DZIEŃ: WTOREK 06.04.2021
TEMAT: NA POLU
CELE OGÓLNE:
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
– przypomnienie cyklu rozwoju roślin.

Praca rolnika” – zapraszamy do wysłuchanie wiersza, ilustrowanie go sylwetami. W załączniku poniżej znajdują się ilustracje zwierząt występujących w wierszu „Wspólna praca”. Podczas czytania podnosimy sylwetki zwierząt, kiedy pojawią się w treści wiersza (kaczor, wróbel, zając, kogut, wrona, koń).

Obrazki do wiersza Wspólna praca

Wspólna praca” – zapraszamy dzieci do uważnego wysłuchania wiersza: „Zwróćcie uwagę na wszystkie trudne słowa, postarajcie się je zapamiętać”

Wspólna praca”
Ludwik Wiszniewski

Kwaknął kaczor raz i drugi:
− Na podwórku widzę pługi…
Kwa, kwa!
Wróbel siedzi na stodole:
− Już gospodarz jedzie w pole…
Ćwir, ćwir!
Zając przysiadł na ugorze:
− Już gospodarz w polu orze…
Hop, hop!
Na podwórku kogut pieje:
− Już gospodarz w polu sieje…
Ko, ko!
Na topoli kraczą wrony:
− Już koniki ciągną brony…
Kra, kra!
Teraz krzyczą wszyscy razem:
− Oraliśmy z gospodarzem!
Hej! Hej

Po przeczytaniu rozmawiamy z dzieckiem na temat wiersza, zadajemy pytania:
Czy zrozumieliście wszystkie słowa użyte w wierszu?”, wyjaśniamy, co to jest pług, ugór, orka, brona.
Czy zapamiętaliście jakie zwierzęta występowały w wierszu?”
– „Co robiły i o czym opowiadały?”

Próbujemy razem z dzieckiem tworzyć zdania z niektórymi zwierzętami użytymi w wierszu. Następnie dziecko przelicza słowa w zdaniach i na palcach pokazują ich liczbę.

Zagroda” – zabawa matematyczna. Do zabawy możemy wykorzystać nakrętki w czterech kolorach (np. żółty, czerwony, niebieski i zielony), figurki zwierząt lub wydrukowane ilustracje zwierząt – mała podpowiedź: szukamy i drukujemy zwierzęta np. kura, kogut i małe kurczaczki lub krowa, byk i małe cielaczki, tak aby tworzyły jeden rodzaj zagrody. Rozkładamy obrazki czterech zwierząt na podłodze: kury, krowy, konia i owcy, następnie przyporządkowujemy im kolory wybranych nakrętek, figurek lub ilustracji. To będą nasze zagrody. Wokół zwierząt na podłodze rozsypujemy nakrętki: np. 3 zielone, 5 czerwonych, 4 niebieskie i 6 żółtych lub kilka figurek lub ilustracji. Zadaniem dziecka jest przyporządkowanie zwierząt – nakrętek w odpowiednim kolorze, figurek lub ilustracji do odpowiednich zagród i ich policzenie. Następnie prosimy, aby dziecko opowiedziało o wybranej zagrodzie, w taki sposób, jakby było hodowcą tych zwierząt. Dbamy o to, by dziecko zawarło w swojej wypowiedzi informacje o tym: jakie zwierzęta hoduje, jak one wyglądają, czy wszystkie są takie same, czym się różnią.

Zakładamy uprawę ziół” – zabawa badawcza. Wspólnie z dzieckiem zakładamy uprawę np. rzeżuchy, cebuli i fasoli. Dzieci codziennie sprawdzają, jak rosną zasadzone przez nie rośliny. Przy okazji przypominamy dzieciom czego rośliny potrzebują do wzrostu i rozwoju. Zachęcamy do robienia zdjęć swoim roślinkom, można zdjęcia wysyłam na nasz adres
smerfy.31@wp.pl

Bal w zagrodzie” – zabawa ruchowa. Prosimy dziecka, aby wybrało dowolne zwierzę gospodarskie, którego ruchy będzie naśladować podczas zabawy. Możemy tańczyć np.: jak kury (w przysiadzie, na dwóch nogach, machając skrzydełkami), jak psy (na czworakach), jak konie (podpierając się na wyprostowanych rękach i nogach) podczas balu na wiejskim podwórku do dowolnej piosenki.

Zabawa przy piosence „Rolnik sam w dolinie”
Zabawa polega na tym, że tańczymy po kole, w środku chodzi jedno dziecko – rolnik. Rolnik ze środka wybiera jedno dziecko – żonę z kółka i tańczą we dwójkę w środku. Żona wybiera następne dziecko itd. Reszta dzieci nadal tańczy w kółku.
Dziecko bierze kotka..
Kotek bierze myszkę…
Myszka bierze serek…
Dziecko – ser zostaje w kółku samo reszta dzieci wraca do dużego koła i śpiewają dalej klaszcząc w dłonie. Ser zostaje w kole – teraz jest rolnikiem i zabawa zaczyna się od początku.

Rolnik sam w dolinie, rolnik sam w dolinie.
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest.
Rolnik bierze żonę, rolnik bierze żonę,
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest.
Żona bierze dziecko, żona bierze dziecko.
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest.
Dziecko bierze nianię, dziecko bierze nianię.
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest.
Niania bierze pieska, niania bierze pieska.
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest
Piesek bierze kotka, piesek bierze kotka.
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest.
Kotek bierze myszkę, kotek bierze myszkę.
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest.
Myszka bierze ser, myszka bierze ser.
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest.
Ser zostaje sam, ser zostaje sam.
Hej, tak to mija dzień, razem raźniej jest.
https://www.youtube.com/watch?v=0Iw20CK9Wz4

Propozycje do uzupełnienia w książce:
Praca z KP3.44a – łączenie młodych i dorosłych zwierząt tego samego gatunku.
Praca z KP3.44b – przeliczanie figur, zabawy ruchowo – słuchowe, odczytywanie zdań, łączenie ich z obrazkiem.
Praca z KP3.45a – przypomnienie cyklu rozwoju roślin, zaznaczenie kolejności, rysowanie po śladzie pędów fasoli.
Praca z KP3.45b – rysowanie drogi w labiryncie, klasyfikowanie warzyw i owoców.
Udanej zabawy życzą pani Kasia i pani Justyna :)