Propozycje zajęć i zabaw na czwartek 08.04.2021

„Pieczemy chleb”

1. „Od ziarenka do bochenka” – opowieść ruchowa.

– Pociąg: Jedziemy dziś do gospodarstwa rolnego pociągiem (ciuch, ciuch, ciuch – naśladowanie odgłosów jadącego pociągu).
Przekonamy się, jak wygląda życie na wsi…

– Praca rolnika: Najpierw rolnik sieje zboże (siejeje, siejeje, siejeje), deszcz pada na pole (kap, kap, kap), potem zboże rośnie i dojrzewa, a wietrzyk śpiewa (szszszsz). Słońce grzeje całe lato (uf, uf, uf), nastała pora zbiorów, już na pole wjeżdża kombajn (wrrrr, wrrrrrrr, wrrrrrr). Kombajn przesypuje ziarno na wozy (szszszszsz), rolnik wiezie ziarno ciągnikiem do młynarza (wrrrr, wrrrrr, wrrrr).

– Młyn: Młynarz w młynie zmiele ziarnka (szerokie otwieranie ust i kręcenie szczęką), z ziaren powstanie mąka. Aaaa– psik! Wpadła do nosków! Mąka jest gotowa, do piekarni jedziemy samochodem (brum, brum, brum). Nocą, kiedy dzieci śpią (sen – chrapanie), piekarz piecze z mąki chleb i bułki (naśladowanie ruchu wyrabiania ciasta).

– Piekarnia: Z samego rana samochody (brum, brum) z piekarni ruszają do sklepów, by dostarczyć pieczywo. Uwaga, jeszcze gorące (parzy – dmuchanie), ale jak pięknie pachnie (wąchanie – głęboki wdech i wydech).

– Pociąg: Wracamy pociągiem (ciuch, ciuch ciuch) do domu.

2. „Jak powstał chleb?” – zapoznanie dzieci z etapami powstawania chleba na podstawie filmu. 

https://www.youtube.com/watch?v=kWq3VMWJ9MA&ab_channel=DEUTZ-FAHR%28official%29

Możesz teraz obejrzeć plansze, które pomogą Ci zrozumieć, jak powstaje chleb i inne wypieki piekarskie. Spróbuj opowiedzieć mamie lub tacie po kolei co widzisz na obrazku, rodzice mogą podpowiedzieć.

od_klosa_do_rogalarozne-rodzaje-chleba_1067-235

3. „Pieczemy chleb!” – przygotowanie chleba do wypieku.

Teraz możesz zamienić się w piekarza i wspólnie z rodzinką wykonać własny chlebek, który możecie zjeść na drugie śniadanie, podwieczorek lub kolację . 😉

Przepis na 3 bochenki chleba :
1 kg mąki,
2 saszetki suchych drożdży,
litr wody,
2 łyżki cukru,
1,5 łyżeczki soli,
otręby,
pestki słonecznika,
pestki dyni,
masło do posmarowania foremek,
duża miska,
duża łyżka do mieszania,
3 prostokątne formy,
ściereczka.

Dziecko wspólnie z opiekunem wsypują kolejne składniki do miski. Następnie dokładnie miesza łyżką wszystkie składniki. Ciasto dzielimy na 3 równe części. Bierzemy 3 formy, małą kostkę masła i garść otrębów w miseczce. Zadaniem dzieci jest posmarowanie blach i wysypanie jej otrębami lub ziarnami. Dokładnie wymieszane ciasto rodzic stawia w ciepłym miejscu zakryte ściereczką i po ok. godzinie razem z dziećmi przekłada je do wcześniej przygotowanych foremek. Dzieci wraz z rodzicem zanoszą blachy z ciastem do kuchni. Chleb piecze się około godziny w temperaturze 180 C.

co do chleba

4. „Mało nas do pieczenia chleba” – zabawa ruchowa ze śpiewem.
Dziecko siedzi na dywanie. Rodzic wstaje i zaczyna śpiewać: Mało nas, mało nas do pieczenia chleba. Tylko nam, tylko nam… (wymienia imię dziecka lub innego członka rodziny) tu potrzeba. Wymienione dziecko  lub inny członek rodziny podchodzi do rodzica., a następnie maszeruje po obwodzie koła, śpiewając, potem zatrzymuje się i wymienia imię kogoś  innego. Zabawa kończy się, gdy wszyscy z rodziny znajdą się w kręgu.

https://www.youtube.com/watch?v=YC-pDKWLRKw&ab_channel=Piosenkidladzieci-bajubaju.tv

5. „Mój wiatraczek” – praca plastyczno-konstrukcyjna.

Przed chwilą dowiedzieliście się że mąka powstaje w młynie, teraz możecie dowiedzieć się jak działa troszkę mniejszy wiatraczek. Do wykonania wiatraczka potrzeba naprawdę niewiele – zarówno materiału, czasu jak i wysiłku.

Aby stać się posiadaczem kolorowego wiatraczka, należy zaopatrzyć się w:
* 2 kartki kolorowego papieru w formacie A4 lub 1 dwukolorową dwustronną
* klej do papieru
* nożyczki
* niezastrugany ołówek lub kredkę (lub patyczek znaleziony podczas spaceru)
* pinezkę

https://www.youtube.com/watch?v=xuz9EwXiu-o&ab_channel=PracePlastyczne – film

WiatraczekMamy nadzieję że zdecydowaliście się upiec własny chlebek a czas oczekiwania na niego umiliła Wam zabawa wiatraczkiem. :)