W księgarni

Dzień dobry Kochani!

1. Zaczynamy od rozgrzeweczki:

Bomba

2. Posłuchajcie wiersza :

„Kup mi, mamo, książeczkę” (fragment) T. Kubiak
Kolorowe książeczki,
kolorowe bajeczki,
w kolorowych bajeczkach
kolorowy jest świat.
Kup mi, mamo, książeczkę,
poczytamy bajeczkę,
a w bajeczce tej – dziwy.
Każdy poznać je rad.

-Czy lubisz dostać książeczkę?
-Gdzie kupuje się książeczki?

KSIĘGARNIA

3. „Jesteśmy w księgarni”

Pobawcie się dziś z rodzicami i rodzeństwem w księgarnię. Poproście rodziców o zrobienie napisu: KSIĘGARNIA i przyczepcie go w widocznym miejscu. Rozłóżcie dwa kocyki: na jednym połóżcie małe książeczki a na drugi duże książeczki. Żeby kupić książeczkę trzeba za nią zapłacić dlatego musimy ustalić ile kosztuje mała książeczka (np.: 1 nakrętka) i duża książeczka (np.: 2 nakrętki) :kładziemy na kocyku tyle nakrętek ile kosztuje mała i duża książka. Kupujący bierze 6 nakrętek oraz misia lub inną maskotkę, którą kładzie np.: na kanapie – zakupione książeczki będzie zanosił misiowi. Na początek rodzic jest sprzedawcą a dziecko kupującym (potem zamieniacie się rolami). Pamiętamy też o zwrotach grzecznościowych: dzień dobry; proszę; dziękuję; do widzenia ;o)

Kupujący głośno przelicza swoje nakrętki, kupuje wybraną książkę i zanosi ją do misia. Przelicza ponownie zakrętki i jeśli ma odpowiednią ilość nakrętek kupuje kolejną książkę i zanosi ją do misia. Kiedy już nie ma nakrętek siada koło misia i :
przelicza kupione książki – policz ile książek kupiłeś?
określa liczbę kupionych książek – ile książek kupiłeś?
określa wielkość kupionych książek – czy kupione książki są duże czy małe?
próbuje określić kształt

4. Zabawy ruchowe:
– „Książeczki na półeczki” maszerujemy w rytm wyklaskiwany przez rodzica. Podczas przerwy w klaskaniu dzieci (książeczki wędrują na półeczki) siadają na dywanie.
– „O czym jest ta książeczka?” – włączamy muzykę i tańczymy, rodzic co jakiś czas zatrzymuje muzykę i określa o jakie książeczce myśli (np.: duża, czerwona, gruba) dziecko dotyka pasującej do opisu książki.

FASOLKI „Poczytaj mi mamo”

„Piosenka o czytaniu książek”

5. Jeśli macie ochotę możecie stworzyć swoją własną książeczkę sensoryczną ;o)
Czego potrzebujemy? Wszystkiego co można przykleić na kartkę ;o) szukamy w domku różnych faktur i struktur i (za zgodą rodziców!!!) przyklejamy na kartkę;o) inspiracje:

1. Książeczka sensoryczna

2. Książeczka sensoryczna.

3. Książeczka sensoryczna

Zachęcam do przesyłania zdjęć z zadań, które wykonujecie w domku ;o)

Wesołej zabawy🤗