Wszystkie wpisy, których autorem jest p.Anna

Propozycje zabaw i zadań do wyboru – 09.04.2021

JAKIE MASZYNY POMAGAJĄ ROLNIKOWI?

Dzisiejszy dzień zaczniemy od zagadki.

1. „Rolnik” – zagadka słowna. Rodzic czyta zagadkę a dziecko udziela na nią odpowiedzi.

Gdy rano wstaje
Zwierzętom jeść daje
Bardzo ważna jego rola
Zbiera dobre plony z pola
Czasem jeździ też ciągnikiem
Człowiek taki jest … (ROLNIKIEM)

depositphotos_52594063-stock-illustration-farm-set2. „Kim jest rolnik?” – rozmowa kierowana z dzieckiem na podstawie ilustracji i doświadczeń dzieci.

Rodzic pyta dziecko :
– Kim jest rolnik?
– Czym się zajmuje?
– Czy to ważny zawód?
– Gdzie mieszkają rolnicy?
– Czy każdy rolnik zajmuje się tym samym?

rolnik

3. „W gospodarstwie”- zabawa ruchowa. Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci.

„Wybieramy chwasty” – ćwiczenia tułowia: dziecko porusza się po pokoju truchtem, gdy rodzic wypowiada słowo chwast, dziecko wykonuje przypisany i omówiony wcześniej ruch – skłon. Czynność powtarza kilka razy.

„Maszyna rolnicza” – ćwiczenie tułowia: dzieci zamieniają się w maszynę rolniczą. Siedzą w siadzie klęcznym i trzymają szarfę lub długie skarpetki za dwa końce. Pochylają tułów w przód i starają się odsunąć „szarfę” jak najdalej od siebie, nie unosząc pupy z pięt, a następnie wracają do pozycji wyjściowej. Czynność powtarzają kilka razy.

„Jedzie kombajn” – ćwiczenie stóp: rodzic rozkłada na dywanie skarpetki. Dzieci zamieniają się w kombajn podczas żniw. Spacerują po dywanie bosymi stopami i zbierają zboże (skarpetki), podnosząc je palcami stóp.

4. „Jakie maszyny pomagają rolnikowi?” – rozmowa na temat pracy rolnika na podstawie zdjęć i doświadczeń dzieci. 

Rodzic pokazuje dziecku kolejne ilustracje maszyn rolniczych, zadaniem dziecka jest przesylabizowanie ich nazw, określenie do czego mogą służyć.

– Traktor – jest maszyną wielofunkcyjną. Po podłączeniu do niego innych urządzeń można go wykorzystywać przy różnych pracach.
– Kombajn zbożowy – jest maszyną, która ścina zboże, młóci je (oddziela ziarno od kłosów). Na polu kombajn zostawia słomę, a ziarna zbóż zbiera i przesypuje do zbiornika przygotowanego przez rolnika.
– Pług – narzędzie do przekopywania ziemi po zimie, aby nie była zbyt twarda. Pług przygotowuje ją tak, aby można było w niej zasiać nowe nasiona.
– Siewnik – maszyna do rozsiewania ziarna po polu.
Prasa belująca – służy do zbierania siana z pola i zwijania go w bele.
– Sadzarka – maszyna do mechanicznego sadzenia roślin bulwiastych (np. ziemniaków), cebulowych (np. tulipanów) oraz młodych drzewek.

traktor kombain pług siewnik prasa sadzarka

5. „Traktor”– Praca plastyczna, wykonanie traktora z figur geometrycznych według instrukcji. 

traktor  – dokument word

traktor

Wykonujemy traktor ze wzoru. Kolorujemy wszystkie figury geometryczne na różne kolory następnie wycinamy je i według wzoru przylepiamy tak aby wyszedł nam traktor. Traktor możemy przylepić na kolorową kartkę.

Jeżeli nie mamy możliwości wydrukowania to dzieci mogą spróbować wyciąć poszczególne elementy narysowane przez rodzica. Dzieci nazywają oraz przeliczają poszczególne figury geometryczne. Można również poprosić przedszkolaki, aby porównały ilość poszczególnych figur, mogą określić których jest więcej, których mniej, a których tyle samo.

6. „Wiejska zagroda” – zabawa z kostką.
Rodzic pomaga dziecku wykonać kostkę. Dziecko rzuca i wykonuje zadanie przypisane do obrazków.

Koń: kop jak koń, zrób klęk podparty z ramionami ugiętymi w łokciach, wykonaj wymachy do tyłu jedną i drugą nogą.
Kaczka: przechadzaj się jak kaczka, plecy proste, nogi rozstawione, przenosimy ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą stopę.
Krowa: odpocznij jak krowa, wykonuj spokojne wdechy i wydechy.
Kura: szukaj robaczków jak kura, ręce zapleć na plecach, wykonuj cykliczne skłony.
Świnka: turlaj się jak świnka w błotku.
Koza: biegnij jak koza, klęk podparty z ramionami ugiętymi w łokciach, bieg na czworakach.

Kostka Farma a

Jeżeli dziecko ma ochotę może samodzielnie ozdobić kostkę.

Kostka - do samodzielnego wykonania

7. „Wiejskie kręgle” – praca plastyczno-konstrukcyjna wykonana z rolek po papierze toaletowym.

369206f25b568c7f5ed9f7e34044d572

Pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy,
Pani Ania i Pani Ania

 

 

 

Propozycje zajęć i zabaw na czwartek 08.04.2021

„Pieczemy chleb”

1. „Od ziarenka do bochenka” – opowieść ruchowa.

– Pociąg: Jedziemy dziś do gospodarstwa rolnego pociągiem (ciuch, ciuch, ciuch – naśladowanie odgłosów jadącego pociągu).
Przekonamy się, jak wygląda życie na wsi…

– Praca rolnika: Najpierw rolnik sieje zboże (siejeje, siejeje, siejeje), deszcz pada na pole (kap, kap, kap), potem zboże rośnie i dojrzewa, a wietrzyk śpiewa (szszszsz). Słońce grzeje całe lato (uf, uf, uf), nastała pora zbiorów, już na pole wjeżdża kombajn (wrrrr, wrrrrrrr, wrrrrrr). Kombajn przesypuje ziarno na wozy (szszszszsz), rolnik wiezie ziarno ciągnikiem do młynarza (wrrrr, wrrrrr, wrrrr).

– Młyn: Młynarz w młynie zmiele ziarnka (szerokie otwieranie ust i kręcenie szczęką), z ziaren powstanie mąka. Aaaa– psik! Wpadła do nosków! Mąka jest gotowa, do piekarni jedziemy samochodem (brum, brum, brum). Nocą, kiedy dzieci śpią (sen – chrapanie), piekarz piecze z mąki chleb i bułki (naśladowanie ruchu wyrabiania ciasta).

– Piekarnia: Z samego rana samochody (brum, brum) z piekarni ruszają do sklepów, by dostarczyć pieczywo. Uwaga, jeszcze gorące (parzy – dmuchanie), ale jak pięknie pachnie (wąchanie – głęboki wdech i wydech).

– Pociąg: Wracamy pociągiem (ciuch, ciuch ciuch) do domu.

2. „Jak powstał chleb?” – zapoznanie dzieci z etapami powstawania chleba na podstawie filmu. 

https://www.youtube.com/watch?v=kWq3VMWJ9MA&ab_channel=DEUTZ-FAHR%28official%29

Możesz teraz obejrzeć plansze, które pomogą Ci zrozumieć, jak powstaje chleb i inne wypieki piekarskie. Spróbuj opowiedzieć mamie lub tacie po kolei co widzisz na obrazku, rodzice mogą podpowiedzieć.

od_klosa_do_rogalarozne-rodzaje-chleba_1067-235

3. „Pieczemy chleb!” – przygotowanie chleba do wypieku.

Teraz możesz zamienić się w piekarza i wspólnie z rodzinką wykonać własny chlebek, który możecie zjeść na drugie śniadanie, podwieczorek lub kolację . 😉

Przepis na 3 bochenki chleba :
1 kg mąki,
2 saszetki suchych drożdży,
litr wody,
2 łyżki cukru,
1,5 łyżeczki soli,
otręby,
pestki słonecznika,
pestki dyni,
masło do posmarowania foremek,
duża miska,
duża łyżka do mieszania,
3 prostokątne formy,
ściereczka.

Dziecko wspólnie z opiekunem wsypują kolejne składniki do miski. Następnie dokładnie miesza łyżką wszystkie składniki. Ciasto dzielimy na 3 równe części. Bierzemy 3 formy, małą kostkę masła i garść otrębów w miseczce. Zadaniem dzieci jest posmarowanie blach i wysypanie jej otrębami lub ziarnami. Dokładnie wymieszane ciasto rodzic stawia w ciepłym miejscu zakryte ściereczką i po ok. godzinie razem z dziećmi przekłada je do wcześniej przygotowanych foremek. Dzieci wraz z rodzicem zanoszą blachy z ciastem do kuchni. Chleb piecze się około godziny w temperaturze 180 C.

co do chleba

4. „Mało nas do pieczenia chleba” – zabawa ruchowa ze śpiewem.
Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic wstaje i zaczyna śpiewać: Mało nas, mało nas do pieczenia chleba. Tylko nam, tylko nam… (wymienia imię dziecka lub innego członka rodziny) tu potrzeba. Wymienione dziecko  lub inny członek rodziny podchodzi do rodzica., a następnie maszeruje po obwodzie koła, śpiewając, potem zatrzymuje się i wymienia imię kogoś  innego. Zabawa kończy się, gdy wszyscy z rodziny znajdą się w kręgu.

https://www.youtube.com/watch?v=YC-pDKWLRKw&ab_channel=Piosenkidladzieci-bajubaju.tv

5. „Mój wiatraczek” – praca plastyczno-konstrukcyjna.

Przed chwilą dowiedzieliście się że mąka powstaje w młynie, teraz możecie dowiedzieć się jak działa troszkę mniejszy wiatraczek. Do wykonania wiatraczka potrzeba naprawdę niewiele – zarówno materiału, czasu jak i wysiłku.

Aby stać się posiadaczem kolorowego wiatraczka, należy zaopatrzyć się w:
* 2 kartki kolorowego papieru w formacie A4 lub 1 dwukolorową dwustronną
* klej do papieru
* nożyczki
* niezastrugany ołówek lub kredkę (lub patyczek znaleziony podczas spaceru)
* pinezkę

https://www.youtube.com/watch?v=xuz9EwXiu-o&ab_channel=PracePlastyczne – film

WiatraczekMamy nadzieję że zdecydowaliście się upiec własny chlebek a czas oczekiwania na niego umiliła Wam zabawa wiatraczkiem. :)

 

Propozycje zabaw na 07.04.2021

TEMAT: SIEJEMY RZEŻUCHĘ!

Dzień dobry dzieci!
Na początek przypomnijmy, co jest potrzebne roślinom do życia?

image-27

Dzisiaj będziemy siać rzeżuchę.

1. „Moja uprawa” – zasianie rzeżuchy.rze

https://www.youtube.com/watch?v=MfCoSQRMgfk

Do zasiania rzeżuchy będziesz potrzebował: plastikowy kubeczek lub mały słoiczek, kawałek waty i pół kubeczka wody. Należy ułożyć grubą warstwę waty w naczyniu i nasypać nasiona rzeżuchy równomiernie na wacie, następnie podlać wodą z kubeczka i ustawić swoje uprawy na parapecie. Każdego dnia podlewaj i obserwuj zmiany.

Ciekawostka!!!
Czy wiecie, że rzeżucha dodawana do potraw wzmacnia włosy i paznokcie. Ma również działanie odmładzające.
Wyrośniętą rzeżuchę ścina się nożyczkami i dodaje np. do: zup, sosów, kanapek, sałatek, surówek, past jajecznych, twarożku i masła. Nie potrzeba wtedy dodawać soli i innych przypraw. Zalecana porcja to 2-3 łyżeczki rzeżuchy dziennie.
Ma pikantny, intensywny, ostry smak, co nie każdemu może się spodobać, ale warto się do niego przekonać, bo rzeżucha dostarcza organizmowi wiele cennych składników.

Ps. Jeśli już coś zasialiście rzeżuchę na święta lub chcecie wysiać coś innego proponujemy posadzić cebulę, ziemniaka lub fasolę tak jak w przedszkolu. Czekamy na wasze zdjęcia, jak siejecie i gotowe, wyrośnięte uprawy.

2. „Gimnastyka z wiejskiej zagrody” – zestaw ćwiczeń ruchowych.

„Kwiaty rosną” – ćwiczenie tułowia. Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, tułów pochylony do przodu, dłonie na podłodze. Na hasło: „kwiaty rosną” – dziecko powoli prostuje tułów. Na hasło: „kwiaty wyciągają się do słońca” – wyciąga ręce w górę, jak najwyżej. Na hasło: „kwiaty więdną” – dziecko powoli wraca do pozycji wyjściowej.

„Krowie ogonki” – zabawa bieżna. Dziecko otrzymuje „ogonek” (szarfę lub skarpetkę, którą umieszcza za gumką od ubrania w pasie). Dziecko biega po pokoju a rodzic stara się zabrać „ogonek”.

„Bociek czy kurka?” – ćwiczenie równowagi. Dzieci biegają po sali. Na hasło: Bocian! – stają na jednej nodze z ramionami w bok. Na hasło: Kurka! – przykucają i stukają dwoma paluszkami w podłogę.

„Gdy kota nie ma” – zabawa bieżna. Rodzic zostaje „kotem”, dziecko zamienia się w „myszkę”. „Myszki” biegają po dywanie, ale gdy pojawi się „kot”, zastygają w bezruchu. „Myszka”, która się poruszy, zostaje „zjedzona”. Następuje wtedy zmiana ról.

„Idą gąski” – ćwiczenie mięśni nóg. Rodzic lub opiekun zostaje „mamą gąską”, pozostałe – dziecko przykuca i spaceruje w takiej pozycji, trzymając się za kostki. „Mama gąska” co jakiś czas pokonuje podskokiem przeszkody – rodzic uderza wtedy w tamburyn lub klaszcze, a dzieci liczą, ile przeszkód mają na drodze, i wykonują tyle podskoków. Po chwili wracają do „gęsiego” marszu.

3. „Wymarzony ogródek lub wiejska zagroda” – wykonanie makiety z plasteliny.

Na tekturowej podkładce dzieci wykonują projekt ogródka. Dziecko wspólnie z rodzicem wymienia, jakie elementy mogą znajdować się w takim ogródku (trawa, kwiaty, krzewy, drzewa).

2. konkurs-mania-mala-ogrodniczka_29299 3. moje-dzieci-kreatywnie-drzewka-praca-plastyczna-1000x620

Chcesz się podzielić z nami swoją pracą? Poproś rodziców o zrobienie zdjęć i wysłanie na grupowy adres mailowy.
Dziękujemy i życzymy dobrej zabawy. :)

Propozycje zajęć i zabaw na 06.04.2021

Dzień dobry!
Witamy po Świętach Wielkanocnych,  jak Wam minęły ? Na pewno miło i radośnie!

W tym tygodniu niestety jeszcze nie wrócimy do przedszkola.. ale zostawimy Wam tu kilka propozycji do zabaw dzięki którym dowiemy się czegoś nowego o pracy rolnika. :)

WTOREK: Z WIZYTĄ U BABCI I DZIADKA NA WSI

1. „Wiejska powitanka czyli dopowiedz i zrób” – zabawa słowna.
Proponujemy zabawę z rymami. Dzieci wykonują czynność, o której jest mowa w zdaniu. Jeżeli dziecko ma problem z znalezieniem rymu możemy mu go wskazać.

„Wiejska powitanka”
Powiedz: prosię i podrap się po … /nosie/.
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie… /dłoń/.
Powiedz: krowy i dotknij palcem … /głowy/.
Powiedz: króliczki i nadmij … /policzki/.
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem … /brzuszka/.
Powiedz: psy i klaśnij raz, dwa, … /trzy/.

reksio

2. „Z wizytą u babci i dziadka na wsi” – rozmowa na temat bezpieczeństwa na wsi oraz obowiązków związanych z posiadaniem zwierząt na podstawie doświadczeń dzieci, zdjęć wsi i zwierząt gospodarskich oraz filmiku.

https://youtu.be/QgUZm4xBDEM

Pytania:

1. Jakie zwierzęta można w gospodarstwie rolnym  spotkać?
2. Czy można podchodzić do zwierząt, których się nie zna?
3. Czy można podchodzić do zwierząt od tyłu?
4. Czy mieliście kiedyś jakąś przygodę związaną ze zwierzętami na wsi?

3. „Jarzynowy wóz”– nauka piosenki. Omówienie jej treści.

JARZYNOWY WÓZ
Jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.

Tu marchew czerwona,
kapusta zielona,
rzodkiewek różowe kuleczki,
w złocistym kolorze słonecznik.
Tur, Tur, tur, tur,
Tur, Tur, tur, tur,
Tur, Tur, tur, tur, tur

Jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.

Tu strąki fasoli
i bobu do woli,

Pytania:
1. Co wiózł wóz?
2. Jak możemy to nazwać jednym słowem?

4. „Czym nakarmię kota, a czym konia?” – pogadanka na temat pożywienia dla zwierząt na podstawie wiersza „Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” Heleny Bechlerowej.

Screenshot_2021-04-05-23-11-15

„Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował” Helena Bechlerowa

To jest Filik – kotek bury. Ma wąsiki i pazury.
Dobry jest ten kotek Filik: chce, by wszyscy mleko pili.

Stanął Filik przy kurniku.  – Czy chcesz mleka, koguciku?

Lecz kogucik z kurką czarną na śniadanie jedli ziarno.

Rodzic pyta: Jakie jeszcze zwierzęta jedzą ziarno? (kury, indyki, kaczki, gęsi)

Koło żłobu stoi konik. Filik ładnie się ukłonił.  – Lubisz mleko?

– Nie, ja rano smaczny owies jem i siano.

Rodzic pyta: Jakie zwierzęta jedzą siano? (krowy, kozy, owce, konie)

Do królika kotek podszedł.  – Pij, pij mleczko, bardzo proszę!

Ale królik siadł pod drzewkiem: chrupu, chrupu – gryzł marchewkę.

Rodzic pyta: Jakie zwierzęta jedzą marchewkę? ( króliki, krowy, konie, kozy).

Pytania dla dzieci:
1. O czym trzeba pamiętać, gdy ma się zwierzę? (dzieci podają swoje pomysły.
2. Czy wszystkie zwierzęta możemy karmić w ten sam sposób?
3. Spróbuj stworzyć książeczkę w której narysujesz zwierzęta z wiejskiego podwórka i ich przysmaki. W czasie tworzenia książeczki możesz śpiewać piosenkę „Jarzynowy wóz” lub „Dziadek fajną farmę miał”.

https://youtu.be/fUX5kYzzi5Q

zwierzętaŻyczymy miłej zabawy :)

 

Kochane „Puchatki”
z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
życzymy Wam i Waszym rodzinom
smacznego jajeczka, wesołego zajączka
mokrego śmigusa – dyngusa
i do szybkiego zobaczenia.

Panie Anie 😉

Kolorowanka dla Puchatków