„BRAT I SIOSTRA”

 

CELE OGÓLNE: utrwalenie nazewnictwa związanego z relacjami w rodzinie: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, krewni itp.; rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez określanie lewej i prawej strony w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała i innych obiektów.

„Moje rodzeństwo” – prosimy dziecko, żeby opowiedziało o swoim rodzeństwie (jeśli je mają) i o tym, co lubią z nimi robić. Jeśli dziecko jest jedynakiem, może porozmawiać o bohaterach bajek, w których występuje rodzeństwo lub o kuzynostwie. Może zaproponować przykładowe pytania, z których dziecko może skorzystać podczas rozmowy:

Czy masz rodzeństwo starsze, czy młodsze?
Czy masz brata, czy siostrę?
Jak oni mają na imię?
Za co lubisz swoje rodzeństwo?
Czy chętnie się bawisz ze swoim rodzeństwem?
Jakie są wasze ulubione wspólne zabawy?
Czy czasem denerwujesz się na swoje rodzeństwo?
Co najczęściej jest powodem konfliktów?

 „Rodzina” – opowiadanie ilustrowane ruchem. Prosimy dziecko o wysłuchanie tekstu. Za każdym razem, gdy usłyszy słowo brat – robi przysiad. Kiedy pojawi się słowo siostra –podskakuje. Ponadto, stara się wykonywać wszystkie ruchy opowiedziane przez rodzica w opowiadaniu.

Pewnego dnia rodzeństwo – brat i siostra – wybrało się na spacer do parku. Wyszli ze swego domu i zrobili 3 kroki do przodu (dziecko przesuwa się do przodu, robiąc trzy kroki). Następnie brat zauważył ślimaka na liściu akacji i cofnął się o jeden krok. Siostra z kolei usłyszała szelest w gałązkach bzu i przesunęła się o dwa kroki w lewo. Oddzielili się od siebie. Co muszą teraz zrobić brat i siostra, żeby się spotkać? Ile kroków i w którą stronę muszą wykonać? Dziecko szuka rozwiązania, sprawdza jego poprawność, rodzic kontynuuje. Udało się! Brat z siostrą wspólnie wędrują do parku. Zrobili pięć kroków do przodu i trzy kroki w prawo. Siostra zauważyła nadchodzącą babcię i zrobiła jeszcze dwa kroki do przodu. Brat dołączył do niej, ale szedł inną drogą, więc wykonał dwa kroki w lewo i kolejne dwa kroki do przodu…

 „Maskotki” – praca plastyczna, wykonywanie maskotki dla brata, siostry lub rodziców. Dziecko wykorzystuje różne materiały: skarpetki, włóczki, kolorowe guziki, kolorowy papier lub materiał, klej, wstążeczki, wata do wypełnienia skarpetki. Prosimy dziecko, by wypełniło skarpetkę watą. Z włóczki o dowolnym kolorze dziecko zrobi czuprynkę stworka i przykleja ją do skarpety. Może związać włoski wstążką. Przykleja oczy z guzików. Z kolorowego materiału (papieru) wycina buźkę. Ozdabia maskotkę według wła­snego pomysłu. Tak przygotowane maskotki można wykorzystać jako pacynki w teatrzyku.

„Zabiorę brata na koniec świata” – akompaniament do piosenki. Zapraszamy dziecko do wspólnego wysłuchania piosenki.

Zabiorę brata
sł. Ewa Chotomska, muz. Krzysztof Marzec

Ten mały to mój starszy brat,
On zawsze bardzo mało jadł,
Marudzi już od rana,
Bo nie chce jeść śniadania.
Więc martwi się rodzina,
Że ma „niejadka” syna.
Przepadam wprost za bratem,
I straszę czasem tatę.

Ref.: Zabiorę brata na koniec świata, Znajdziemy wyspę jak Robinson. Zabiorę brata na koniec świata, Tam zbudujemy wspólny dom.

W szałasie będzie można spać
I pomarańcze z drzewa rwać,
Codziennie jeść banany,
U stóp wspaniałej liany.
A mleko pić z kokosa,
Co rośnie koło nosa.
Nie będzie nikt narzekał,
Że nie pijemy mleka.

Ref.: Zabiorę brata na koniec świata…

Wakacje będą cały rok,
Gorąca plaża już o krok,
Powietrze, słońce, woda,
Beztroska i wygoda.
A jeśli za rodziną
Na wyspie zatęsknimy,
Wyślemy list w butelce,
Do siebie zaprosimy.

Ref.: Zabiorę brata na koniec świata…

https://www.youtube.com/watch?v=rP2YIEmmXjU

Dziecko uczy się tekstu refrenu na pamięć. Następnie prosimy, by opowiedziało, dokąd chciałyby zabrać swoje rodzeństwo (prawdziwe lub wymyślone), co by tam robiły.

Propozycje do uzupełnienia w książce:

 Dla 6 – latków:

Praca z KP4.26a – odszukiwanie osób na fotografii na podstawie przeczytanych zdań oraz tekstu przeczytanego przez N.: Ciocia Julki stoi z lewej strony mamy Julki. Siostra Julki jest ubrana na zie­lono. Babcia Julki stoi z lewej strony cioci.
Praca z KP4.26b – rozpoznawanie emocji, wymyślanie rozwiązań konfliktów pomiędzy rodzeń­stwem, kontynuowanie rytmów.
Praca z KP4.28a – kącik grafomotoryczny, pisanie po śladzie nazw członków rodziny.