Maszyny rolnicze i produkty ekologiczne

Na dzień dobry kilka ćwiczeń porannych żeby rozruszać kości:

„Maszyny rolnicze” – kiedy rodzic powie , np. traktor, kombajn, wóz z koniem, dzieci głosem i ruchem naśladują maszyny rolnicze, poruszając się po mieszkaniu
 „Bociany” – dziecko z pozostałymi członkami rodziny chodzą po obwodzie koła, podnosząc wysoko kolana i klaszcząc w dłonie, ręce mają wyprostowane. Podczas wykonywania tych gestów naśladujemy też klekotanie bociana i mówimy  kle, kle…
 „Berek kucany” – dzieci doskonale znają tę zabawę wiec pokażą reszcie rodziny na czym polega berek kucany.

Pokażę Wam teraz na obrazkach kilka maszyn rolniczych. Spróbujcie je nazwać, może ktoś z Was je zna. Spróbujecie powiedzieć do czego one mogą służyć rolnikowi.

1.   plug-do-orki_U061_4-skibowy_srubowe-zabezpieczenie_bok-prawy5

2.  brona

3. brona-3-polowa-3-m-opolskie-sprzedam-433231032
4. siewnik-zbozowy-poznaniak_420

5Lopata

6. rucna-kosa-travu-slika-137362001

7. motyka do ziemniaków

8. motyka prosta

Objaśnienia do obrazków:

1. pług do orania
(napowietrzania gleby, odwracania jej wierzchniej warstwy),

2. brona talerzowa (do bronowania, wyrównywania
powierzchni gleby, działa jak grabie)

3. kultywator (służy do spulchniania ziemi po bronowaniu)

4.siewnik (do siania)

5 . łopata (do przekopania ziemi i jej spulchniania)

6. kosa (do ścinania- koszenia trawy, siana. Działa jak ręczna kosiarka)

7. motyka do ziemniaków (służy do wykopywania ziemniaków z ziemi, rozgarnia ziemię odsłaniając ziemniaki)

8. motyka prosta (służy do przekopywania niewielkich połaci ziemi, spulchnia ziemię)

Obejrzyjcie filmik o pracy rolnika przy użyciu różnych maszyn rolniczych 

(żródło YouTube https://www.youtube.com/watch?v=vO5NvfQ92bc)

Pobawmy się więc w kosiarzy
„Kosiarze” – zabawa fabularyzowana, ćwiczenia ruchów obu ramion. Przy włączonej dowolnej muzyce dzieci ustawiają się w rozsypce. Naśladują ruchy kosiarzy (ruchy obu ramion jednocześnie). Gdy muzyka ustaje, kosiarze odpoczywają (dzieci siadają ze skrzyżowanymi nogami). Zabawa jest kontynuowana, gdy ponownie włącza się muzykę.

Przygotujcie sobie teraz kredki, nożyczki, białą kartkę i klej.  Tu znajduje się zadanie geometryczny traktor

A teraz trochę ruchu dla całej rodziny
Ćwiczenia gimnastyczne

„Noszenie wody” – kto ma w domu laski gimnastyczne to super a jak nie mamy to bierzemy trzonek od miotły lub mopa  wkładamy laskę między łopatki. Dzieci naśladują pracę rolnika, który nosi wodę ze studni: sylwetka wyprostowana, patrzymy przed siebie. Wspinamy się na palce i opadamy na całe stopy. Idziemy na piętach i na palcach.
– „Taczki” – ćwiczymy w parach, jedno w podporze przodem, nogi w rozkroku, drugie staje
w rozkroku i łapie pierwsze za kolana. Następuje zamiana ról w miarę możliwości.
– „Maszyny rolnicze” – Na sygnał rodzica np. traktor, kombajn, wóz z konikiem, naśladują maszyny rolnicze głosem i ruchem.

A wiecie „Czym jest gospodarstwo ekologiczne” – rodzice, wytłumaczcie dzieciom, czym charakteryzuje się gospodarstwo ekologiczne (np. zakaz używania chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych, pasz przemysłowych, stymulatorów wzrostu, karmienie zwierząt paszą wyprodukowaną w tym gospodarstwie, używanie nawozów wytworzonych przez hodowane zwierzęta, konieczność zachowania różnorodności gatunków roślin i zwierząt).

Obejrzyjcie filmik, który wszystko Wam wyjaśni

(źródło – https://www.youtube.com/watch?v=7_2NNcSqu5w )

„Zbieranie ziaren” – zabawa ruchowa.
Rozsypcie w pokoju trochę ziaren słonecznika i rozdaje dzieciom plastikowe kubeczki. Dzieci biegają z kubeczkami po pokoju rytm dowolnej muzyki. Rodzic podnosi karteczkę
z daną liczbą (od 0 do 10). Zadaniem dzieci jest zebrać do kubeczka taką liczbę ziarenek, jaka jest widoczna na planszy. Po ich zebraniu dzieci siadają na dywanie i wysypują ziarna ze swoich kubków. Przeliczają liczbę wrzuconych ziaren. W razie pomyłki dokładają lub odejmują ziarna. Rozsypują je po pokoju i zabawa jest kontynuowana

Na koniec kilka zadań dla chętnych zadania dla chętnych

Udanego weekendu Kochane Przedszkolaki