkach, a jak te, które kupujemy w bukiecie?
-Jak się nazywa osoba, która tworzy kompozycje z kwiatów?
-Jakich narzędzi potrzebuje w pracy florysta?

*„Wszystko, co widzę” –zabawa dydaktyczna. Rodzic prosi dziecko, aby rozejrzało się po pokoju lub mieszkaniu i wymieniło wszystkie przedmioty o podanej przez R. cesze, np. czerwone, miękkie, drewniane itp. Starszym dzieciom można podać głoskę i poprosić o odszukanie w otoczeniu jak największej liczby przedmiotów, których nazwy się nią rozpoczynają, np. t – telewizor, telefon, toster. Zróbcie zawody – kto znajdzie więcej rzeczy!

– (Zabawa kształtuje spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia, a także w wypadku wariantu dla starszych przedszkolaków – umiejętność dokonywania analizy głoskowej (wyodrębniania głosek w słowie), niezbędnej w nauce czytania.)

* „Barwienie kwiatów „–doświadczenie ; za pomocą wody i barwnika należy przygotować roztwór, który zabarwi płatki na wybrany kolor. Istotą doświadczenia jest nacięcie łodygi. Jest to efekt procesu barwienia kwiatu, opierający się na naturalnym czerpaniu wody przez roślinę z naczynia do łodygi, a dalej do płatków.

BUDOWA KWIAKU 2BUDOWA KWIATU

*Budowa kwiatu: dzieci pokazują części z jakich składa się kwiat, a rodzic pomaga je nazwać : słupek, płatki korony, działki kielicha, pręciki.

*„ Kwiatek dla mamy” –zabawy plastyczne;  wypełnienie konturu wybranego kwiatu plasteliną, kulkami z bibuły lub wydzieranką.
– karty pracy – kolorowanki
* Rysuj po sladzie- tulipany
*WAZON Z KWIATAMI

*”Kwiatki Kasi” – zabawa dydaktyczna w oparciu o wiersz P. Siewiera- Kozłowskiej.
Rodzic recytuje wiersz i pokazuje kolejne kwiaty zgodnie z jego treścią:
Kasia kwiatki raz wąchała
– A psik! (Trzy wdechy nosem przed okrzykiem A psik!).
A wąchając tak śpiewała:
Tulipan, to pierwszy kwiatek.
Drugi kwiatek, to jest bratek.
Żonkil, to już trzeci kwiatek,
A stokrotka – czwarty kwiatek.
Hokus pokus! Policz sam!
Ile kwiatków razem mam?
R. pyta dzieci:
Ile kwiatków ma Kasia?
Jaki kwiatek był pierwszy, drugi, trzeci …..?
–  Karta pracy do druku     *Policz kwiatki w zbiorach

 ŻYCZĘ DOBREJ ZABAWY