Muzyka współczesna.

1 „Gatunki muzyczne” – dzisiaj zapoznamy was z różnymi gatunkami muzyki.

Disco – disco to muzyka taneczna.

Techno –  to muzyka elektroniczna o jednostajnym, regularnym rytmie.

„Kosmiczne dźwięki” – opowieść ruchowa..
Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i próbują zapamiętać, co widzą w wyobraźni. Po wysłuchaniu utworu opowiadają o swoich wyobrażeniach.
A teraz wyruszymy w kosmiczną podróż. Usiądźcie w wymyślonych przez siebie  statkach kosmicznych, zapnijcie pasy, odpalcie  silniki i startujemy.
Podczas podróży spotykacie asteroidy, które omijacie albo rozbijacie, strzelając do nich.

Rock and roll – jest to muzyka taneczna, dynamiczna i bardzo rytmiczna.

Rock – muzyka która wykorzystuje przede wszystkim brzmienie różnych gatunków gitar: elektrycznych, elektrycznych basowych i perkusji.

Wysłuchajcie  utworu rockowego i zastanówcie się, jaki instrument jest w tym gatunku muzycznym najważniejszy (gitara elektryczna)

„Koncert rockowy” – naśladowanie. „Koncert rockowy”  – wyobraźcie sobie, że jesteście gitarzystą i próbują naśladować grę na gitarze elektrycznej – w takim tempie, jakie słychać w utworze.

Jazz – jest to połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej..(przykład muzyki)

Muzyka klasyczna, poważna – o tej muzyce porozmawiamy jutro.

.

2„Taneczne improwizacje” – tańczenie do różnych gatunków muzycznych, określanie tempa, nastroju.

Proszę włączyć  utwory z poprzedniego ćwiczenia, a zadaniem dzieci jest tańczenie, tak jak prowadzi je muzyka. Pod koniec tańców, dziecko określa jak mu się tańczyło, który utwór najbardziej przypadł mu do gustu. Określa nastrój i tempo muzyki.

3.„Gitara” – praca techniczna.

Przyjrzyjcie się gitarom, wyróżniamy gitary:
– klasyczne,akustyczne
– elektryczne
– elektryczne basowe,

klasyczna elektryczna

basowa

Macie dzisiaj okazję zrobić gitarę.

gitara praca plastyczno-techniczna

Do tego celu potrzebujecie:
*pudełka np. po chusteczkach, mleku, soku itd.
*kolorowy papier, gazety,
*żyłka, sznurek,
*nożyk

– oklejcie pudełko kolorowym papierem lub wydzieranką z gazety,(jeżeli nie macie pudełka po chusteczkach, to w pudełku najpierw musicie wyciąć otwór)
– następnie umocujcie mocny sznurek, żyłkę, tak by przechodziła nad otworem w pudełku (pudełko odgrywa rolę pudła rezonansowego).
– Na rantach pudełka rodzic  może wykonać niewielkie nacięcia nożykiem, by struny się nie przesuwały.
– Następnie dzieci wycinają z kartonu gryf oraz główkę gitary i rysują na nich progi i struny.

4.„Pląsy muzyczne” – zabawa relaksacyjna (masażyk). Dziecko, rodzeństwo, rodzic, siedzą w kręgu jedno za drugim, wykonują masaż pleców osoby siedzącej przed sobą zgodnie ze słowami i ruchami w wierszyku:

Idą słonie, (na plecach kładziemy całe dłonie)
potem konie, (na plecach kładziemy piąstki)
panieneczki na szpileczkach. (palce wskazujące z gryzącymi pieseczkami – szczypanie)
Świeci słonko, (zataczamy dłońmi kółka)
płynie rzeczka, (rysujemy linię)
pada deszczyk. (uderzamy w plecy wszystkimi palcami)
Czujesz dreszczyk? (łaskotanie)

5.Praca domowa: