Gramy na instrumentach

Dzień Dobry dzieciaki kochane. Witamy we wtorek. Drugi dzień tygodnia.

Mamy nadzieję, że zapamiętaliście z wczorajszego dni kilka nazw instrumentów, jak wyglądają i jak należy grać aby wydobyć dźwięk. Dziś ciąg dalszy.

Na początek zagadkowy rozruch głowy :)  „Co to? Kto to?” – rozwiązywanie zagadek

Może być dęty, może być i strunowy,
ważne, aby był do gry gotowy.
Piękne dźwięki nam wygrywa,
z nim piękna muzyka jest możliwa. (instrument muzyczny)
Cartoon musical instruments set

Jest to zespół niemały,
mogą w nim być skrzypce, a nawet organy.
Gdy wszyscy razem zaczynają grać,
to aż publiczność chce z foteli wstać. (orkiestra)
Teatr-Miejsi-w-Gliwicach_-GOK-1208x472


Zna go każde w przedszkolu dziecko,
zawsze stoi przed swoją orkiestrą
i porusza drewnianą pałeczką. (dyrygent)
csm_Nowak_dyrygent


Dyrygenta wszyscy się słuchają,
tylko na nią patrzeć mają.
Dzięki tej drewnianej pałeczce
wszystko uda się w każdej pioseneczce. (batuta)
batuta

Pamiętacie wczorajszy utwór – „Lot Trzmiela”… włączcie jeszcze raz i pobawcie się właśnie do tego utworu. Zamieńcie się na chwile w takiego małego trzmiela i poruszajcie się po pokoju tak jak gra muzyka… wasze ruchy mają odzwierciedlać tempo, rytm, intensywność muzyki. Zaproście do wspólnej zabawy pozostałych domowników.

Gra na instrumentach – zabawa

Wiadomo, że w waszych domach nie znajdziemy całej palety instrumentów muzycznych podobnie jak w przedszkolu, nie mamy wszystkich. Ale mamy dla Was propozycje. Razem z rodzicami poszukajcie w domu przedmiotów, które po uderzeniu w nie wydają ładny dźwięk. Podpowiem, że mogą do być garnki, metalowe miski, metalowe przykrywki, drewniane łopatki do mieszania, metalowa puszka, do której można wsypać kaszę, ryż, groch, fasole. Poszukajcie wspólnie co jeszcze może się nadawać na taki instrument.
Jak już zbierzecie cały zestaw domowych instrumentów to uderzając w nie drewnianą łyżką czy szpatułką sprawdźcie jaki wydaje dźwięk. Jak już poznacie dźwięki wszystkich instrumentów możecie przygotować się do zagrania na swoich instrumentach niczym w orkiestrze. Oczywiście przyda się dyrygent z batutą… kto to jest i co to jest to już wiecie.

Wiec do dzieła… dyrygent dyryguje batutą a pozostali domownicy grają na domowych instrumentach :)

Udanej zabawy…

Pamiętajcie żeby po takiej hałaśliwej zabawie, najpierw posprzątać a potem przejść się na spacer do lasu, żeby nasze uszy odpoczęły i posłuchały śpiewu ptaków :)

Uważajcie na siebie, udanego dnia Puchatki :)