Propozycje zabaw na 01 IV 2021

Czym różni się pisanka od kraszanki?
Zarty-na-Prima-Aprilis-2020-najlepsze-zarty-na-1-kwietnia-POMYSLY_article

Kto nie lubi malować pisanek? Ręka do góry… nie widzę żadnej!
Tyle radości mamy, gdy pisanki i jajeczka ozdabiamy a potem tak pięknie wyglądają w koszyczkach. W dniu dzisiejszym będziecie mieli okazję na „jajeczną”, przepraszam bajeczną zabawę z jajkami 😉

I. „Spacer z jajkiem” – gra zręcznościowa – spacer dziecka i rodzica po pokoju z pisanką/jajkiem umiejscowionym na stołowej łyżce.
Dla chętnych dzieci rodzice mogą zastosować utrudnienia w postaci toru przeszkód.

Zaproś mamę/tatę na spacer.. z jajkiem! Połóżcie na stołowej łyżce jajko (lub pisankę ewentualnie zwinięte skarpetki jeżeli boimy się jajka sadzonego na podłodze) i pospacerujcie po dywanie. Jeśli macie ochotę – możecie utrudnić to zadanie robiąc domowy tor przeszkód lub obracając się czy robiąc przysiady.

II. Wysłuchanie wiersza i odpowiadanie na pytania do jego treści.

„Wielkanoc” -D. Gellner

Obudziły się pisanki wielkanocnym rankiem i wołają:
– Patrzcie! Tu na stole same niespodzianki
Bazie srebrno- białe i baranek mały.
Ten baranek ma talerzyk,
Skubie z niego owies świeży.
A baby pękate w cukrowych fartuchach
Śmieją się wesołe od ucha do ucha!

Rodzic pyta dziecko:
1. Kto występował w wierszu?
2.Jakie niespodzianki kryły się na wielkanocnym stole?
3.Co robił baranek a co robiły baby wielkanocne?.

III. „Matematyczne jajo” – zabawa matematyczna.
Rodzic rysuje na kartce jajko i wpisuje w nie losowo cyfry (1-6). Dziecko rzuca kostką, odszukuje i zaznacza cyfrę, którą pokazuje wyrzucona liczba oczek.

III. Tworzenie pisanki według własnego pomysłu dziecka.
Wykonaj pisankę według własnego pomysłu. Może być narysowana na kartce, ale jeśli możesz – spróbuj ozdobić świątecznie jajeczko lub wydmuszkę.

482246_619052704787952_1423321084_n

IV. „Gumowe jajko” – eksperyment. Czy jajko może być gumowe i odbijać się od stołu jak piłeczka ? Zastanów się chwileczkę… by poznać odpowiedź obejrzyj film.

Do eksperymentu będą potrzebne:
jajka
octu