Środa 7 kwiecień

Temat dnia: Podwórkowa orkiestra. Gdzie mieszkają krowa, koń, świnia, kura?

domy1

– „Kogo mogę spotkać na wsi?” – propozycja zabawy ruchowej dla całej rodziny w formie opowieści. Rodzic czyta opowiadanie, a dziecko i pozostali członkowie rodziny wykonują ruchy odpowiednio do słuchanej treści:

Jest ranek. Słońce powoli oświetla podwórko. Pierwszy na podwórku pojawia się kogut. Chodzi dumnie, wysoko stawia nogi, rusza głową na boki, nagle głośno pieje: Kukuryku! Kury z niezadowoleniem kręcą się po grzędach, później jedna za drugą wychodzą z kurnika, gdacząc: Ko, ko, ko, ko… Na podwórku robi się coraz weselej. Nareszcie z domu wychodzi gospodarz, jest bardzo wcześnie, dlatego gospodarz przeciąga się i szeroko otwiera buzię, ziewając. Między jego nogami prześlizguje się szara kotka, na pewno pójdzie na pole szukać myszki… Pora zadbać o swoje zwierzęta – myśli gospodarz i, mocno stawiając kroki, idzie w stronę stajni, bo tam czekają na niego dwa głodne konie. Gospodarz nalewa im wody i podaje widłami siano – gdy będzie cieplej, wyprowadzi je na dwór. Zadowolone konie wierzgają nogami i rżą radośnie: Iha, haha, iha, haha. Teraz pora wyprowadzić krowy z obory. Gospodarz otwiera ciężkie drzwi. Wita się ze swoimi czterema krowami, przywiązuje im specjalny sznurek – postronek – i trzymając go, wyprowadza krowy z obory. Krowy idą powoli, zatrzymując się co chwilę, mocno machają swoimi ogonami, aby odgonić muchy. Są na miejscu – to ogrodzone pastwisko, tutaj krowy cały dzień będą żuły trawę. Gospodarz odwiązuje postronek, tutaj krowy są bezpieczne. Czas wrócić do domu – myśli gospodarz. Wraca, aby zjeść śniadanie. Tak zaczyna się kolejny dzień w gospodarstwie wiejskim.

– „Gdzie mieszkają krowa, koń, świnia, kura?” – propozycja rozmowy i odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci i rodziców oraz na podstawie zdjęć przedstawiających domy zwierząt:

dom2

To jest chlew. Tu mieszkają świnie.

dom3

To jest obora. W oborze mieszkają krowy.

dom4
Stajnia jest domem koni.

dom5
To jest kurnik. W kurniku mieszkają kury.

dom6

To jest królikarnia. Czy już wiesz, jakie zwierzęta zamieszkują królikarnię? (króliki)

dom7

Spróbuj nazwać dom, w którym mieszkają kozy. (koziarnia)

dom8

Spróbuj również nazwać dom, w którym mieszkają owce. (owczarnia)

dom9
Domem dla psa jest buda.

– „W zagrodzie cioci Małgosi” – propozycja bajeczki ortofonicznej. Rodzic czyta treść bajeczki, a dziecko i pozostali członkowie rodziny naśladują odgłosy zwierząt:

Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: hau, hau, hau.
Kotek miauczy: miau, miau, miau.
Kura gdacze: kod, ko, da.
Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: be, be, be.
Koza meczy: me, me, me.
Indor gulga: gul, gul, gul.
Krowa ryczy: mu, mu, mu.
Konik parska: prr, prr, prr.
A pies warczy: wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta.
Aż Małgosia jeść im da.
– „Wiejskie zwierzęta” – propozycja zagadek o wiejskich zwierzętach dla całej rodziny:

Po pastwisku kroczy, świeżą trawę żuje.
Zdrowe, białe mleko dla nas produkuje. (krowa)

Nogi dwie, skrzydełka dwa,
z tyłu zgrabny kuper ma.
Kwacze głośno: „Kwa, kwa, kwa!”. (kaczka)

Ma bródkę i rogi, beczy: „Me, me, me!”.
A z krzaków w zagrodzie młode pędy je. (koza)

Z kurnika wyszła, gdzie spała na grzędzie.
Kiedy zniesie jajo, gdacze o tym wszędzie. (kura)

Ma czerwony grzebień, rano pierwszy wstaje.
Głośnym „Kukuryku!” sygnał innym daje. (kogut)

Ze stajni wygląda i ogonem macha.
Kiedy cię zobaczy, śmieje się: „I-ha-ha!”. (koń)
– „Co to za zwierzę?” – propozycja zabawy słuchowo – naśladowczej. Dziecko i członkowie rodziny słuchają odgłosów zwierząt gospodarskich odtwarzanych z Internetu i odgadują, jakie to zwierzę:
Odgłosy zwierząt dźwięki jakie wydają zwierzęta BZYK.tv
https://www.youtube.com/watch?v=3oE8dF4HPAE

– „Pieski do budy” – propozycja zabawy ruchowej. Dzieci i członkowie rodziny poruszają się na czworakach w różnych kierunkach, omijając pojawiające się na drodze przeszkody. Na hasło „Pieski do budy!” siadają w miejscu i robią nad głową daszek – budę.

– „Zwierzęta w gospodarstwie wiejskim” – propozycja kart pracy. Dzieci z pomocą rodziców odszukują domki zwierząt i zaznaczają, w którym domu mieszkają podane zwierzęta.

dom10

Życzymy dobrej zabawy! :)