„DZIECI NA ŚWIECIE”

CELE OGÓLNE: wspomaganie rozwoju intelektualnego poprzez rozmowy i dyskusje dotyczące przestrzegania praw dzieci na całym  świecie.

Na początek zapraszamy Was na małe co nieco. Wiem, że lubicie ruch przy muzyce i dlatego proponuje Wam dziś coś, co już znacie. Zapraszamy wszystkich – ruch to zdrowie!!!

https://youtu.be/ymigWt5TOV8

https://youtu.be/FP0wgVhUC9w

https://youtu.be/UYXd8REhSvA

 „Taki sam i inny” – zabawa rozwijająca poczucie własnej wartości. Do zabawy zapraszamy rodzeństwo i wszystkich członków rodziny (niech nas będzie więcej). Dzieci siedzą w kręgu. Osoba prowadząca zabawę – może to być rodzic wydaje po kolei polecenia, np.:

Wstań i dotknij wszystkich dzieci, które mają na sobie coś czerwonego.
Dotknij każdego, kto jest dziewczynką/chłopcem.
Dotknij każdego, kto ma włosy takiego samego koloru jak ty.

W podsumowaniu zabawy kierujemy uwagę dzieci na to, co wszyscy mają wspólnego, a co powoduje, że dana osoba jest wyjątkowa. Pomagamy dzieciom zrozumieć, że wiele z nich ma cechy i upodobania wspólne z ich własnymi.

Dzieci świata” – słuchanie wiersza Wincentego Fabera. W trakcie czytania tekstu rodzic na mapie lub globusie pokazuje dziecku miejsca na mapie świata, z których pochodzą bohaterowie wiersza.

„Dzieci świata”
Wincenty Faber

W Afryce w szkole na lekcji,
Śmiała się dzieci gromada,
Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,
Że gdzieś na świecie śnieg pada.
A jego rówieśnik Eskimos,

Też w szkole w chłodnej Grenlandii,
Nie uwierzył, że są na świecie
Gorące pustynie i palmy.
Afryki ani Grenlandii

My także jak dotąd nie znamy,
A jednak wierzymy w lodowce,
W gorące pustynie, w banany.

I dzieciom z całego świata,
chcemy ręce uścisnąć mocno
i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,
jak i z nas samych wyrosną.

Po lekturze wiersza rozmawiamy z dzieckiem na temat jego treści. Zadajemy pytania: Z czego śmiały się afrykańskie dzieci i dlaczego? Gdzie mieszkają Eskimosi? Zwracamy uwagę, że nazwa Eskimos obecnie uchodzi za obraźliwą, zamiast niej używamy nazwy Innuit. O czym nie wiedziały dzieci w Grenlandii? Co łączy dzieci na całym świecie? Rodzic prowadzi rozmowę, zachęcając dziecko do swobodnych wypowiedzi o dzieciach z różnych zakątków Ziemi: Czy byliście kiedyś w innym kraju? Czy byliście kiedyś na innym kontynencie? Jakich ludzi tam spotkaliście? Jakie dzieci spotkaliście? Czy wszyscy mówili tym samym językiem, co wy? Co ich od was różniło? Co było podobne? Podkreślamy, że nie wszystkie kontynenty są tak samo zaludnione i że na niektórych nie mieszkają ludzie (Antarktyda).

„Dzieci z różnych stron świata” – oglądanie zdjęć przedstawiających dzieci z różnych stron świa­ta oraz ich domów, wypowiadanie się dzieci na temat wyglądu rówieśników z innych krajów. Ważne, by nie były to stereotypowe, schematyczne wyobrażenia o mieszkańcach innych krajów i kontynen­tów. Warto podkreślić, że dzieci z Afryki czy Azji, mieszkające w miastach, mają domy i ubrania po­dobne do tych, które znamy. Zadajemy pytanie: Co różni, a co łączy dzieci na całym świecie? Dzieci na podstawie zdjęć wypowiadają się na temat podobieństw i różnic w wyglądzie dzieci z różnych stron świata. Powinny zwrócić uwagę na kolor włosów, karnację, wzrost, sylwetkę, nastrój. Rodzic zadaje pytania: Dlaczego jedne dzieci są wesołe, a inne smutne? Jak możemy pomóc tym, które wyglądają na smutne? Z jakich krajów mogą pochodzić te dzieci? Możemy podać krótką informację, np.: Wiele dzieci mieszka w krajach biednych. Muszą pracować, aby pomóc rodzicom w utrzymaniu rodziny. W Ameryce Południowej dzieci pracują w kopalniach, pchają ciężkie wózki załadowane węglem. Mali Afrykanie najczęściej spędzają czas na pastwiskach, pasąc bydło. Dzieci wymieniają różne sposoby pomocy niektórym dzieciom z biednych rejonów świata (kupowanie produktów ze spe­cjalnym znaczkiem, akcje charytatywne, zbieranie darów itp.).

foto543e39c270d84 zestaw-puzzli-dzieci-swiata
Peru-www.inafarawayland.com-Marta-Kulesza-1024x645Gabon-Robert-Gondek-www.szczytyafryki.pl_-1024x683

 

Nepal-justyna-bronowska-www.tuptam.wordpress.com_-1024x683

Zachęcam do wejścia na stronę internetową (link poniżej)  będą tam pomocne materiały, które ułatwią dzieciom zrozumienie tematu i odróżnienie dzieci z innych stron świata od ich samych:

https://kolemsietoczy.pl/fotografie-dzieci-ze-100-krajow-swiata-dzien-dziecka/
i  skorzystanie z prezentacji multimedialnej: Prezentacja DZIECI ŚWIATA

Propozycje do uzupełnienia w książce:

Dla 5 – latków:

Praca z KP4.26b – wykonanie kart pracy na temat samego siebie, dzielenie się z innymi informacjami o sobie. Dzieci wykonują kartę pracy, która stanie się wstępem do zajęć. Następnie opowiadają o sobie na podstawie rysunków i informacji, które w niej zawarły.

Dla 6 – latków:

Praca z KP4.30a – uzupełnianie ilustracji nalepkami, rozmowa na temat praw dziecka.

Praca z KP4.30b – uzupełnianie tabeli nalepkami, czytanie zdań z poznanych liter, zapisywanie i obliczanie działania.

Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka – Jan Paweł II