Propozycje zabaw i zadań do wyboru – 09.04.2021

JAKIE MASZYNY POMAGAJĄ ROLNIKOWI?

Dzisiejszy dzień zaczniemy od zagadki.

1. „Rolnik” – zagadka słowna. Rodzic czyta zagadkę a dziecko udziela na nią odpowiedzi.

Gdy rano wstaje
Zwierzętom jeść daje
Bardzo ważna jego rola
Zbiera dobre plony z pola
Czasem jeździ też ciągnikiem
Człowiek taki jest … (ROLNIKIEM)

depositphotos_52594063-stock-illustration-farm-set2. „Kim jest rolnik?” – rozmowa kierowana z dzieckiem na podstawie ilustracji i doświadczeń dzieci.

Rodzic pyta dziecko :
– Kim jest rolnik?
– Czym się zajmuje?
– Czy to ważny zawód?
– Gdzie mieszkają rolnicy?
– Czy każdy rolnik zajmuje się tym samym?

rolnik

3. „W gospodarstwie”- zabawa ruchowa. Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci.

„Wybieramy chwasty” – ćwiczenia tułowia: dziecko porusza się po pokoju truchtem, gdy rodzic wypowiada słowo chwast, dziecko wykonuje przypisany i omówiony wcześniej ruch – skłon. Czynność powtarza kilka razy.

„Maszyna rolnicza” – ćwiczenie tułowia: dzieci zamieniają się w maszynę rolniczą. Siedzą w siadzie klęcznym i trzymają szarfę lub długie skarpetki za dwa końce. Pochylają tułów w przód i starają się odsunąć „szarfę” jak najdalej od siebie, nie unosząc pupy z pięt, a następnie wracają do pozycji wyjściowej. Czynność powtarzają kilka razy.

„Jedzie kombajn” – ćwiczenie stóp: rodzic rozkłada na dywanie skarpetki. Dzieci zamieniają się w kombajn podczas żniw. Spacerują po dywanie bosymi stopami i zbierają zboże (skarpetki), podnosząc je palcami stóp.

4. „Jakie maszyny pomagają rolnikowi?” – rozmowa na temat pracy rolnika na podstawie zdjęć i doświadczeń dzieci.

Rodzic pokazuje dziecku kolejne ilustracje maszyn rolniczych, zadaniem dziecka jest przesylabizowanie ich nazw, określenie do czego mogą służyć.

– Traktor – jest maszyną wielofunkcyjną. Po podłączeniu do niego innych urządzeń można go wykorzystywać przy różnych pracach.
– Kombajn zbożowy – jest maszyną, która ścina zboże, młóci je (oddziela ziarno od kłosów). Na polu kombajn zostawia słomę, a ziarna zbóż zbiera i przesypuje do zbiornika przygotowanego przez rolnika.
– Pług – narzędzie do przekopywania ziemi po zimie, aby nie była zbyt twarda. Pług przygotowuje ją tak, aby można było w niej zasiać nowe nasiona.
– Siewnik – maszyna do rozsiewania ziarna po polu.
Prasa belująca – służy do zbierania siana z pola i zwijania go w bele.
– Sadzarka – maszyna do mechanicznego sadzenia roślin bulwiastych (np. ziemniaków), cebulowych (np. tulipanów) oraz młodych drzewek.

traktor kombain pług siewnik prasa sadzarka

5. „Traktor”– Praca plastyczna, wykonanie traktora z figur geometrycznych według instrukcji.

traktor  – dokument word

traktor

Wykonujemy traktor ze wzoru. Kolorujemy wszystkie figury geometryczne na różne kolory następnie wycinamy je i według wzoru przylepiamy tak aby wyszedł nam traktor. Traktor możemy przylepić na kolorową kartkę.

Jeżeli nie mamy możliwości wydrukowania to dzieci mogą spróbować wyciąć poszczególne elementy narysowane przez rodzica. Dzieci nazywają oraz przeliczają poszczególne figury geometryczne. Można również poprosić przedszkolaki, aby porównały ilość poszczególnych figur, mogą określić których jest więcej, których mniej, a których tyle samo.

6. „Wiejska zagroda” – zabawa z kostką.
Rodzic pomaga dziecku wykonać kostkę. Dziecko rzuca i wykonuje zadanie przypisane do obrazków.

Koń: kop jak koń, zrób klęk podparty z ramionami ugiętymi w łokciach, wykonaj wymachy do tyłu jedną i drugą nogą.
Kaczka: przechadzaj się jak kaczka, plecy proste, nogi rozstawione, przenosimy ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą stopę.
Krowa: odpocznij jak krowa, wykonuj spokojne wdechy i wydechy.
Kura: szukaj robaczków jak kura, ręce zapleć na plecach, wykonuj cykliczne skłony.
Świnka: turlaj się jak świnka w błotku.
Koza: biegnij jak koza, klęk podparty z ramionami ugiętymi w łokciach, bieg na czworakach.

Kostka Farma a

Jeżeli dziecko ma ochotę może samodzielnie ozdobić kostkę.

Kostka - do samodzielnego wykonania

7. „Wiejskie kręgle” – praca plastyczno-konstrukcyjna wykonana z rolek po papierze toaletowym.

369206f25b568c7f5ed9f7e34044d572

Pozdrawiamy i życzymy miłej zabawy,
Pani Ania i Pani Ania