Lubię czytać – biblioteka

Dzień dobry Kochani!

1. To co zaczynamy od Zumby???

„I like to move it”

2. Posłuchajcie wiersza „Kłopoty w biblotece” M. Przewoźniak

Książkom w pewnej bibliotece
nudziło się dalece,
że ni z tego, ni z owego
zaczęły grać w chowanego.
„Calineczka” się schowała
za ogromny atlas ryb.
Szuka krasnal Hałabała,
gdzie się przed nim Plastuś skrył?
Tak się wszystkie wymieszały,
że ta Pani w bluzce w prążki
chodzi tutaj już dzień cały,
nie znajdując żadnej książki.

– Co to za miejsce biblioteka?

BIBLIOTEKA

Biblioteka to miejsce, w którym jest bardzo dużo książek podobnie jak w księgarni. W księgarni możemy kupić książeczkę a z biblioteki możemy książeczkę wypożyczyć – zabieramy książeczkę do domu, czytamy ją a następnie oddajemy do biblioteki i możemy wypożyczyć kolejną ;o) O książeczki z biblioteki musimy dbać szczególnie ponieważ im dłużej będą w dobrym stanie tym więcej dzieci będzie mogło je przeczytać ;o)

– Czy w bibliotece ważny jest porządek? Dlaczego?
– Jakie postacie z bajek pojawiły się w wierszu? Znacie te bajki?

Obejrzyjcie ilustracje:

Kłopoty w bibliotece ilustracje do wiersza

Czy wiecie kto pracuje w bibliotece??? W bibliotece pracuje bibliotekarz ;o) Wypożycza on książki i pilnuje , żeby każda książeczka pięknie wyglądała, miała swoje miejsce i nie bawiła się w chowanego :o)
Właśnie dziś wszyscy bibliotekarze mają swój dzień z tej okazji życzymy im jak najwięcej czytelników, którzy kochają czytać i potrafią dbać o książki!

2. Zestaw ćwiczeń ruchowych.
– „Tajemnicza książka” – każdy uczestnik zabawy otrzymuje książkę, którą kładzie na głowę i stara się utrzymać ją w tej pozycji, podczas gdy N. wydaje kolejno polecenia: obracamy się, tańczymy, chodzimy bokiem, kucamy itp. Przy tej zabawie wykorzystajmy książeczkę odporną na upadek jeśli takiej nie mamy zastąpmy ją czymś innym.
– „W księgarni” – dzieci zajmują dowolne miejsca na sali. Leżą na bokach z podkurczonymi nogami. Na hasło: Książki się otwierają przechodzą do leżenia na wznak, wyciągają na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło: Książki się zamykają powracają do pozycji wyjściowej. Na hasło: Książki stoją na półce przechodzą do stania na baczność.
– „Bajkowy przyjaciel” – zapraszamy rodzica do ćwiczenia. Kładziemy się na plecach. Dotykamy się stopami w taki sposób, aby nogi zgięte w kolanach tworzyły w powietrzu kąt prosty. „Siłujemy się” stopami, próbując wyprostować nogi.
– „Baba Jaga patrzy” – jedna osoba jest Babą Jagą, reszta dzieci i dorosłych (im więcej tym weselej;o)) stoi w wyznaczonym miejscu. Baba Jaga jest odwrócona tyłem, zakrywa oczy rękami i powtarza słowa: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci biegną w jej stronę. Baba Jaga po tych słowach odwraca się. Dzieci muszą wtedy zatrzymać się w miejscu, do którego dobiegły, i nie poruszać się. Baba Jaga chodzi i patrzy, czy nikt się nie rusza (może też rozśmieszać nieruchomo stojące dzieci). Ten, kto się poruszy, idzie na początek (za linię), a reszta pozostaje na swoim miejscu. Baba Jaga ponownie wypowiada formułkę. Ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby Jagi, wygrywa.

3. Dziś ważne zadanie: obejrzyjcie swoje książeczki i sprawdźcie czy wszystkie są w dobrym stanie: nie są porwane, porysowane lub poplamione. Jeśli jakaś książeczka jest w gorszym stanie spróbujcie z pomocą rodziców ją naprawić ;o)

4. Jeśli macie ochotę zróbcie piękną zakładkę do książki. Potrzebne będą:
kartka z bloku technicznego (lub kawałek kartonu) oraz ozdoby według własnego pomysłu – możecie malować, rysować, naklejać! Garść inspiracji:

Pomysłowe zakładki

Zakładki do książki

Zakładki – szablony

No i kilka zadań do wyboru:

PolaczPary

Utrwalamy liczenie i zapis cyfr w zakresie do 5. Jeśli wydrukujecie Państwo karty możecie wykorzystać do zabawy klamerki: kiedy dziecko przeliczy książki przyczepia do odpowiedniej cyfry klamerkę (dodatkowe ćwiczenie manualne)

LiczenieKsiazki

Polecam też ćwiczenia doskonalące ruch ręki:

5 ćwiczeń doskonalących ruch ręki

Udanej zabawy i wesołego weekendu😘