Zadania wychowawczo – dydaktyczne na miesiąc Grudzień

pobrane (15)

Grudzień to czas intensywnych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. My w przedszkolu też rozpoczniemy od ubrania drzewka świątecznego i w tym celu zapraszamy rodziców wraz z dziećmi 05.12.2018 (środa) na godzinę 16:00 do przedszkola aby wspólnie, przy dźwiękach świątecznych piosenek udekorować choinkę i wykonać razem z dziećmi renifery z czerwonymi nosami.
Mówiąc o świętach nie możemy zapomnieć o marzeniach dzieci związanych z prezentami od Mikołaja. Będzie to doskonała okazja to aby dzieci kształtowały umiejętność formułowania wypowiedzi na dany temat. Napiszemy oczywiście list do Świętego Mikołaja. Opowiemy o Jego pomocnikach a podczas zabawy z paczkami prezentów będziemy kształtować umiejętność liczenia, przeliczania. Jak już mowa będzie o marzeniach to przejdziemy w temacie nieco dalej i zapytamy dzieci kim będą gdy dorosną? Rozmowa o drodze zawodowej w tak młodym wieku wydaje się dziwna ale często takie wczesne rozmowy i dziecięce wybory determinują rzeczywiście drogę zawodową dzieci w ich dorosłym życiu. Przy tej okazji porozmawiamy z dziećmi o różnych zawodach, o ich specyfice, zaopatrzeniu w sprzęty. Tematy o zawodach doskonale nadają się do prowadzenia zabaw poznawczych, matematycznych, konstrukcyjnych, rozwijających koordyancję wzrokowo – ruchową oraz wyobraźnię. Na pewno nie zabraknie zabawy.
Gdy już będą święta za pasem porozmawiamy o świątecznych porządkach, o tym jak i czy dzieci pomagają w tym świątecznym zamieszaniu. Przy okazji zachęcam Państwa, żeby wciągnąć dzieci do tego przedświątecznej krzątaniny związanej ze sprzątaniem, gotowaniem, ubieraniem choinki itd. Przy okazji rozmowach  o świętach wykonamy z dziećmi łańcuchy i będziemy je mierzyć, sprawdzać ich długość, kształtować będziemy pojęcia przestrzenne na, nad, pod, obok, poznamy z dziećmi zapachy świąteczne i wykonamy pachnące dekoracje świąteczne.
A gdy święta będą już tuż tuż to tradycji czas będzie na rozmowę. O wolnym miejscu przy stole, o choince, o kartkach świątecznych. Oj sporo rozmawiać będziemy i śpiewać też nie mało. I tak nam na pracy i zabawie czas w tym grudni szybko zleci, że trzeba będzie pożegnać stary rok i powitań nowy z radosnym przytupem.
Z tego miejsc i z wielką radością życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, niech to będzie czas spędzony w spokoju i z najbliższymi a Nowy Rok nich przyniesie Państwu wiele radosnych chwil i pomyślności.

Nauczycielka Grupy Krasnoludki
Alina Halman