Zamierzenia dydaktyczno – wychowawcze na miesiąc styczeń

sycyesliwegonowegoroku

Witamy wszystkich w Nowym Roku życzymy dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności oraz uśmiechu każdego dnia. Korzystając z nadejścia Nowego Roku rozpoczniemy przygodę z czasem. Sekwencja czasu w czasie doby, dzień i noc oraz poznanie zegara to początek naszej przygody. Przy okazji poznania zegara oraz sposobu posługiwania się nim, przypomnimy sobie znane już cyfry oraz kierunki w prawo i w lewo, oraz pojęcia od najmniejszej do największej. Poćwiczymy sobie rytmy jako następstw następujących po sobie, które będą nam potrzebne zarówno do poznania działania zegara jak również sekwencji pór dnia, pór roku i kalendarza. Są to trudne i dość skomplikowane tematy ale poprzez wiele różnego rodzaju zadań, zabaw, ćwiczeń, na pewno damy sobie z tym radę. Nie możemy zapomnieć o ważnym na dla nas wszystkich czasie jakim jest karnawał. W naszym przedszkolu jak co roku odbędzie się Bal Karnawałowy, na którym spotkamy całą masę różnych przebierańców. Przedszkolaki na jeden dzień zmienią się w zupełnie inne postaci.
Zaczniemy również bardzo trudny temat dotyczący mądrości, szacunku, moralności, autorytetów. Postaramy się zrozumieć czym jest mądrość życiowa oraz jak z niej korzystać. Poprzez literaturę dziecięcą, w której wiele jest przykładów na mądre zachowanie, słuchanie innych, przyjmowanie porad i podpowiedzi pokarzemy dzieciom, że warto słuchać i pozwolić sobie pomóc. Przy tej okazji pokarzemy dzieciom jak ważny jest szacunek nie tylko do ludzi, do siebie, do przyrody ale także do pieniądza. Dowiemy się czym jest oszczędzani i jak oszczędzać. Przy okazji poćwiczymy posługiwanie się pieniędzmi w praktyce podczas zabaw w kąciku i zabaw kierowanych. Poznany kilka mądrych ludzi, którzy żyli dawno temu i powiemy się dlaczego byli mądrzy i co to znaczy być mądrym człowiekiem. Porozmawiamy również o tym, że warto słuchać ludzi mądrych bo można się od nich wiele nauczyć.
Ale nie zapominajmy, że styczeń to czas Święta Babci i Dziadka, najbliższych nam osób, które również są bardzo mądre i doświadczone i od nich również wiele możemy się nauczyć.  A specjalnie dla Babć i Dziadków żeby uczcić ich święto zaprosimy ich do przedszkola i zaprezentujemy nasze przedstawienie Jasełkowe. Poznamy nasze drzewo genealogiczne i dowiemy się czym ono jest i po co się je robi, a to będzie fascynujące zajęcie niczym praca dziennikarza. Poznamy świat naszych babć i dziadków, to czym się bawili jak byli dziećmi, co lubią czym się interesują i wiele innych.
Jak zawsze czeka na nas wiele różnego rodzaju, zagadek, prac oraz masa ciekawych rzeczy i tematów do poznania. Oczywiście nie zapomnimy o ruchu i ćwiczeniach gimnastycznych oraz zabawach ruchowych na świeżym powietrzu bo przecież wszyscy wiemy jak bardzo jest to istotne.