Propozycje zabaw na 07.04.2021

TEMAT: SIEJEMY RZEŻUCHĘ!

Dzień dobry dzieci!
Na początek przypomnijmy, co jest potrzebne roślinom do życia?

image-27

Dzisiaj będziemy siać rzeżuchę.

1. „Moja uprawa” – zasianie rzeżuchy.rze

https://www.youtube.com/watch?v=MfCoSQRMgfk

Do zasiania rzeżuchy będziesz potrzebował: plastikowy kubeczek lub mały słoiczek, kawałek waty i pół kubeczka wody. Należy ułożyć grubą warstwę waty w naczyniu i nasypać nasiona rzeżuchy równomiernie na wacie, następnie podlać wodą z kubeczka i ustawić swoje uprawy na parapecie. Każdego dnia podlewaj i obserwuj zmiany.

Ciekawostka!!!
Czy wiecie, że rzeżucha dodawana do potraw wzmacnia włosy i paznokcie. Ma również działanie odmładzające.
Wyrośniętą rzeżuchę ścina się nożyczkami i dodaje np. do: zup, sosów, kanapek, sałatek, surówek, past jajecznych, twarożku i masła. Nie potrzeba wtedy dodawać soli i innych przypraw. Zalecana porcja to 2-3 łyżeczki rzeżuchy dziennie.
Ma pikantny, intensywny, ostry smak, co nie każdemu może się spodobać, ale warto się do niego przekonać, bo rzeżucha dostarcza organizmowi wiele cennych składników.

Ps. Jeśli już coś zasialiście rzeżuchę na święta lub chcecie wysiać coś innego proponujemy posadzić cebulę, ziemniaka lub fasolę tak jak w przedszkolu. Czekamy na wasze zdjęcia, jak siejecie i gotowe, wyrośnięte uprawy.

2. „Gimnastyka z wiejskiej zagrody” – zestaw ćwiczeń ruchowych.

„Kwiaty rosną” – ćwiczenie tułowia. Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym, tułów pochylony do przodu, dłonie na podłodze. Na hasło: „kwiaty rosną” – dziecko powoli prostuje tułów. Na hasło: „kwiaty wyciągają się do słońca” – wyciąga ręce w górę, jak najwyżej. Na hasło: „kwiaty więdną” – dziecko powoli wraca do pozycji wyjściowej.

„Krowie ogonki” – zabawa bieżna. Dziecko otrzymuje „ogonek” (szarfę lub skarpetkę, którą umieszcza za gumką od ubrania w pasie). Dziecko biega po pokoju a rodzic stara się zabrać „ogonek”.

„Bociek czy kurka?” – ćwiczenie równowagi. Dzieci biegają po sali. Na hasło: Bocian! – stają na jednej nodze z ramionami w bok. Na hasło: Kurka! – przykucają i stukają dwoma paluszkami w podłogę.

„Gdy kota nie ma” – zabawa bieżna. Rodzic zostaje „kotem”, dziecko zamienia się w „myszkę”. „Myszki” biegają po dywanie, ale gdy pojawi się „kot”, zastygają w bezruchu. „Myszka”, która się poruszy, zostaje „zjedzona”. Następuje wtedy zmiana ról.

„Idą gąski” – ćwiczenie mięśni nóg. Rodzic lub opiekun zostaje „mamą gąską”, pozostałe – dziecko przykuca i spaceruje w takiej pozycji, trzymając się za kostki. „Mama gąska” co jakiś czas pokonuje podskokiem przeszkody – rodzic uderza wtedy w tamburyn lub klaszcze, a dzieci liczą, ile przeszkód mają na drodze, i wykonują tyle podskoków. Po chwili wracają do „gęsiego” marszu.

3. „Wymarzony ogródek lub wiejska zagroda” – wykonanie makiety z plasteliny.

Na tekturowej podkładce dzieci wykonują projekt ogródka. Dziecko wspólnie z rodzicem wymienia, jakie elementy mogą znajdować się w takim ogródku (trawa, kwiaty, krzewy, drzewa).

2. konkurs-mania-mala-ogrodniczka_29299 3. moje-dzieci-kreatywnie-drzewka-praca-plastyczna-1000x620

Chcesz się podzielić z nami swoją pracą? Poproś rodziców o zrobienie zdjęć i wysłanie na grupowy adres mailowy.
Dziękujemy i życzymy dobrej zabawy. :)