„PIKNIK RODZINNY”

Cele ogólne: rozwijanie wrażliwości emocjonalnej – obdarowywanie innych; doskonalenie umiejętności mówienia o emocjach i wypowiadania się; rozwijanie wrażliwości estetycznej.

„Jedziemy z rodzicami na wycieczkę” – rozpoznawanie głosek w słowach. Rodzic trzyma w dłoni plecak, do którego trzeba włożyć przedmioty potrzebne na wycieczce. Dziecko może zabrać tylko rzeczy, których nazwy rozpoczynają się na pierwszą literą jego imienia. Musi też powiedzieć, dlaczego wybrało taki, a nie inny przedmiot. Np. Basia powie: Zabieram na wycieczkę bułkę, bo mogę zgłodnieć; Krzyś: Zabieram klocki, żeby się nie nudzić w razie deszczu. Żeby ułatwić dziecku zabawę może rozpocząć rodzic.

„Piknik z rodziną” – wypowiedzi na dany temat, pokazujemy dziecku zdjęcie rodziny na pikniku. Pytamy, co przedstawia zdjęcie oraz do czego służą przedstawione na nim elementy.  Rozmawiamy o tym, co warto zabrać na piknik, korzystając z własnych doświadczeń. Podsumowując wypowiedzi dziecka zwracamy uwagę na zasady bezpieczeństwa podczas pikniku – pilnowanie się rodziny, jedzenie i picie tylko produktów polecanych przez rodzinę, zrywanie owoców tylko za zgodą rodziców, zachowanie bezpiecznej odległości podczas kontaktu ze zwierzętami, używanie kremu z filtrem, noszenie nakrycia głowy

Obrazek rodziny

„Co mam w koszu?” – zabawa sensoryczna, ukrywamy w koszu przedmioty i produkty, które można zabrać na piknik, np. jabłko, gruszkę, kubek, papierowe talerzyki. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie ich za pomocą dotyku i opowiedzenie, jakie cechy ma dany przedmiot. Zabawę można również poprowadzić z wykorzystaniem słownictwa języka obcego, np. angielskiego (miękki – soft, twardy – hard, długi – long, krótki – short, duży – big, mały – little itp.).

„Przygody na pikniku” – zabawa matematyczna. Rozdajemy dziecku liczmany, np. nakrętki po napojach. Następnie wyciągamy z kosza z poprzedniej zabawy po jednej rzeczy i układamy zadanie na jej temat, np.: Na piknik zabrałam 3 jabłka. Moja koleżanka przyniosła jeszcze 2 jabłka. Ile mamy razem jabłek? Dziecko układa liczmany, dodaje i odejmuje w zakresie 10.

„Letni piknik” – zabawa dydaktyczna. Rozkładamy na dywanie koc. Na nim kładziemy kosz piknikowy, a obok niego na jednorazowych talerzykach różne skarby wiosenno – letnie: owoce, zioła, trawę, gałązki, patyczki, sztuczne owady (biedronki, mrówki) itp. Zapraszamy dziecko do stworzenia z nich na swoich talerzykach różnych obrazów i kompozycji. Ważna jest pomysłowość i kreatywność dziecka.

„Zróbmy sobie piknik” – piosenka, którą można wykorzystać podczas zabawy „Letni piknik”:

https://www.youtube.com/watch?v=h8dAIw1zGnE

„Kocham swoją rodzinę, ponieważ…” – tworzenie słoika z serduszkami, doskonalenie umiejętności wyrażania uczuć, emocji. Dajemy dziecku słoiki. Dziecko wycina z czerwonego papieru serduszka. Na każdym serduszku zapisuje lub rysuje, za co kocha swoją rodzinę. Mogą to być pojedyncze słowa (także zapisane z pomocą rodzica lub innego członka rodziny) czy obrazki lub całe ilustracje. Mogą to być skojarzenia z własną rodziną, czynności, które dziecko lubi wykonywać z najbliższymi. Dziecko wrzuca serduszka do słoików, które mogą być prezentem dla rodziców. Można ozdobić je czerwoną wstążką lub rafią, a na nakrętkach nakleić jedno z serduszek.

„Czerwony jak serce” – wymienienie kolorowych obiektów, zabawa ruchowo – językowa z piłką, poszerzanie słownika. Rodzic rzuca piłkę do dziecka. Mówi przy tym: Czerwony jak…. Dziecko łapie piłkę podaje przykłady kolejnych czerwonych przedmiotów. Przykłady nie mogą się powtarzać. Zabawę prowadzimy w obu kierunkach: rodzic do dziecka i dziecko do rodzica.

Propozycje do uzupełnienia w książce:

Dla 5 – latków:
Praca z KP4.24b – doskonalenie zdolności grafomotorycznych i percepcji wzrokowej, odwzorowywanie, budowanie wypowiedzi.