Jak zachowujemy się w bibliotece?

Dzień dobry Kochami!

Na początek rytmiczna rozgrzewka:

„Kierunki i przestrzeń …w podskokach”

Co to jest biblioteka? Jak się nazywa osoba pracująca w bibliotece? Czy w bibliotece można biegać i głośno krzyczeć?

BIBLIOTEKA

1. „Zasady zachowania się w bibliotece” – rozmowa na temat zasad panujących w bibliotece na podstawie doświadczeń dzieci i fragmentu opowiadania Basia i biblioteka.

W bibliotece

Zofia Stanecka

W poniedziałek przed obiadem pani Marta zaprosiła grupę Basi do kręgu.
– Jutro zaraz po śniadaniu pójdziemy do biblioteki – powiedziała.
– La, la, la… – zanuciła radośnie Anielka.
– Co tam będziemy robić? – spytał Kuba.
– No właśnie, kto wie, co robi się w bibliotece? – odpowiedziała pani pytaniem.
Basia wyciągnęła rękę do góry. Babcia Marianna już dawno temu, chyba z rok wcześniej, zapisała ją do biblioteki.
– W bili… bliotece są książki! – zawołała. – Zabiera się je do domu, a potem oddaje.
– Ja bym nie oddał – oświadczył Karol.
– Jak oddasz, to bierzesz inną. I tak w kółko. Oddajesz i dostajesz, oddajesz i dostajesz…
– Za darmo? – upewniła się Zuzia.
– Tak, Zuziu. – Pani włączyła się do rozmowy. – Książki z biblioteki pożycza się, nie kupuje. Dzięki temu każdą z nich może przeczytać wiele osób.
– O książki trzeba dbać – wygłosiła Basia. – Nie można do nich chować kanapek. Ani czytać w wannie. Tata kiedyś o tym zapomniał i książka wykąpała się razem z nim. Potem powiedział, że trzeba ją będzie odkupić.
– W… bi… liotece… jest… cicho – szepnął Titi.
Wszyscy spojrzeli na niego ze zdziwieniem, bo Titi rzadko coś mówił sam z siebie. Pani ski­nęła głową.
– W bibliotekach można pracować i czytać na miejscu. Trzeba zachować ciszę, żeby nie prze­szkadzać innym. (…)

– Dokąd wybierają się dzieci?
– Co robi się w bibliotece, o czym powiedziała Basia?
– Czy za książki w bibliotece trzeba płacić?
– W jaki sposób trzeba dbać o książki?
– Jak trzeba się zachowywać w bibliotece? Dlaczego?
– Kto z was był kiedyś w bibliotece?
– Co wam się tam najbardziej podobało?

Wiecie już, że w bibliotece można znaleźć wiele książek, wypożyczyć do domu, a następnie po określonym czasie trzeba je oddać. Jak myślicie, czy książki w bibliotece mają swoje miejsca? Czy są jakoś uporządkowane? Swobodne wypowiedzi dzieci rodzic nakierowuje odpowiedzi dzieci lub tłumaczy, że książki w bibliotece są posegregowane według              te­matyki, np. książki dla dzieci, książki naukowe, książki o budowlach, o samochodach, a także według nazwiska autora.

2. Obejrzyjcie najpiekniejsze biblioteki na świecie i w Polsce. Do której z nich chielibyście sie wybrac?

Najpiękniejsze biblioteki świata

15 najbardziej spektakularnych bibliotek świata

10 niezwykłych bibliotek w Polsce

3. Dziś piątek Kochani pora więc się  trochę poruszać!

Zestaw ćwiczeń ruchowych.

– „Drzewo – papier” – zabawa ruchowa. Dziecko i członkowie rodziny poruszają się
swobodnie po pokoju. Na hasło: „drzewo” – stoją na dywanie, podnoszą ręce do góry i
poruszają nimi na boki. Na hasło: „papier” – kładą się na dywanie i zastygają w bezruchu.
Zabawę można powtórzyć kilka razy.
– „Ile zrobię kroków?” – zabawa ruchowa. Dziecko i członkowie rodziny dostają po jednej
książce w twardej oprawie. Kładą ją sobie na głowie i wyprostowani chodzą po pokoju.
Uważają, żeby książka nie spadła za szybko. Wygrywa ten, komu udało się najdłużej
utrzymać książkę w czasie spaceru. Zabawę można powtórzyć kilka razy.
– „Bajkowe kalambury” – dziecko lub inny członek rodziny za pomocą gestów i ruchów
przedstawia wybraną przez siebie postać z bajek, np.: Kubusia Puchatka, Króla lwa,
Calineczkę. Osoba, która odgadnie jako pierwsza bajkową postać, zamienia się miejscem z
pokazującym.
– „Baba Jaga patrzy” – jedna osoba jest Babą Jagą, reszta dzieci i dorosłych (im więcej tym weselej;o)) stoi w wyznaczonym miejscu. Baba Jaga jest odwrócona tyłem, zakrywa oczy rękami i powtarza słowa: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci biegną w jej stronę. Baba Jaga po tych słowach odwraca się. Dzieci muszą wtedy zatrzymać się w miejscu, do którego dobiegły, i nie poruszać się. Baba Jaga chodzi i patrzy, czy nikt się nie rusza (może też rozśmieszać nieruchomo stojące dzieci). Ten, kto się poruszy, idzie na początek (za linię), a reszta pozostaje na swoim miejscu. Baba Jaga ponownie wypowiada formułkę. Ten, kto pierwszy dobiegnie do Baby Jagi, wygrywa.
a na zakończenie zumba:

Zumba Kids „I like to move it”

A po energetycznym tańcu odpocznijcie przy dźwiękach znanego już Wam utworu Chopina:

Chopin „Spring Waltz”

4. Dziś ważne zadanie: obejrzyjcie swoje książeczki i sprawdźcie czy wszystkie są w dobrym stanie: nie są porwane, porysowane lub poplamione. Jeśli jakaś książeczka jest w gorszym stanie spróbujcie z pomocą rodziców ją naprawić ;o)

5. Jeśli macie ochotę zróbcie piękną zakładkę do książki. Potrzebne będą:
kartka z bloku technicznego (lub kawałek kartonu) oraz ozdoby według własnego pomysłu – możecie malować, rysować, naklejać! Garść inspiracji:

Pomysłowe zakładki do książki

Zakładki do książki

Czekamy oczywiście na zdjęcia 📸 Wasze prace chętnie obejrzymy też na żywo 😊

Kochani teraz planujemy weekendowy odoczynek a już w poniedziałek widzimy się w przedszkolu!😍

Bawcie się dobrze, ściskamy Was gorąco p.Ania i p. Ania🥰