Zamierzenia wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc CZERWIEC

linia2 (2)

lato

Dziecko:

• Uświadomienie dzieciom ich prawa do zabawy, nauki i rozwoju.
  • Kształtowanie umiejętności klasyfikowania ze względu na jedną lub dwie cechy, porządkowanie elementów od najmniejszego do największego.
  • Kształtowanie prawidłowej postawy wobec swoich obowiązków.
  • Wypowiadanie się na temat obowiązków domowych i przedszkolnych dzieci – zabawy parateatralne.
  • Wdrażanie do zgodnego współdziałania w zespołach i porozumiewania się umiarkowanym tonem głosu.
  • Zachęcanie do podejmowania prac plastycznych w małych zespołach.
  • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat swoich marzeń, cierpliwe wysłuchiwanie innych.
  • Zapoznanie dzieci z wybranymi zwyczajami i zabawami ich rówieśników z różnych części świata.
  • Rozwijanie w sobie postawy szacunku dla inności fizycznej i kulturowej.
  • Rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt mieszkających w zoo oraz w polskich lasach.
  • Rozwijanie kreatywności ruchowej poprzez naśladowanie gestem i ruchem wybranych zwierząt.
  • Obserwowanie zmian w przyrodzie latem, poznanie zjawisk atmosferycznych w czasie burzy. Zachowanie ostrożności.
  • Rozpoznawanie i podawanie nazw kolorów podstawowych i pochodnych, przypomnienie znaczenia kalendarza pogody, rozumienie oznaczeń.
  • Poznanie charakterystycznych cech krajobrazów – morskiego, górskiego i leśnego.
  • Zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów, ochrona przed słońcem.
  • Zachęcanie do tworzenia prac plastycznych o tematyce wakacyjnej.
  • Usprawnienie umiejętności ruchowych poprzez ćwiczenia równoważne, wzmacniające mięśnie nóg.
  • Doskonalenie mowy podczas dzielenia się swoimi planami wakacyjnymi.
  • Wyrażanie swoich myśli w sposób zrozumiały dla otoczenia